Miranda / artykuł nadesłany

Nie ma medycznych przeciwwskazań do regularnego oddawania krwi. Istnieją jedynie mity, które utrudniają zdrowe myślenie na ten temat.

Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450ml. Dla bezpieczeństwa kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, natomiast mężczyźni 6 razy w roku.

DEON.PL POLECA

Osocze może być pobierane za pomocą plazmaferezy co 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 15 litrów w ciągu roku. Krew w organiźmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy ją oddajesz, czy nie, a więc ilość oddanej krwi zostaje szybko uzupełniona. Pobranie krwi od dawcy i przetoczenie jej biorcy jest rodzajem transplantacji, ponieważ krew jest tkanką.

Oczywiście nie każdy może być krwiodawcą. W Polsce krew do przetoczeń pobierana jest od zdrowych osób zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Rady Europy. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest poprzedzony badaniem lekarskim. Czyż te kilkanaście minut naszego poświęcenia nie jest warte uratowania życia drugiemu człowiekowi? To piękny dar jaki możemy ofiarować z siebie.

“Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA … Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata.” (Jan Paweł II, Światowy Dzień Krwiodawców 2004).

Organizowane są liczne akcje, mające na celu zbiórkę krwi na terenie całej Polski. Krew można również oddawać w punktach stacjonarnych tj. Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w szpitalach.

Dla dawcy ten krok jest satysfakcją, a dla biorcy darem życia. Dlaczego więc tak wielu ludzi wacha się oddawać krew? Brak czasu? Obawa przed bólem? A może po prostu zwykła obojętność na drugiego człowieka?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dar krwi = dar życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.