"Życie Duchowe" (84/2015). On i Ona, para chroniona

"Życie Duchowe" (84/2015). On i Ona, para chroniona
Logo źródła: Życie Duchowe Życie Duchowe

Numer jesienny "Życia Duchowego" - w związku z odbywającym się w październiku 2015 roku synodem o rodzinie - poświęcony jest małżeństwu i rodzinie. Jak czytamy w słowie wstępnym do numeru, pismo "poszukuje duchowości pomocnej rodzinie" i dlatego "zaczyna od tego, co chroni małżeństwo" - od "wspólnej duchowości małżonków".

[-zd_jesien_2015.mp3-]

O małżeństwie i rodzinie będącej obrazem Boga pisze w numerze między innymi Dariusz Kowalczyk SJ, podkreślając, że "rodzina, która nie jest monadą, ale wspólnotą troistą (ojciec, matka, dziecko), objawia nam Boga, […] odwieczną wspólnotę miłości".

Maria Szamot, odwołując się do fragmentów Pieśni nad Pieśniami, Księgi Tobiasza i Księgi Ozeasza, pokazuje, w jaki sposób Biblia opisuje ludzką miłość i małżeństwo. Biblijny obraz małżeństwa, tym razem na przykładzie pism Nowego Testamentu, przedstawia również Jacek Siepsiak SJ w artykule zatytułowanym "Pryscylla i Akwila". Z kolei ks. Mariusz Rosik przybliża przestrogi, napomnienia i zachęty, jakie kierują do małżonków pisarze wczesnochrześcijańscy - Tertulian, św. Chryzostom i św. Augustyn.

O blaskach i cieniach związków małżeńskich dzisiaj mówi między innymi artykuł Doroty Szczerby pt. "Zakochanie jako dar Boży i okazja do daru z siebie" oraz tekst "Duszpasterska troska o niesakramentalnych" autorstwa ks. Jana Abrahamowicza, który zapoczątkował w diecezji krakowskiej duszpasterstwo osób żyjących w powtórnych związkach.

Z tematem numeru związane są także świadectwa trzech par małżeńskich. Pierwsze z nich mówi o tym, jak żyje wiarą małżeństwo Polki i Hiszpana. Drugie to historia powrotu małżonków do siebie po rozpadzie ich związku. Trzecie zaś to rozmowa z Barbarą i Romanem Kosakowskimi, którzy opowiadają o roli modlitwy w ich życiu osobistym, małżeńskim i rodzinnym.

Zachętą do modlitwy osobistej, małżeńskiej czy rodzinnej może być medytacja ignacjańska Jacka Siepsiaka SJ wokół fragmentu z Ewangelii św. Łukasza opisującego odnalezienie dwunastoletniego Jezusa w Świątyni i związany z tym wydarzeniem "ból serca Maryi".

Polecamy także artykuły w dziale "Słowo, obraz, czyn", w którym publikujemy między innymi refleksję Wacława Oszajcy poświęconą poezji Haliny Poświatowskiej o miłości, rozstaniach i śmierci oraz opowieść Anny Woźniakowskiej o Johannie Sebastianie Bachu i jego licznej rodzinie.

Ponadto w numerze między innymi w dziale "Z teki formatora" tekst Krzysztofa Dyrka SJ pt. "Formacja do otwartości i dojrzałości", a w dziale "Rozmowy duchowe" wywiad z Gerardem Karasem SJ, misjonarzem ponad trzydzieści lat pracującym w Afryce.

Życie Duchowe

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Życie Duchowe" (84/2015). On i Ona, para chroniona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.