Życie każdego ucznia Chrystusa przechodzi przez ubóstwo, pokorę i służbę
Życie każdego ucznia Chrystusa przechodzi przez ubóstwo, pokorę i służbę. Nie dotyczy to tylko dóbr materialnych, ale wszystkich innych: intelektualnych, moralnych i duchowych.
Słowo na dziś (Mt 19,16-22)
Z Ewangelii wg św. Mateusza: A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!» Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
Komentarz do Ewangelii (poniedziałek, 19.08.2024)
Obraz: Oczyma wyobraźni przyjrzę się ‘pewnemu człowiekowi’, który z wielkimi pragnieniami przychodzi do Jezusa. Zwrócę uwagę na odczucia i skojarzenia, jakie postać ‘bogatego młodzieńca’ we mnie budzi. Jakie myśli się we mnie teraz pojawiają?
Myśl: Ewangeliczna scena spotkania Chrystusa z ‘bogatym młodzieńcem’ bardzo mocno wpisuje się w duchowość chrześcijańską. Ukazuje bowiem człowieka, który ma wielkie pragnienia, szuka zbawienia, ale zostaje ‘pokonany’ przez przywiązanie do ‘dóbr’, z których nie umie zrezygnować. Dotyka to bardzo mocno naszych ideałów, poruszeń duchowych, ale uświadamia też uwikłania w relacje, zaspokajanie pragnień, czy doświadczanie konsekwencji błędów, a nawet grzechów, jakie stały się naszym udziałem. Wezwanie Chrystusa: „przyjdź i chodź za Mną” jest wciąż aktualne.
Emocja: Być doskonałym... Życie każdego ucznia Chrystusa przechodzi przez ubóstwo, pokorę i służbę. Nie dotyczy to tylko dóbr materialnych, ale wszystkich innych: intelektualnych, moralnych i duchowych. To są także dary, którymi mamy się dzielić z braćmi dla dobra wspólnego, pragnąc ‘doskonałości’.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności od dóbr materialnych i zniewalających mnie relacji. Podziękuję Panu za to, że Jego powołanie jest wciąż aktualne. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia, chwile wsłuchiwania się w wołanie Pana.
Skomentuj artykuł