„Być dla innych” o wychowaniu kobiety
Do rąk Czytelników oddajemy numer poświęcony wychowaniu kobiety oraz równemu traktowaniu dziewcząt i chłopców w szkole. Wśród proponowanych tekstów znajdą Państwo poruszające świadectwa kobiet zaangażowanych w czynienie świata lepszym jak również refleksje o roli szkoły w przygotowywaniu dziewcząt do dorosłego życia. Na ile to przygotowanie powinno różnić się w swoich metodach i treściach od wychowywania chłopców? Z jakimi stereotypami płci zmagamy się w polskich szkołach?
Maturzystka Aleksandra Spilkowska stwierdza w artykule „Armata w kwiatach”, że dziewczęta są wciąż traktowane w szkole jako uczniowie drugiej kategorii. Natomiast Kamila Raczyńska pisze, iż „na każdym kroku, począwszy od szkolnych korytarzy, przez nauczycieli/nauczycielki i podręczniki dziewczynki są pomijane, dyskryminowane, uczone uległości i nakłaniane do pełnienia stereotypowych ról płciowych i społecznych”.
Dyskusję o kobietach kończy felieton Agnieszki Wojsz, która z talentem wytrawnego obserwatora pokazuje dwa oblicza współczesnej kobiety.
W materiałach praktycznych znajdziecie pomysły na zajęcia z uczniami a w dziale „rozmawiamy o wychowaniu” relację terapeuty pracującego z molestowaną seksualnie dziewczynką. Ponadto dowiecie się, jakich postaw powinien unikać nauczyciel aby budować pozytywne relacje w klasie oraz jakie działania może podjąć, by poradzić sobie z absencją uczniów.
Nasz kwartalnik kierujemy do nauczycieli i rodziców nastolatków, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności wychowawcze, szukają wychowawczych inspiracji, a także do psychologów i pedagogów pracujących w szkołach i poradniach. Pragniemy również dotrzeć do wolontariuszy i działaczy pozarządowych zajmujących się wychowaniem, do pracowników socjalnych i kuratorów sądowych.
Naszych autorów można także spotkać na konferencjach organizowanych w Gdyni, na portalach internetowych www.deon.pl i www.salon24.pl oraz w poradni internetowej „Rozmawiamy o wychowaniu”. Życzymy owocnej lektury.
Skomentuj artykuł