Brakuje ci czasu? A na co właściciwe ci go brakuje?

Brakuje ci czasu? A na co właściciwe ci go brakuje?
(fot. Kevin on Unsplash)
niebodlagrzesznikow.blog.deon.pl

Mamy tyle samo czasu, co nasi przodkowie, którzy żyli w jaskiniach. Jednak oni mieli za dużo wolnego czasu, my mamy go za mało. Może ci, co przyjdą po nas zlikwidują w ogóle czas i też będą narzekać.

Truizmem jest mówienie, że żyjemy w czasach bardzo szybkich, jesteśmy zabiegani, na nic nie mamy czasu. Świat oferuje nam dzisiaj tyle możliwości zagospodarowania naszego czasu, że skorzystanie choćby z części z nich wypełnia nam całe życie po brzegi. Można pojechać właściwie wszędzie, mamy samoloty, które przeniosą nas w kilka godzin w dowolne miejsce na świecie. Można nawet nigdzie nie jadąc, przenieść się gdzie indziej za pomocą telewizji - po prostu przyciskasz guzik pilota i siedząc we własnym fotelu, zwiedzasz świat. W tym czasie robi się ciasto na pierogi, bo masz robota kuchennego i robi się pranie, bo masz pralkę automatyczną. Nawet ogródek podlewa się sam, bo masz zraszacz zasilany energią elektryczną. Żeby to wszystko kupić, musisz sporo pracować, żeby kupić więcej, musisz pracować jeszcze więcej. A przecież tyle jeszcze jest do zobaczenia, przejechania, kupienia …

Kogo nie spotkasz skarży się, że brakuje mu czasu. Na co właściwie brakuje nam czasu?

To jest ważne pytanie. Poczucie zabiegania nie oznacza od razu, że omija cię w życiu coś ważnego. Jesteś zajęty, ale może właśnie tym, co dla ciebie najważniejsze?

DEON.PL POLECA

Nic się nie zmieniło. Mamy tyle samo czasu, co nasi przodkowie, którzy żyli w jaskiniach. Obstawiam, że oni też narzekali. Na nadmiar wolnego czasu. Na nudę. Na to, że wszystko trzeba ręcznie robić. Że po mięso trzeba iść do lasu i je upolować, a człowiek teraz by zjadł, bo już głodny. Że fajnie by było zobaczyć, co jest za sąsiednią wyspą, ale nie ma się tam jak dostać, bo łódka z pnia drzewa roztrzaska się na falach oceanu. Że człowiek czasem by na urlop pojechał, odetchnąć od teściowej, którą ma ciągle na karku, ale nie wymyślono jeszcze urlopu.

Oni mieli za dużo wolnego czasu, my mamy go za mało. Może ci, co przyjdą po nas w ogóle zlikwidują czas i też będą narzekać - że kiedyś to można było w weekend dłużej pospać, a teraz nie ma weekendu ani nie ma "dłużej", bo czas już nie istnieje.

Może problem nie tkwi w tym, co na zewnątrz, ale w nas? Może nie chodzi o to czy czegoś mamy za dużo, czy za mało? Może po prostu nie potrafimy się zwyczajnie cieszyć tym, co mamy. Zrzędliwi jesteśmy i trudno nam dogodzić. Jak swego czasu Izraelitom - w Egipcie było im źle, bo musieli ciężko pracować i byli tam obywatelami drugiej kategorii. Jak z Egiptu z Bożą pomocą uciekli, to niedługo znaleźli nowy powód do narzekania. No bo jak długo można jeść mannę, która sama spada z nieba!

Człowiek to dziwny gatunek.

Tekst pochodzi z bloga niebodlagrzesznikow.blog.deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Brakuje ci czasu? A na co właściciwe ci go brakuje?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.