Często nie potrafię kochać, ale nie chcę gardzić innymi

Często nie potrafię kochać, ale nie chcę gardzić innymi
(fot. unsplash.com)
Logo źródła: Blogi Paweł Kołodziejek / zapiskipawelka.blog.deon.pl

Nie zauważyłem nigdy w nauczaniu Jezusa, by była tam jakaś gwiazdka czy przypis: "nie dotyczy: Żydów; uchodźców, osób LGBT+". Może się okazać, że właśnie o tych konkretnych bliźnich zapyta mnie Bóg, kiedy Go spotkam.

W Warszawie (ul. Górczewska 141) znajduje się mural autorstwa Mariusza Libla. Powstał w ramach projektu „Zmień perspektywę”.

Zmienić perspektywę – z olbrzymiego EGO, w kierunku KOCHAJ?

Część tych słów z muralu zapisano pierwotnie – w Starym Testamencie, w Księdze Kapłańskiej 19,18: „Nie będziesz się mścił, nie będziesz się gniewał na swoich rodaków, ale będziesz miłował bliźniego swojego jak siebie samego”. Cytat z muralu przywołany jest również w Nowym Testamencie trzykrotnie. Dwa razy cytuje je Jezus, w dwóch ewangeliach (według św. Mateusza 22,39; według św. Marka 12, 31).

DEON.PL POLECA

Raz przywołuje je także (w rozmowie z Jezusem): „pewien znawca Prawa” (Ewangelia według św. Łukasza 10, 27). Na podchwytliwy styl rozmowy i pytanie: „kto jest moim bliźnim?” Jezus opowiada przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Samarytanie byli bardzo znienawidzeni przez Żydów (i vice versa).

Ta przypowieść nadaje kontekst dla warszawskiego muralu. Niewolnicza wierność przepisom odbiera wrażliwość na człowieka. Zawsze jest jakiś pretekst dla kapłana i lewity, by uniknąć problemów. Ktoś inny pomoże zakrwawionemu człowiekowi.  Kto by się spodziewał, że pomoże akurat ten znienawidzony Samarytanin, że to jego (pobożnym Żydom) da Jezus za wzór.

Nowością jest fakt, że Jezus łączy „muralowe słowa”, z innym tekstem ze Starego Testamentu: „Będziesz miłował Pana Boga twojego całym swoim sercem, całą swoją duszą i z całej swojej mocy ” (Księga Powtórzonego Prawa 6,5). Zgodnie z rabiniczną zasadą Jezus połączył dwa powyższe przykazania – jednym słowem „kochać” (tryb rozkazujący czasownika).

Na tym „Przykazaniu miłości” opiera się według Jezusa – całe Prawo i Prorocy. Dla katolika jest ono wstępem i streszczeniem Dekalogu, a także całego nauczania Jezusa.

Przykazanie miłości pojawia się w końcu w Ewangelii według św. Jana 13, 34. Jezus nie cytuje tam już Tory, lecz tworzy własne, nowe przykazanie: „Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali. Podobnie jak Ja was umiłowałem, tak i wy macie miłować jeden drugiego”. Zanim wygłosił te słowa umył im nogi.

Nie zauważyłem nigdy w nauczaniu Jezusa, czy też np. ostatnich trzech papieży, by była tam jakaś gwiazdka, czy przypis: „nie dotyczy: Żydów; uchodźców, osób LGBT+; tych z PO i tych z PIS-u; tych czarnosķórych itd.”

Trudne? Niemożliwe do zastosowania? Ja też tego często nie potrafię (kochać), ale każdy może zacząć przynajmniej od tego, by nie gardzić, nie nienawidzić. Każdy ma swoich Samarytan. Wystarczy wspomnienie o nich i już piana gniewu w ustach.

Może się okazać, że to właśnie o „Nich” (o tych, którymi najbardziej gardzę) Jezus opowiada wciąż na nowo swą Przypowieść, że to właśnie o tych konkretnych bliźnich zapyta mnie Bóg (w cztery oczy), kiedy Go spotkam. Możemy się kiedyś bardzo zdziwić, bo są np. takie niewygodne słowa Jezusa „Zapewniam was: celnicy i nierządnice wejdą przed wami do królestwa Bożego” (Ewangelia wg św. Mateusza 21, 31b).

Na pewno warto również przemyśleć ten wtręt: „jak SIEBIE samego”. Może tu jest problem tzn. czemu w nas tyle agresji, pogardy, odrzucenia – wobec TYCH, którzy się „nie załapali” do najważniejszego przykazania, naszej wiary lub po prostu człowieczeństwa. Bo też nie kochamy siebie. Dobrze, że 50% tego przykazania daje do myślenia – na warszawskim muralu.

 

Tekst pochodzi z bloga zapiskipawelka.blog.deon.pl. Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Często nie potrafię kochać, ale nie chcę gardzić innymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.