ks. Jan Sochoń
Chrystus głosił prawdę i za prawdę umarł. Chrześcijanin to człowiek, który postępuje na Jezusowy wzór. I niczego nie udaje.
W Ewangelii przez niego napisanej ukazuje on Jezusa Chrystusa, jako miłosiernego Zbawiciela. O tym, jak Słowo Boże wciąż się rozszerzało, aż na krańce świata, napisał w Dziejach Apostolskich. Jemu zawdzięczamy najpiękniejsze przypowieści: o zagubionej i odnalezionej owcy, o zgubionej i znalezionej drachmie, o zagubionym i odnalezionym synu (por. Łk 15).
Towarzystwo Jezusowe wspomina dzisiaj postać św. Jana Ogilvie - męczennika.
Angelo Giuseppe Roncalli urodził się 25 XI 1881 r. w biednej rodzinie, ale za to głęboko religijnej, pełnej miłości do Boga i Kościoła. Mając zaledwie dwanaście lat wstąpił do Małego Seminarium. Uczył się bardzo pilnie i strzegł czystości swego serca dzięki otwartości na działanie Ducha Świętego. Bardzo pragnął zostać księdzem, dlatego kontynuował swoją naukę w Wyższym Seminarium. Był bardzo zdolny, dlatego skierowano go do Rzymu na studia teologiczne.
Całe swoje życie Ojciec Jan Beyzym budował na Jezusie Chrystusie. Jemu dał się prowadzić na trudnej drodze zakonnego i kapłańskiego powołania. Od dwunastego roku życia zastanawiał się nad wyborem drogi życia. Był opiekuńczy wobec młodszego rodzeństwa i chętnie się nim zajmował. Raczej unikał błahych zabaw, męczyły go tańce, wcale się nie stroił!
Bóg bogaty w Miłosierdzie wybrał Faustyntę Kowalską, aby przypomnieć całemu światu o tajemnicy niezgłębionej miłości Pana. Uczył ją jak ma nie tracić ufności pośród najcięższych prób.
KAI / drr
Św. Franciszek jest prawdziwym "gigantem" świętości, który nie przestaje fascynować ludzi w każdym wieku i wszystkich religii. Nazywany bywa "mistykiem Wcielenia" i "mistykiem Kalwarii".
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
Św. Franciszek zwykł mówić, że źródłem grzechu jest fałszywe przekonanie o swojej wiedzy. Uważał, że egoistyczna pewność siebie zatrzymuje człowieka na sobie i wyklucza chęć naśladowania Jezusa.
ks. Tomasz Halik
Kiedy rozmyślałem o "ludziach z obrzeża", o niewierzących, o solidarności z wątpiącymi i o tym, gdzie właściwie znajduje się centrum, a gdzie obrzeże tej tak niezwykłej wspólnoty, jaką jest Kościół, przyszła mi na myśl pewna młoda kobieta, która w swoim dzienniku zapisała kiedyś słowa: "W sercu Kościoła, mojej Matki, będę miłością".
KAI / pz
Pontyfikat Jana Pawła II był trzecim najdłuższym pontyfikatem w historii. Poznaj jego 99 kluczowych wydarzeń - wśród nich tych 25 najważniejszych.
Renzo Allegri
Zapach nie dawał mi spokoju. Zacząłem rozglądać się wokół. Dyskretnie sprawdziłem, czy nie były to perfumy którejś ze stojących obok mnie pań. Nic takiego. Stałem tak odurzony ową wonią, dopóki nie usłyszałem dzwonka ministranta oznajmiającego koniec konsekracji chleba i wina...
Według o. Pio, święty jest grzesznikiem, który nie zgadza się na to, żeby nim pozostać. Każdego dnia mówi: "pomyliłem się i nie będę więcej popełniał tego błędu". Powtarza to do końca swojego życia.
Paweł Brożyniak SJ
"Spodziewam się po nim wielkich rzeczy" - napisał o Stanisławie w liście polecającym do generała jezuitów św. Piotr Kanizy. O św. Stanisławie Kostce opowiada Paweł Brożyniak SJ - dyrektor Publicznego Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki.
o. Grzegorz Kramer SJ
Na szczęście, co jakiś czas, ktoś na tym świecie budzi się i chce wyjść z Matrixa, czyli rzeczywistości, której celem jest znieczulenie naszego serca do maksimum. Ludzie ci budzą się, by świadomie stanąć z rzeczywistością twarzą w twarz. Niby wydaje się to oczywiste, bo każdy chce to swoje życie przeżyć świadomie, ale na pewno łatwe nie jest.
28 czerwca br. obchodzono uroczystość XV rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie. Przy tej okazji warto wspomnieć o postaci o. Jana Pawła Woronicza SJ (1757 -1829) - jezuity, jednego z najwybitniejszych Polaków przełomu XVIII i XIX wieku.
2 lipca wspominamy postać św. Bernardyna Realino SJ- włoskiego jezuity.
Dzięki pismom św. Ireneusza zapoznajemy się z tradycją apostolską i jej bezpośrednią kontynuacją. W osobie tego biskupa Kościół otrzymał żarliwego pasterza i obrońcę wiary, uważanego za pierwszego teologa, który wyznaczył zasady rozeznawania katolickości wiary.
Alina Petrowa-Wasilewicz / KAI / BP KEP / pz
Cierpienie towarzyszyło jej od dzieciństwa. Miała siedem lat gdy straciła ojca, dziewięć, gdy zmarła jej matka. Całe życie spędziła w podzielonej przez zaborców Ojczyźnie. Mimo zewnętrznego zniewolenia i stałej groźby zsyłki na Sybir znalazła sposób pomagania najsłabszym i najbiedniejszym i do własnego, trudnego szczęścia, jakie daje bliskość Boga.
Alina Petrowa-Wasilewicz / KAI / BP KEP / pz
Była pionierem pod każdym względem - założyła pierwszą regularną szkołę dla dziewcząt na ziemiach polskich, a także nowatorskie żeńskie zgromadzenie, które miało cel edukacyjny. Była pierwsza z długiego łańcucha kobiet, które prowadziły dzieła na rzecz ich promocji.
W dzień jej wspomnienia, 22 maja, przed figurami czy obrazami św. Rity poświęca się róże, na pamiątkę cudu, kiedy to w pełni mroźnej zimy Święta przyniosła z ogrodu naręcze róż, by udekorować ołtarz z Najświętszym Sakramentem.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}