Święto życia i radości

Święto życia i radości
Logo źródła: Dziennik Polski JOC / Dziennik Polski

Jak co roku Festiwal rozpocznie się od powitania Szabatu (25, godz. 20.44, Synagoga Tempel). Już po raz dwudziesty krakowski Kazimierz tętnił będzie życiem artystycznym. Podczas licznych warsztatów poznamy tańce żydowskie, język jidysz, pieśni chasydzkie, sefardyjskie i kuchnię koszerną. Prezentowane będą wystawy, a w uroczej "Cheder Cafe" odbywać się będą spotkania z gwiazdami, np. z Jamie Saft Trio z USA.

Tegorocznym wydarzeniem będzie zapewne spotkanie z Rapha- elem Roginskim, który także wystąpi podczas koncertu Nefesh - Raphael Roginski Ensemble (26, godz. 20). Zwiedzanie synagog, cmentarzy żydowskich, wystawa biżuterii jemenickiej Ben Ziona Dawida z Izraela, którego rodzina od ośmiu pokoleń zajmuje wykonywaniem tej niezwykłej biżuterii, wyprawy z Torą w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: kim jestem i jaka jest moja droga - jakże wiele będzie się działo podczas tegorocznego, jubileuszowego Festiwalu. Ale jak podczas każdej edycji zapewne największym zainteresowaniem cieszyć się będą koncerty.

I tym razem nie zabraknie występów wybitnych muzyków, których najczęściej gościć będzie Synagoga Tempel. Wystąpią w niej m.in.: kantorzy z USA i Izraela (27, godz. 19), zespół Brave Old World, legendarni pionierzy muzyki klezmerskiej (29, godz. 22 czy Steven Greenman z zespołem (USA) z arcydziełem muzyki żydowskiej inspirowanej twórczością kantoralną (1 lipca, godz. 22). Będzie oczywiście koncert najsłynniejszego klezmera Leopolda Kozłowskiego i jego przyjaciół, zagra zespół Kroke, Piris Eliyahu z Izraela, a 1 lipca o północy w Alchemii wystąpi Paul Brody. Uczestnicy Festiwalu będą mogli sami pośpiewać podczas warsztatów śpiewu jidysz, wziąć udział w warsztatach winiarskich i spotkać się z przyjaciółmi podczas tradycyjnego już koncertu Szalom na ulicy Szerokiej (3 lipca, godz. 18).

DEON.PL POLECA

- Ten Festiwal ma być miejscem najpoważniejszego dialogu kultur, religii, miejscem, gdzie człowiek zaczyna pytać samego siebie o własną tożsamość. Ma być miejscem radości, afirmacji życia przy zachowaniu pamięci dla tych, którzy już odeszli - powiedział nam Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się w Cheder Cafe, ul. Józefa 36 lub na stronie internetowej: www.jewishfestival.pl.

Źródło: Święto życia i radości, dziennikpolski24.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto życia i radości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.