Paweł Kaźmierczak / Wydawnictwo WAM
Kluby Inteligencji Katolickiej były praktycznie jedyną legalną możliwością organizowania się katolików w PRL po październiku 1956. Założone jako stowarzyszenie koncesjonowane przez władze, jako zaplecze społeczne koła poselskiego "Znak" z czasem stały się bazą dla opozycji solidarnościowej, która doprowadziła do przełomu 1989 roku. Właśnie to "rozpychanie się", dążenie do poszerzania przestrzeni wolności było ich cechą charakterystyczną.
Jolanta Wachowicz-Makowska / Wydawnictwo Bernardinum
Zainspirowana faktami (m.in. główna bohaterka żyła naprawdę) wciągająca i sprawnie napisana powieść obyczajowa, której bohaterką jest lekarka-pediatra z jednej z warszawskich przychodni.
Jej życie upłynęło na samotnym opiekowaniu się chorą matką i pracy zawodowej. Nie spełniło się jej pragnienie założenia własnej rodziny. Wszystko nieoczekiwanie się jednak zmienia w chwili, gdy dowiedziawszy się o nieuleczalnej chorobie, pani doktor decyduje się na spełnienie największego
(i ostatniego) marzenia; jedzie na wycieczkę do Rzymu…
Ta decyzja nieoczekiwanie nadaje reszcie jej życia pełnię, sens i spełnienie.
Wojciech Zagrodzki CSsR / Wydawnictwo Homo Dei
Ta niewielka książeczka zawiera kilka refleksji na temat powołania człowieka w podeszłym wieku, a także na temat pewnych dość często pojawiających się w tym okresie życia trudności, które nie kryją problemu moralnego, ale często są wyznawane na spowiedzi jako grzechy. Jest propozycją zamyślenia się nad powołaniem człowieka przeżywającego jesień życia, by zadania z niego wynikające uczynić przedmiotem rachunku sumienia.
red. Bogusław Augustowski CSsR / Wydawnictwo Homo Dei
21 serii rozważań Drogi krzyżowej na siedem piątków Wielkiego Postu osobno dla dzieci, młodzieży i dorosłych prezentuje siedmiu autorów. Tchną one oryginalnością i głębią egzystencjalnego doświadczenia. To sprawia, że medytując je, nie można pozostać obojętnym wobec swojej dotychczasowej drogi życia. Mogą być wykorzystane podczas nabożeństw Drogi krzyżowej odprawianych w kościołach parafialnych lun w modlitwie osobistej.
Bernard Häring CSsR / Wydawnictwo Homo Dei
Autor wyprowadza nas z formalnych i statycznych definicji katechizmowych sakramentu, łaski, wiary, nadziei, uwielbienia i prawa Bożego; wiedzie nas ku sercu tego, o czym przede wszystkim mówi teologia sakramentów: ku sakramentom jako znakom łaskawej obecności Boga w naszym życiu. Tych Bożych darów nie możemy sobie ani wysłużyć, ani na nie zarobić. One są nam po prostu dane. Są dane po to, byśmy mogli doświadczyć bezwarunkowej i nieskończonej miłości Boga i abyśmy dzieki temu doświadczeniu mogli zrozumieć sens życia jako takiego i sens naszego osobistego życia, a to zrozumienie wezwie nas do pełnej miłości więzi z Chrystusem.
Beata Topij-Stempińska / Wydawnictwo WAM
Książka wpisuje się w bardzo ważny obszar badań dotyczących instytucji i organizacji o charakterze wychowawczym i ich roli w procesie edukacji Polaków. Autorka ukazuje genezę i powstanie Krucjaty Eucharystycznej na tle innych organizacji dziecięcych i młodzieżowych w okresie II Rzeczypospolitej, omawia program, strukturę i formy działalności Krucjaty. Przedstawia również charakterystykę idei wychowawczych Krucjaty oraz specyfikę koncepcji wychowania w Polsce w latach międzywojennych.
Petra Hirscher / Wydawnictwo Esprit
To całkiem jasne – ciąża jest stanem pięknym i wyjątkowym, jednak czasami również wyjątkowo męczącym. Spuchnięte nogi? Nerwowe poszukiwania odpowiedniej położnej i wózka dla waszego maleństwa? Natychmiastowa konieczność zjedzenia całego słoika kiszonych ogórków?
