O przeszczepach, księżach i gender. Co w lutowym numerze miesięcznika "W drodze"?

O przeszczepach, księżach i gender. Co w lutowym numerze miesięcznika "W drodze"?
Logo źródła: w drodze "W drodze"

O ile łatwiej przychodzi nam myśleć o przedmiotach (...), o tyle trudniejsza jest myśl o rozstaniu się z częścią naszego ciała. Może dlatego, kiedy słyszymy o ofiarowaniu komuś własnej nerki, wątroby czy serca, budzi się w nas opór i wątpliwości, czy nie jest tak, że niebezpiecznie zaczynamy manipulować chwilą śmierci albo, co gorsza, przyspieszamy ją - pisze redaktor naczelny miesięcznika Roman Bielecki OP wprowadzając czytelników w temat przewodni tego numeru dotyczący przeszczepów.

Dział "Podwójne życie" otwiera rozmowa z lekarzem transplantologiem prof. Zbigniewem Włodarczykiem, który odpowiadając na pytania Dainy Kolbuszewskiej próbuje tłumaczyć dlaczego przeszczepy budzą tyle kontrowersji i emocji. Kościół popiera transplantacje widząc w nich szczególny przejaw miłości bliźniego. Taki wniosek można wysnuć z artykułu ks. bp. Józefa Wróbla, który streszcza historię dokumentów i wypowiedzi papieży na temat przeszczepiania organów. Nie można jednak nikogo, ani prawnie ani moralnie zmuszać, do oddania narządów swoich czy członka rodziny, o czym przekonująco pisze filozof i etyk s. Barbara Chyrowicz. Losy ludzi, którym przeszczepiono organy, poznamy w poruszającym reportażu Piotra Świątkowskiego. Autor rozprawia się m.in. z mitami na temat dawstwa szpiku kostnego.

Równie dużo miejsca w miesięczniku zajmują teksty dotyczące księży, zebrane pod tytułem "Zawód jak każdy inny". Specjalista od mediów Eryk Mistewicz w rozmowie z Włodzimierzem Bogaczykiem mówi  o medialnym obrazie kapłanów i Kościoła i diagnozuje dlaczego katolicy oddają pole swoim przeciwnikom. O swoich wymarzonych kapłanach napisali: Anna Sosnowska i Jerzy Sosnowski. O czym marzą? Żeby kapłan lubił to, co robi, żeby był ludzki, żeby nie gwiazdorzył, miał zdrowe podejście do kobiet. Świadectwa życia, powołania, kapłańskich trudności i radości dają księża: Mirosław Maliński, Mirosław Tykfer i Ignacy Soler. Katarzyna Kolska i Roman Bielecki OP rozmawiają z rektorem szczecińskiego seminarium ks. Piotrem Gałasem o tym, dlaczego księża czasami wstydzą się być księżmi i dlaczego tak rzadko można dziś spotkać księdza na ulicy.

DEON.PL POLECA

Warto polecić jeszcze dwie znajdujące się w tym numerze rozmowy. Pierwsza dotyczy gender. Marianin ks. Jarosław A. Sobkowiak rzeczowo odpowiada na pytania Anny Sosnowskiej, pokazując pola, na których chrześcijaństwo i nauki o płci mogą się spotkać. Interesująca jest też przytoczona przez księdza anegdota: Wprowadzenie gender na uniwersytety wcale nie jest trudne. Proszę pamiętać, że pieniądze na różne projekty czy granty są przyznawane przez pion administracyjny, a ten kieruje się po prostu słowami-kluczami (...) Sam naukowo wykorzystałem swego czasu gender dla pozyskania dotacji ministerialnej. Wymyśliłem sobie taki temat: "Gender w perspektywie antropologii chrześcijańskiej". Oczywiście nikt nie rozumiał pojęcia "antropologia chrześcijańska", ale rozumiano za to słowo "gender".

W ramach cyklu popularyzującego wiedzę o Piśmie Świętym Dominik Jarczewski OP rozmawia z prof. Krzysztofem Mielcarkiem o Ewangeliach i Jezusie. Z kolei ojciec Jacek Salij OP wyposaża w mocny zestaw cytatów biblijnych każdego, kto ma wątpliwości czy Duch Święty jest Osobą Boską.

W dziale Orientacje znajdziemy recenzje filmów: "Wielkie piękno" Paola Sorrentina i "Ona" w reż. Spike'a Jonze.

Felietoniści piszą: Dariusz Rosiak o instrumentalizacji imigrantów przez brytyjskich polityków i media, Paulina Wilk o ludzkich twarzach islamu, Konrad Kruczkowski o najlepszym lekarstwie na egocentryzm, Marek Magierowski o tropieniu katolików w życiu publicznym, ks. Grzegorz Strzelczyk o kościelnych zombi, a Tessa Caponi-Borawska o karnawale i maskach.

Do rozważań niedzielnych i świątecznych Ewangelii inspirują dominikanie: Maciej Zięba, Norbert Kuczko, Jakub Bluj i Łukasz Wiśniewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O przeszczepach, księżach i gender. Co w lutowym numerze miesięcznika "W drodze"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.