Łatwo jest zgubić sens tych świąt

Łatwo jest zgubić sens tych świąt
(fot. depositphotos.com)
Logo źródła: Blogi podniebem.blog.deon.pl

Przed nami wyjątkowy okres. Dla każdego Chrześcijanina ten tydzień winien być wyjątkowym czasem, wielkim czasem.

Bo przecież w te Święta przeżywamy tajemnicę naszego zbawienia. Łatwo jest zagubić sens tych Świąt, skupić się na święceniu pokarmów, jajeczkach, baranku, kurczaczkach i innych zajączkach. To wszystko jest dobre, daje radość, zbliża. Tylko nie możemy na tym poprzestać.

Dla każdego z nas, te Święta nie mogą zacząć się od wielkosobotniego święcenia pokarmów, ale od uczestnictwa w wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej. To w Wielki Czwartek zaczynamy przeżywać te wielką Tajemnicę Naszego Zbawienia.

Jedna liturgia, trzy dni

Każda Msza Święta zaczyna się od znaku Krzyża i kończy błogosławieństwem. Zwróćcie uwagę, że znak Krzyża uczyniony zostanie jak zwykle na początku Mszy Wielkoczwartkowej, ale na jej końcu nie będzie błogosławieństwa. Tak samo liturgia w Wielki Piątek ani nie zacznie, ani nie skończy się znakiem Krzyża, oraz liturgia Wigilii Paschalnej zacznie się w ciszy. Obrzędy Świętego Triduum Paschalnego, są nagle przerywane. Czas pomiędzy nimi jest wypełniony trwaniem w modlitewnym czuwaniu. Co to oznacza? Że to jest jedna wielka liturgia. Nie możemy zatem uczestniczyć tylko w jej części.

DEON.PL POLECA

Jeśli zatem naprawdę chcesz przeżyć ten czas z Jezusem, wygospodaruj sobie tak czas, by wziąć w nich udział w całości.

Jasne, że praca, obowiązki, zagonienie związane z przygotowaniem do Świąt nie pozwala na pełne zatrzymanie się już od wieczora w Wielki Czwartek. Wielki Piątek, to ciągle u nas zwykły dzień pracy. Udamy się zatem do naszych codziennych obowiązków, a po południu przystąpimy pewnie do domowych przed świątecznych przygotowań.

Czas wyciszenia

Zróbmy jednak wszystko, by ten czas od wieczora w Wielki Czwartek był przede wszystkim poświęcony Bogu. W naszej pracy, w naszym przedświątecznym zabieganiu nie zapomnijmy o tym że Jezus jest uwięziony, pojmany, sądzony, torturowany, że Jezus umiera właśnie na krzyżu, że wstąpił do otchłani. To wszystko dla mnie i dla Ciebie, byśmy razem z Nim zmartwychwstali w Poranek Wielkanocny.

Życzę Nam aby ten czas zaowocował łaską wiary, nadziei i miłości. To wszystko da nam radość i siłę do pokonywania trudów codzienności. Dobrego Wielkiego Tygodnia!

Tekst pochodzi z bloga podniebem.blog.deon.pl.

Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka

Nieznane oblicze ks. Józefa Tischnera

Filozof z Łopusznej o miłości mówił mało. Sam kiedyś wyznał: „Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję”. Okazuje się jednak, że to...

Skomentuj artykuł

Łatwo jest zgubić sens tych świąt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.