Nie wiem - to spora wiedza

Nie wiem - to spora wiedza
(fot. karola riegler photography / flickr.com / CC BY)
1513FM / artykuł nadesłany

W czasach "wiedzy", a niekoniecznie mądrości, wiedzieć, że się czegoś nie wie, to całkiem spora wiedza.

Z komunikatu Komitetu  Noblowskiego, przyznającego nagrodę z fizyki w 2011 r.: "Odkrycia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki ujawniły, że natura Wszechświata jest w dużym stopniu nieznana naukowcom."

Platon stwierdził, że w sprawach naszych początków, naszego pochodzenia, należy zaufać przodkom. Nawet jeśli nie dają nam "twardych" dowodów, wyjaśnień, musimy przyznać, że "to" nas przerasta. Tak to widział Platon.

DEON.PL POLECA

Steven Hawking, uczony, współczesny fizyk, stwierdził kiedyś, że kwestia początków człowieka musi prowadzić do... religijnych wniosków. Nie wiem, czy dalej tak twierdzi, czy już zupełnie "złożył broń" i "wierzy" w filozofię neodarwinizmu.

Albert Einstein, w swoim przemówieniu "Moje credo", wygłoszonym jesienią 1932 roku w Berlinie powiedział m.in.: "Najpiękniejszym i najgłębszym przeżyciem, jakie może być dane człowiekowi, jest poczucie tajemniczości. Jest to podstawowa zasada każdej religii, tak jak i wszystkich poważnych dążeń w sztuce i nauce. Ten, kto nigdy tego nie doświadczył, wydaje mi się, jeśli nie martwy, to w każdym razie ślepy. Wrażenie, że za wszystkim, czego doświadczamy, ukrywa się coś, czego nasz umysł nie może ogarnąć i czego piękno, i majestat dosięga nas jedynie pośrednio jako słabe odbicie, to jest religijność. W tym sensie jestem religijny. Mnie wystarcza dziwić się wszystkim tym tajemnicom i próbować pokornie ogarnąć umysłem czysty obraz wzniosłej struktury wszystkiego, co istnieje." (treść przemówienia Alberta Einsteina z książki:  M.White, J.Gribbin "Einstein, życie nauką", Wyd. Naukowo-Techniczne, 1995)

Papież wierzy ciągle w to samo, w co wierzył, będąc dzieckiem?

Ująłbym to tak: Proste jest prawdziwe - a prawdziwe jest proste. Nasza trudność polega na tym, że stojąc przed wielkim drzewem, nie zauważamy lasu; że wobec tak wielkiej wiedzy nie znajdujemy już mądrości. W tym sensie także Saint-Exupery w "Małym Księciu" ironicznie przedstawił intelekt naszych czasów, pokazując, że przeoczono to, co istotne i Mały Książę, który nie wie o wszystkich "mądrościach", w końcu widzi więcej i lepiej.

Chrystus i Kościół w sposób wiarygodny przekazują nam wiedzę o Bogu. Bóg chciał wkroczyć w ten świat. Bóg chciał, abyśmy nie musieli Go szukać po omacku poprzez  fizykę i matematykę. Chciał się nam ukazać. Zrobił to tak, jak nam to opowiadają Ewangelie. W Zmartwychwstaniu stworzył nowy wymiar egzystencji; wykroczył poza biosferę i poza noosferę, jak określa to Teilhard de Chardin, i ustanowił nową sferę, w której może dojść do zjednoczenia człowieka i świata z Bogiem. Benedykt XVI w wywiadzie z Peterem Seewaldem ("Światłość świata", wyd. Znak s.174-175): Sokrates podobno nie powiedział: "wiem, że nic nie wiem", ale "jeśli czegoś nie wiem, to nie mówię, że wiem." To chyba duża wiedza - wiedzieć, że się nie wie...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie wiem - to spora wiedza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.