Dr. Wighard Strehlow / Wydawnictwo Esprit
Zapewne wiesz, że antybiotyki tak naprawdę nie są zdrowe dla Twojego organizmu, że nawet zwykłe tabletki przeciwbólowe zawierają substancje szkodliwe, a reklamowane w aptekach leki na grypę zwalczają jedynie objawy, a nie chorobę. Ale czy wiesz, czym możesz je zastąpić?
Anselm Grün / Wydawnictwo „Jedność”
Nie możesz doczekać się szczęścia? Już dłużej nie musisz go wypatrywać! Ono nie czeka na Ciebie gdzieś daleko, nawet nie jest obok, nie jest blisko, a jest właśnie w Tobie – naprawdę każdy dzień jest do niego drogą! Dużo się o szczęściu mówi, niektórzy sądzą, że może nawet za dużo, ale to nie powód, żeby ten, kto wie, czym ono jest i jak się je osiąga, miał milczeć, rzeka słów płynie, a my... odkryliśmy prawdę
Franco Brovelli / Wydawnictwo „Jedność”
Doświadczenie „rozproszenia” dotyka niemal wszystkich współczesnych duszpasterzy. Kapłanom przymuszonym do tego, by nieustannie się spieszyć w wypełnianiu coraz to bardziej złożonych i pilnych obowiązków, grozi popadnięcie w niebezpieczeństwo utraty z pola widzenia istoty ich misji.
Christoph Benke / Wydawnictwo „Jedność”
Duchowość chrześcijańska wyrasta z zawartego w Ewangelii wezwania do naśladowania Jezusa. To właśnie pragnienie pójścia za Mistrzem zrodziło refleksję nad tym, w jaki sposób należy przeżywać swoją relację do Boga i w jaki sposób wplatać ją w codzienność. Niniejsza publikacja przybliża owoce tej refleksji, niezwykle różnorodne, ponieważ powiązane nierozerwalnie z kontekstem historycznym i kulturowym. Przywołując wypowiedzi znanych mistrzów życia duchowego, autor analizuje najważniejsze tendencje i przemiany w historii chrześcijańskiej duchowości. Pokazuje, że duchowość oznacza przede wszystkim konkretny sposób, w jaki na przestrzeni dziejów realizuje się wiara uczniów Jezusa.
Anselm Grün / Wydawnictwo „Jedność”
Na depresję cierpi coraz więcej osób. Przyczyny tej choroby oraz sposoby jej leczenia są badane intensywnie zarówno w psychologii, jak i w medycynie, rzadko natomiast przyglądamy się duchowej stronie depresji. Anselm Grün pokazuje, że również Biblia i tradycja religijna znają problem smutku i przygnębienia i że mogą być inspiracją do innego, bardziej ludzkiego sposobu spojrzenia na depresję. Włączając osiągnięcia psychoterapii w duchowe metody radzenia sobie z nią, próbuje wszystkich, którzy doświadczają smutku i przygnębienia, bezpiecznie poprowadzić drogą przez wewnętrzny mrok – z powrotem ku radości życia.
Christine Keil, Bernhardt Link / Wydawnictwo „Jedność”
Gotowanie to chyba nie jest magia, choć przecież niejedno hokus-pokus w bajkowym królestwie kuchni sprawi, że każdy mały łakomczuszek wyczaruje przepyszne potrawy!
Przyrządzanie posiłków – to dopiero jest zabawa... Eksperymentuj w kuchni i zdobywaj nowe umiejętności... Później poczęstuj rodziców... Oj! Smakuje im, i to jak... Sam gotuję, bo przepisy nie są skomplikowane... Wiem, jak zachować się w kuchni – zmywam po sobie i ostrożnie używam ostrych noży...Bawię się i poznaję tyle ciekawych rzeczy...
Heike Baum / Wydawnictwo „Jedność”
Czasami nasze dzieci zachowują się jak mali terroryści!
Wobec takiego terroru często rodzice są po prostu bezradni, bo jak tu walczyć z terrorystą, którego kocha się ponad życie!
