Literatura faktu a literacka fikcja?

Literatura faktu a literacka fikcja?
(fot. shutterstock)
Logo źródła: WAM kj/ed

Od dziesiątków lat klasyczny i rozłączny podział na literaturę fiction i non-fiction definiował cały rynek wydawniczy. Do literatury faktu tradycyjnie zaliczano reportaże, biografie, dzienniki, wywiady -rzeki, a fikcja literacka była obecna przede wszystkim w beletrystyce.

Od kilku lat ten dychotomiczny podział zaczyna coraz bardziej się zacierać. Głośnym echem w Polsce odbiła się publikacja książki Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction", w której podjął on wątek zgodności z faktami tak wybitnych książek polskiego reportera wszechczasów jak "Cesarz" czy "Szachinszach"Jeden z bliskich przyjaciół Kapuścińskiego powiedział wprost, że "Cesarz" to najwybitniejsza polska powieść XX wieku. Do łączenia wątków fikcyjnych z reportażowymi w swoich ostatnich książkach niemal wprost przyznaje Wojciech Jagielski, innym znanym reporterom (np. Jackowi Hugo - Baderowi) wypominają to (a często zarzucają) dziennikarze i czytelnicy.

Książki, które zmieniają świat

Co ciekawe te zmiany można odnotować również po drugiej stronie barykady, i to nie tylko w przypadku literatury ambitnej, ale też popularnej. Bestsellerowa hiszpańska autorka Reyes Monforte mówi o sobie wprost - dziennikarka i pisarka. Prowadząc audycje w hiszpańskim radio i rozmawiając z prześladowanymi kobietami z kręgu krajów arabskich, opisuje później ich losy w kolejnych książkach, maksymalnie realistycznych, zakorzenionych w wysłuchanych przez nią świadectwach tak bardzo jak to tylko możliwe. Nie ma nigdy problemu ze wskazaniem konkretnej postaci, która stała się dla niej pierwowzorem bohaterki książki. Swoją działalność literacką uważa za przedłużenie profesji dziennikarskiej - okazję do opowiedzenia o problemie obszerniej niż w audycji radiowej. "Pocałunki piasku" to jedna z pozycji, która powstała w ten sposób.

DEON.PL POLECA

Jonathan Odell pisząc swoją powieść "Pani Hazel i Klub Rosy Parks" skonstruował co prawda fabułę wokół całkowicie fikcyjnych postaci i wydarzeń, ale poruszająca książka o rasowych prześladowanych w południowych stanach USA powstała po 10 latach rozmów ze świadkami atmosfery lat 50-tych XX-wieku. Zebrany materiał, pomimo literackiej otoczki, uderza siłą swojego autentyzmu.

I wreszcie przykład zupełnie innej zależności między literacką fikcją a rzeczywistością. Książka "Szczęście do wzięcia" to oparta na klasycznych powieściowych założeniach historia o pięknej wspólnocie pomagania osobom potrzebującym.  Pomysł zbierania drobnych do słoików na cele charytatywne zainspirował miliony Amerykanów i dziś akcja Christmas Jars jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. To piękny przykład, że pisarze nie tylko mogą opisywać świat, realny czy fikcyjny, ale także go zmieniać…

Wydawnictwo WAM postanowiło zmienić świat niewidomych dzieci. Sprawdź jak 

Świąteczna promocja i 3 pomysły na prezent dla kobiety

Szukasz pomysłu na prezent dla ważnej dla Ciebie kobiety? Dla żony, dziewczyny, mamy, babci, teściowej, córki albo wnuczki? Naszym zdaniem wyżej wspomniane książkowe pozycje mogą być idealnym kobiecym prezentem. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy specjalną promocję. Na stronie księgarni wydawnictwa WAM, po wpisaniu kodu SPDEON2, cena książek obniży się o 25 %. Zrób komuś prezent. My zapakujemy!

Promocja trwa do soboty - 19.12.2015 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Literatura faktu a literacka fikcja?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.