Zdrowia na Nowy Rok!

Zdrowia na Nowy Rok!
Fot. Zac Durant/Unsplash

Zdrowie jest darem, łaską i należy mieć to na względzie, by nie obrócić daru na korzyść zła i nie stać się gorszym z tego powodu. Zdrowie nie tyle ma służyć dobremu samopoczuciu, ile jest darem dla prowadzenia odpowiedzialnego życia służby. Życzmy sobie zatem zdrowia dla spełnionego życia.

Życzenie sobie zdrowia jest prawdopodobnie najczęstszą formą życzeń, do której dodajemy „i szczęścia”.

Papież Grzegorz I żyjący na przełomie VI i VII wieku, pierwszy mnich na Stolicy Piotrowej, pisze o zdrowiu w sposób, który może przydać takim życzeniom chrześcijańskiej głębi.

W dziele „Księga reguły pasterskiej” św. Grzegorz dużo miejsca poświęca problemowi nauczania i dostosowania się do słuchaczy. Dzieli ich na wiele grup, z których każda składa się z przeciwstawieństw.

I tak, inaczej należy pouczać młodzieńców, inaczej starców, inaczej pogodnych, inaczej smutnych, inaczej niecierpliwych, inaczej cierpliwych, inaczej życzliwych, inaczej zawistnych, inaczej małomównych, inaczej gadatliwych, inaczej wszczynających kłótnie, inaczej pokój czyniących - i jeszcze wiele innych tego typu rozróżnień.

Charakterystyczne w pouczeniu jest to, że żadna z grup nie jest wolna od możliwości popełnienia błędu. W żadnej z wymienionych antynomii nie należy zakładać, że jedna grupa jest problematyczna, a druga nie.

Np. pogodni - pisze papież - mogą mieć skłonność do zbytku. Smutni - do gniewu. Zawistnych należy upominać, gdyż grzeszą smucąc się z czyjegoś dobra. Ale należy też zwrócić uwagę, czy osoby życzliwe nie zachowują się w życiu jak widzowie w teatrze, którzy jedynie pochwalają dobro, ale sami w nic się nie angażują.

Wśród wielu podobnych uwag znajduje się również ta, by inaczej pouczać zdrowych, a inaczej chorych.

Zdrowie jest darem, łaską i należy mieć to na względzie, by nie obrócić daru na korzyść zła i nie stać się gorszym z tego powodu.

Pouczenie polega na przedstawieniu zasady, by pragnąć podobać się Bogu wówczas, gdy można, a nie później, gdy już nie można. Prawdę tę poznaje się dotkliwie wówczas, gdy człowiek traci zdrowie i na próżno szuka tego, z czego nie skorzystał we właściwym czasie. „Byś nie wzdychał w ostatnich dniach, gdy zniszczysz już ciało i siły swoje.”

Zdrowie - przestrzega św. Grzegorz - może nam zostać odebrane nagle. Człowiek może wówczas popaść w wielką udrękę, bowiem chciałby nadrobić stracony czas i korzystać ze zdrowia dla dobrego życia. Tymczasem nie można już naprawić szkód, które spowodowane zostały beztroską zmarnowanych lat.

Zdrowie zatem nie tyle ma służyć dobremu samopoczuciu, ile jest darem dla prowadzenia odpowiedzialnego życia służby.

Zatem na Nowy Rok życzmy sobie zdrowia w duchu, w jakim rozumiał to św. Grzegorz Wielki, benedyktyn i reformator Kościoła - zdrowia dla spełnionego życia.

 

ks. Andrzej Sarnacki SJ

Prorektor Akademii Ignatianum w Krakowie.
Zajmuje się problematyką kultury i religii, a także duchowością i zarządzaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zdrowia na Nowy Rok!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.