Czy warto oszczędzać na zdrowiu?

Czy warto oszczędzać na zdrowiu?
Do wakacyjnego plecaka warto zapakować polisę ubezpieczeniową, gwarantującą zwrot ewentualnych kosztów leczenia. (fot. joiseyshowaa/flickr.com)
Logo źródła: Dziennik Polski DD / Dziennik Polski

Do wakacyjnego plecaka warto zapakować polisę ubezpieczeniową, gwarantującą zwrot ewentualnych kosztów leczenia.

Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu? Ile kosztuje leczenie za granicą i czy wszystkie koszty z nim związane pokryje ubezpieczyciel? To tylko kilka pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź, zanim wyruszy się na beztroskie wakacje.

Na co zwracać uwagę?

Biura podróży organizujące wyjazdy turystyczne, zobowiązane są, w świetle prawa, do zagwarantowania ubezpieczenia wszystkim uczestnikom wycieczki. Warto jednak przyjrzeć się bliżej polisie gwarantowanej przez organizatora wyjazdu - i samodzielnie ocenić, czy warunki oferowanego ubezpieczenia odpowiadają naszym rzeczywistym potrzebom. Należy sprawdzić, czy uwzględniono w nich ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego i zastanowić się, na jakie wypadki jesteśmy szczególnie narażeni podczas wyjazdu. To pomoże nam określić czy suma ubezpieczenia, w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, pokryje koszty leczenia, koszty ewentualnego transportu medycznego, a także powrotu do kraju. Ta kalkulacja powinna mieć decydujący wpływ na wybór wariantu polisy. Informacje dotyczące sum oraz zakresu ubezpieczenia znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dobrze jest poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z tym dokumentem - tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zweryfikować, czy wybrana ochrona ubezpieczeniowa zapewni oczekiwane bezpieczeństwo.

DEON.PL POLECA

Ile kosztuje leczenie za granicą?

Koszty leczenia są szczególnie ważne, gdyż bardzo często wydatki na opiekę medyczną w innych krajach europejskich lub na świecie są 4 lub 5 razy wyższe niż w Polsce. Dotyczy to zarówno ceny pobytu w szpitalu, jak i zabiegów, którym musimy się poddać, jeśli mieliśmy wypadek. Zanim zdecydujemy się na konkretny wariant i kwotę ubezpieczenia, przyjrzyjmy się przykładowym kosztom, które będziemy musieli pokryć w razie nieprzewidzianej sytuacji. Dopiero mając taką wiedzę możemy podjąć decyzję o zakupie polisy, dostosowując jej wysokość do kraju, w którym będziemy spędzać wakacje.

Sporty ekstremalne

Wybierając się na wyjazd, podczas którego zamierzamy uprawiać sporty, należy szczególnie uważnie przestudiować przysługujący nam zakres ochrony ubezpieczeniowej. Zwróćmy uwagę, czy ubezpieczyciel nie kwalifikuje wybranych przez nas aktywności do sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka. Jeśli tak jest - powinniśmy wykupić dodatkowy wariant ubezpieczenia. Polisy przeznaczone dla osób aktywnie spędzających urlop są często droższe od standardowych rozwiązań. Jednakże tylko one są gwarantem tego, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i transportu w przypadku nieszczęśliwego wypadku oraz sfinansuje świadczenia gwarantowane w wyższym pakiecie.

Czy to choroba przewlekła?

Wybierając polisę, pamiętajmy również o sprawdzeniu w OWU, czym, według ubezpieczyciela, jest choroba przewlekła - jeżeli na nią chorujemy nie możemy zapomnieć o wykupieniu dodatkowego wariantu ubezpieczenia. Taka choroba jest najczęściej definiowana jako mająca długotrwały przebieg - trwająca zwykle miesiącami lub latami, leczona w sposób stały lub okresowy. Chorobą przewlekłą jest np. nadciśnienie. W tym przypadku nie ma znaczenia, że jest ono leczone i przed wyjazdem czujemy się świetnie, a także nie mamy żadnych niepokojących objawów. Jeśli podczas wycieczki będziemy zmuszeni do skorzystania z pomocy lekarza, to ubezpieczyciel ma prawo sprawdzić, czy choroba podczas wyjazdu była związana z nadciśnieniem. Jeśli okaże się, że tak i nie doubezpieczyliśmy z powodu "choroby przewlekłej", to sami będziemy musieli pokryć związane z nią koszty leczenia.

Ile kosztuje polisa?

Źródło: Czy warto oszczędzać na zdrowiu, www.dziennikpolski24.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy warto oszczędzać na zdrowiu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.