Kochać siebie?

Kochać siebie?
(fot. Juliana Coutinho / flickr.com / CC BY)
www.malzenstwojestdobre.pl

O miłości mówi się wiele, a o miłości do siebie samego, miłości własnej, szacunku do samego siebie - zdecydowanie mniej i rzadziej. Mówienie o trosce o samego siebie wydaje się nieraz wstydliwe, egoistyczne, nienaturalne,  podczas gdy miłość do innych absorbuje mnóstwo naszej energii. Po co więc zajmować się tematem kochania siebie samego?

John Powell - psycholog, teolog, profesor Uniwersytetu w Chicago twierdzi, że "istnieje jedna potrzeba, tak podstawowa i zasadnicza, iż jeśli ona zostanie zaspokojona, to reszta niemal na pewno zharmonizuje się w ogólne poczucie szczęścia. Właściwie zaspokojenie tej potrzeby wpływa na zdrowie i pomyślny rozwój całego organizmu człowieka. Tą potrzebą jest głęboka i prawdziwa miłość do samego siebie, rzeczywista i radosna samoakceptacja, autentyczny szacunek dla siebie, sprawiający wewnętrzną radość z bycia sobą: Jak dobrze być mną… Jakie to szczęście, że jestem sobą!"

Ponadto sposób w jaki traktujemy samych siebie wpływa na to, jak odnosimy się do innych osób; laureat nagrody Nobla - Bertrand Russel stwierdził: Człowiek nie może żyć w zgodzie z innymi, dopóki nie nauczy się żyć w zgodzie z samym sobą. Może więc warto zadać sobie pytanie: czy kocham siebie?

DEON.PL POLECA

Proponuję prześledzenie listy stwierdzeń opisujących różne aspekty kochania siebie. Kochać siebie to: - Żyć w zgodzie z samym sobą. - Być tym kim jesteś, nie udawać nikogo. - Cieszyć się z tego, że jestem sobą, a nie kimś innym. - Uznawać swoją bezwarunkową i niepowtarzalną wartość. - Myśleć o sobie dobrze i życzliwie.  - Dawać sobie ciepło i zrozumienie. - Doceniać i chwalić siebie, również werbalnie. - Nie zaniżać własnej wartości. - Szczerze i otwarcie wyrażać, co jest we mnie dobre i wartościowe. - Być z siebie zadowolonym. - Mieć do siebie szacunek. - Doceniać swoją indywidualność i niepowtarzalność. - Przyjmować prawdę zarówno o swoich zaletach, jaki i niedostatkach, błędach. - Umieć przypisać sobie zasługi i konsekwencje własnego działania. - Umieć przyznać się do błędu i nie pogardzać sobą z powodu porażki. - Być wyrozumiałym dla siebie, co nie znaczy pobłażliwym. - Przebaczać sobie samemu. - Stawiać sobie realne wymagania. - Akceptować swoje emocje i uczucia. - Akceptować swoje ciało, swój wygląd. - Przyjmować i akceptować swoje potrzeby, próbować je zaspokajać w mądry sposób. - Dać sobie prawo do odpoczynku i doświadczania przyjemności - bez poczucia winy. - Dbać o siebie (fizyczność, psychikę, duchowość…). - Troszczyć się o siebie, jak o ukochaną osobę. - Akceptować  swoją przeszłość. - Czasem kapitulować - nie walczyć z tym, z czym walczyć się nie da. - Szukać rozwiązania problemów. - Przyjmować rzeczywistość, nie szukać ucieczki od siebie. - Słuchać samego siebie. - Pracować nad sobą. - Zabiegać o swój rozwój. - Znaleźć i robić rzeczy, które sprawiają Ci radość i satysfakcję. - Inwestować we własną przyszłość. - Wychodzić poza swoją strefę komfortu, by się rozwijać. - Próbować nowych rzeczy, podejmować nowe wyzwania. - Ubogacać swoje życie poprzez pasje, zaangażowanie. - Pozwolić sobie na sukces i wygrywanie. - Pozwolić sobie na zamożność. - Pozwolić sobie na zabawę i radość. - Umieć być kimś odrębnym od innych osób. - Stawiać innym granice, umieć powiedzieć: "nie". - Pozwolić sobie na posiadanie własnego zdania i opinii. - Oceniać siebie jako równego innym. - Mieć odwagę prosić o radę, pomoc i wsparcie innych osób. - Pielęgnować relacje, a nie budować wokół siebie mury. - Budować trwałe relacje. - Znaleźć kogoś, kogo można kochać i do kogo można należeć. - Porzucać maski i pozory, by tworzyć prawdziwe przyjaźnie. - Otaczać się towarzystwem osób, których obecność ci służy, a nie cię niszczy. - Być ofiarnym - w zgodzie ze sobą. Poświęcać się na tyle, na ile się zdecydowałem na to. - Być odpornym na szantaż emocjonalny. - Nie robić z siebie męczennika. - Umieć przyjmować: dobre słowa, ciepło, dobra materialne. - Dawać i przyjmować czułość. - Komunikować jasno swoje potrzeby.

Z całą pewnością kochanie siebie nie jest sprawą łatwą, jest procesem dokonującym się w czasie, wymagającym pracy. Niewątpliwie pomocnym i niezbędnym aspektem tego procesu jest bycie w relacjach z osobami, które nas akceptują, kochają, pomagają zobaczyć i wydobyć piękno ukryte w nas samych. Warto wyruszyć w drogę kochania siebie, by nie miotać się między "duchami przeszłości", próbami rozpaczliwego zaspokajania nie do końca uświadomionych potrzeb czy też zatracaniem się w toksycznych relacjach.

"Pokochać siebie to w dojrzały sposób zatroszczyć się o własny rozwój,  o realizację własnych możliwości. Pokochać siebie to podjąć wysiłek, by stać się najpiękniejszą wersją samego siebie(…) Pokochać siebie to, w odniesieniu do samego siebie, podjąć wysiłek rzeźbiarza, który z cierpliwością próbuje usunąć z kamienia to, co przeszkadza w odkryciu piękna postaci, która może się z tego kamienia wyłonić."

Agnieszka Łagan www.malzenstwojestdobre.pl

John Powel, "Jak kochać i być kochanym", s.17; Wydawnictwo Bernardinum 2006.

Marek Dziewiecki, "…Miłość pozostaje", Wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2001.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kochać siebie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.