Z Wawrzyńcem Grotkiem SJ, kapelanem w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, rozmawia Jacek Siepsiak SJ.
Ojcowie Kościoła i oratorska sztuka inwektywy.
Wiele dzieje się między ludźmi z powodu słowa. Wiele dobrego, ale niestety i wiele złego. Mądrościowa tradycja w Biblii odzwierciedla chyba najbardziej zwięźle tę drugą, niebezpieczną właściwość ludzkiego języka: Uderzenie rózgi wywołuje siniec, uderzenie języka łamie kości. Wielu padło od ostrza miecza, ale nie tylu, co od języka (Syr 28, 17-18).
Ukazał się letni numer "Życia Duchowego" (83/2015), który jest zatytułowany "Obrazy bez urazy".
Andrzej Łukasiak / pk
Obrona brytyjskiego nieba była jednym z najważniejszych punktów zwrotnych II wojny światowej. Zmusiła Rzeszę do zaatakowania Rosji Sowieckiej z niezabezpieczonymi tyłami. Zniszczyła połowę Luftwaffe. Zachwiała mitem niezwyciężonych zastępów Hitlera. Prawdopodobnie nie udałoby się to bez udziału polskich pilotów.
Przyjaźnie kapłańsko-żydowskie w Polsce były czymś naturalnym. To tłumaczy fakt, że ok. tysiąca księży w naszym kraju było zaangażowanych w ratowanie ludności żydowskiej podczas Holokaustu. Niektórzy oddali życie, ratując braci wyznania mojżeszowego.
Ślady najstarszego w Polsce cudu eucharystycznego, cudowna woda i sanktuarium wzniesione przez Władysława Jagiełłę czekają na utworzonym właśnie w Poznaniu Trakcie Eucharystycznym.
Poldzio przez czternaście miesięcy ukrywał ich we lwowskich kanałach. Gdy 27 lipca 1944 roku wyprowadził dziesięcioro ocalałych, stłoczonym wokół gapiom powiedział z dumą: "To są moi Żydzi, to jest moja praca".
Zaledwie rok temu Rosja, Kazachstan i Białoruś zdecydowały się na euroazjatyckie małżeństwo. Dziś wydaje się, że przy jego zawarciu nie kierowano się ani rozumem, ani sercem.
Prezydent RP nie jest ani królową brytyjską, ani gospodarzem amerykańskiego Białego Domu. Jego rzeczywista władza lokuje się gdzieś pośrodku.
Marcin Skobrtal / pk
Wojna to dla nich temat lekcji historii, a czas PRL-u znają tylko z opowieści starszych. Młodzi ludzie są gotowi do poświęceń dla Polski, ale oczekują, że otrzymają coś w zamian.
Głos Kremla zagłusza prawdę o narodach, którym rok 1945 przyniósł kolejne zniewolenie. Organizując obchody zakończenia II wojny światowej, Polska miałaby szansę stać się ich rzecznikiem.
Pomimo upływu stu lat od zagłady Ormian, nazywanej pierwszą zbrodnią przeciw ludzkości, sprawa ta jest ciągle nierozliczona - zarówno jako problem moralny, jak i polityczny.
Bycie ojcem to podróż, proces, który nigdy się nie kończy, który może się stać cudowną ścieżką do poznania samego siebie. Jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że mam u swego boku takiego mężczyznę, że mogę się przyglądać, jak buduje relacje z naszą córką i zmienia się dzięki niej. To prawdziwy dar, za który dziękuję Bogu każdego dnia.
Drodzy czytelnicy, zapraszamy Was do refleksji i dyskusji zainicjowanej przez poświęcony rodzinie III Nadzwyczajny Synod Biskupów, który odbył się w Rzymie w październiku 2014 roku.
Z Jerzym Zelnikiem, aktorem, rozmawia Elżbieta Ruman.
Nowy numer kwartalnika "Życie Duchowe" poświęcony tematowi "Zranieni i uzdrowieni przez ojca".
Krystyna Skarbek, jako pierwsza kobieta w dziejach, ukończyła mordercze szkolenie tajnych służb Jej Królewskiej Mości i celująco zdała testy strzeleckie oraz kurs zabijania nożem, liną i gołymi rękami.
Był rok 1943. Krwawy potop na Wołyniu zebrał swoje żniwo. Ale jeden człowiek, który przebiegł z Syberii do rodzinnej wsi Przebraże, zatrzymał jego czerwone fale.
Rotmistrz Pilecki - jeden z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej*
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}