Zastanawiałeś się czym tak naprawdę jest przyjaźń? Lepszej odpowiedzi nie znajdziesz

Zastanawiałeś się czym tak naprawdę jest przyjaźń? Lepszej odpowiedzi nie znajdziesz
(fot. Elijah M. Henderson / Unsplash)
Logo źródła: Blogi patrzaczgory.blog.deon.pl

Zabieranie się za tekst o przyjaźni kojarzy mi się z próbą przejścia jakiejś niesamowicie wysokiej góry. Dla mnie to trochę szaleństwo, brawura i swojego rodzaju głupota.

Nie uda mi się nawet choć trochę ująć w słowa to, czego doświadczyłem w ciągu całego mojego życia, a co wyraźnie zobaczyłem, poprzez filmowy obraz w czasie kolejnej już nocy spędzonej w kinie na maratonie reżyserskich wersji kultowego filmu "Władca Pierścieni". Spróbuję przynajmniej liznąć tego, co zobaczyłem w tym filmie po raz kolejny. Kilka scen rozwala mnie zawsze bardzo mocno.

Co znaczy dane słowo?

Kiedy Frodo decyduje się odejść i pokonać dalszą część drogi do Mordoru w samotności, Sam ryzykuje swoje życie, wchodząc do głębokiej rzeki nieumiejąc pływać. Co to oznacza?

"Obiecałem!" - mówi Samwise.

DEON.PL POLECA

Wartość obietnicy, danego słowa - to sprawa honoru, ale i miłości, którą obdarza się przyjaciela. Kiedy dobrze nam się układa i zgadzamy się w tym, co nas dotyczy, wszystko jest w porządku. Spędzamy razem czas, razem się bawimy, rozmawiamy. Sprawdzianem staje się śmiertelna próba, której zostaje poddany młody Baggins. Sam wpatrując się głęboko w oczy Froda zapewnia go, że ta trasa, choć przeznaczona Frodowi, staje się przez miłość również jego udziałem. I nie ma bata - pójdą tam razem! Czy to nie jest fantastyczne?!

Życie - jakkolwiek patetycznie to zabrzmi - to pole bitwy. Dostajemy raz za razem albo cios, albo wiatr w skrzydła. W każdym razie, bez przerwy z czymś się zmagamy. Kompan, który idzie obok Ciebie, nazywając się przyjacielem, nigdy nie zastąpi Cię w wykonaniu tego, co jest Twoim zadaniem. Pierścień, który trzeba zniszczyć to Twoje brzemię. Nie ma innej opcji. Nikt nie wyręczy Cię w wykonaniu i spełnieniu swojego zadania, powołania, posłannictwa. Ale jak daleko doszedł by Frodo, gdyby nie miecz Aragorna, łuk Legolasa, topór Gimliego? Drużyna to drużyna. Wszyscy mają inne zadania, ale cel ten sam. I kiedy pod samą już Górą Przeznaczenia Frodo pada ze zmęczenia, Samwise bierze go na swoje barki i potykając się co krok, niesie go do celu, który choć tak blisko, wydaje się być nie do zdobycia.

Przyjaźń często rozbija się o codzienność

W nadętych słowach każdy z nas jest dobry! Ale kiedy trzeba poświęcenia - no to tu już bywa różnie. Zrezygnować z siebie, żeby oddać siły w służbie druha - to zadanie, które weryfikuje niejedną znajomość. Przyjaźń to dbanie o najmniejsze detale. To wiedza o tym, co dzieje się w drugim, nieustanna ciekawość i pragnienie spotkania. Przyjaźń to ciągłe życzenie komuś jak najlepiej, to bycie blisko szczególnie wtedy, kiedy ktoś rozsypany i rozwalony na kawałki próbuje poskładać siebie w całość. Wydaje mi się, że wtedy najważniejsze jest po prostu bycie. Podnosisz głowę za tego, który zgięty w pół, swój wzrok ma utkwiony w ziemi. Wtedy błogosławisz jego problem, jego łzy. Modlisz się. Oddajesz. Niesiesz jak Sam Froda, albo jak czterech niosło paralityka. Bycie obok w trudnym doświadczeniu to sedno każdej przyjaźni!

"Cieszę się że jesteś ze mną, Samie. Tutaj, w ostatniej godzinie świata" - powiedział Frodo do Sama, doceniając wspólną wyprawę.

Sami dobrze wiecie, jak bardzo ważna jest troska, a zwykły SMS o treści: "Co tam?" napisany bez powodu, potrafi wywołać nieprawdopodobnie duży uśmiech i radość. I ja osobiście - doceniam każdą taką wiadomość! Traktuje ją jako wyraz głębokiej sympatii!

Wiem też, że każdy taki przyjaciel to łaska! I nie wierzę w utarty stereotyp, że przyjaciela można mieć tylko jednego.

Za każdego życzliwego mi człowieka - szczerze Bogu dziękuję! A skoro obdarzył mnie co najmniej kilkoma przyjaciółmi to oznacza, że jest dla mnie bardzo dobry i bardzo hojny. Że jest po prostu #najlepszy!

***

Tekst pochodzi z bloga patrzaczgory.blog.deon.pl

Twoje teksty również mogą ukazywać się na DEON.pl, jeśli chcesz dołączyć do społeczności naszych blogerów napisz do nas. Instrukcję znajdziesz tutaj>>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Zastanawiałeś się czym tak naprawdę jest przyjaźń? Lepszej odpowiedzi nie znajdziesz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.