Jak być wiernym Duchowi Świętemu? – nowy numer „Głosu Ojca Pio”
Głównym tematem majowo-czerwcowego numeru “Głosu Ojca Pio” jest wierność Duchowi Świętemu. Numer otwiera przejmujące świadectwo kaznodziei Domu Papieskiego, Raniero Cantalamessy OFMCap, w którym autor opowiada o swoim zetknięciu z Odnową w Duchu Świętym. Wszystko zaczęło się od słuchania spowiedzi charyzmatyków w latach 70. XX wieku. „Podczas wyznania grzechów – wspomina o. Raniero – wydawało mi się, że kamienie spadają z ich dusz, a na końcu pojawiała się radość i łzy. Na ten widok musiałem przyznać: – Tu działa Duch Święty!”. Potem ówczesny profesor starożytności chrześcijańskiej trafił na Kongres Odnowy w Kansas City, gdzie choć przeżywał seminarium Odnowy, nie ukrywał swojego sceptycyzmu. „Przecież jestem franciszkaninem – myślał w trakcie modlitwy – mam św. Franciszka jako ojca duchowego, czego ja tu szukam?” W tym momencie ktoś otworzył Pismo Święte i przeczytał: „Nie mówcie w waszych sercach: mamy Abrahama za ojca”... O. Cantalamessa kontynuuje: „Wtedy zrozumiałem, że Jezus dał mi taką odpowiedź! Wstałem i powiedziałem: – Panie Jezu, nigdy więcej nie powiem, że mam za ojca św. Franciszka! Odkryłem bowiem, że tak naprawdę nie jestem jeszcze jego synem, bo żeby nim zostać, potrzeba specjalnej łaski, a ja dopiero teraz na nią się zgadzam...”
Ten osobisty ton uzupełniają obszerne fragmenty konferencji wygłoszonej w 2009 roku w obecności Benedykta XVI, w której kaznodzieja Domu Papieskiego ukazuje trzy sposoby prowadzenia chrześcijanina przez Ducha Świętego: poprzez sumienie, nauczanie Kościoła oraz rozeznanie duchowe.
W aktualnym numerze redakcja zamieszcza również fragment nowowydanej przez Wydawnictw Serafin książki o wierności Duchowi Świętemu autorstwa o. Thomasa Philippe'a OP, wieloletniego kapelana, założonej wraz z Jeanem Vanier, “Arki”. Artykuł poprzedza sylwetka dominikanina pióra Agnieszki Kuryś, w którym oprócz opisu życia dominikanina autorka cytuje również świadectwo o. Henri'ego Nouwena SJ, który wziął udział w rekolekcjach o. Thomasa. Ten jezuita i autor wielu bessellerów z dziedziny duchowości wspominał: „Nieoczekiwanie uświadomiłem sobie, że w obecności o. Thomasa dokonuje się we mnie uzdrowienie, nie mające nic wspólnego z myślami, jakie rozwija. Zrozumiałem nagle, że zna lęk lepiej niż ktokolwiek inny i że nie udziela już rad, w jaki sposób przeżywać pewne doświadczenia, ale sam stał się źródłem, miejscem, przez które przepływa łaska...”.
W numerze można przeczytać również wywiad Pawła Teperskiego OFMCap, w którym o. Gabiriel Bartoszewski OFMCap, pracujący w Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, odsłania nie tylko kulisy procesu ks. Jerzego Popiełuszki, ale i własnej znajomości ze Sługą Bożym. O. Bartoszewski wspomina m.in. spotkanie w czasie wakacji w Krynicy Górskiej w 1984 roku, kiedy to ks. Popełuszko opowiadając o swoich przeżyciach, przesłuchaniach, o grożącym mu procesie, powiedział: „Poświęciłem się i się nie cofnę”. „Na mnie – wspomina o. Bartoszewski – te słowa zrobiły tak duże wrażenie, że poczułem ciarki na plecach...”
Osoby zainteresowane Całunem Turyńskim mogą przeczytać o najnowszych badaniach na tą relikwią w artykule autorstwa prof. Idziego Panica, historyka z Uniwersytetu Śląskiego.
W numerze tradycyjnie można znaleźć również liczne artykuły dotyczące życia św. Ojca Pio, w tym stałe cykle: „Korespondencja”, „Odosobnienie Ojca Pio”, „Ojciec Pio i papieże” oraz świadectwo zatytułowane „Ojciec Pio dał mi żonę i syna”.
Skomentuj artykuł