I tu właśnie pojawia się sedno problemu, jednocześnie klucz do jego rozwiązania. Uświadom sobie, że emocjonalny szantaż Twojego dziecka nie wyjdzie na dobre ani Tobie, ani jemu. Pamiętaj, gdy mówisz dziecku: „NIE!”, nie jesteś jego wrogiem, jesteś wtedy jego najlepszym przyjacielem!
Karin Schleider / Wydawnictwo „Jedność”
Odruchowo chciałoby się zapytać: „Jak to?! Trzeba się uczyć wypoczywać?!”. Jednak po chwili zastanowienia dochodzimy do wniosku, że to jednak nie jest takie proste... Bo bezczynność i nicnierobienie to jeszcze nie jest wypoczynek... Dzieci trzeba nauczyć, w jaki sposób powinny regenerować siły, jak należy organizować czas wolny... Snucie się po domu, wałęsanie się z kąta w kąt, bezmyślne gapienie się w telewizor... może jeszcze bardziej zmęczyć niż zrelaksować... Chyba każdy rodzic słyszał nie raz: „Ja się nudzę”.
Arno Anzenbacher/ Wydawnictwo WAM
Niniejsza praca ma w zamierzeniu służyć za podręcznik wprowadzający w chrześcijańską etykę społeczną. Zajmuje się ona jej bazą filozoficzną i teologiczną, naukowym charakterem, aktualnym profilem w kontekście nowoczesności, jej historią oraz zasadami.
Etyce społecznej chodzi o moralną ocenę wymiaru społecznego, a zatem owej instytucjonalnej struktury, w którą zagęszczają się i krystalizują wzajemne oddziaływania. Pytanie zasadnicze brzmi: czy zastane formacje instytucjonalne są sprawiedliwe? Etyka społeczna osądza zatem na podstawie kryteriów stosunki społeczne, struktury, systemy reguł, rządy itd. ze względu na ich sprawiedliwość. Usiłuje poddać krytycznemu badaniu struktury instytucjonalne, a jeśli to konieczne, przedstawiać propozycje ich udoskonalenia.
Anselm Grün / Wydawnictwo „Jedność”
W Kazaniu na Górze, które dla wielu teologów jest najważniejszym fragmentem Ewangelii, Jezus osiem razy nazywa błogosławionymi ludzi, którzy się smucą, są prześladowani i pragną sprawiedliwości. Anselm Grün odkrywa błogosławieństwa jako drogę ćwiczeń prowadzącą do udanego, zdrowego życia, a jednocześnie jako Jezusową obietnicę szczęścia. Obietnicę, której jedynym warunkiem jest podążanie śladami tęsknoty ukrytej w każdym człowieku, by być na podobieństwo Boga, by być cichym, pokornym i miłosiernym.
Silvano Fausti / Wydawnictwo „Jedność”
Nasza epoka, w której świat stał się globalną wioską, może się wydawać katastrofą. Jednak dla kogoś, kto rozumie tę rzeczywistość, staje się ona okazją do realizacji największych pragnień człowieka. Autor próbuje pokazać, że czasem najlepszym z możliwych jest teraźniejszość: jest to jedyny czas, który istnieje realnie, jedyny powierzony naszej wolności. Możemy korzystać z tej wolności, by zniewalać jedni drugich, wplątując się w sieci rywalizacji i niszcząc swoje człowieczeństwo. Ale możemy się też cieszyć wzajemną miłością, służąc człowiekowi i całemu stworzeniu.
Gilles Jeanguenin / Wydawnictwo „Jedność”
To jedna z niewielu książek, które mówią o zabobonach w sposób wyczerpujący, aktualny i przykuwający uwagę, a zarazem naznaczony odrobiną humoru. W swoich rozważaniach dotyczących zabobonności autor powołuje się na wyniki badań z zakresu antropologii, socjologii, historii i psychologii, by na koniec przedstawić refleksję teologiczną, która jest owocem nie tylko nauczania Kościoła, ale i jego osobistego doświadczenia kapłańskiego. Dzieło to jako wynik rzetelnych studiów nad zachowaniami o charakterze religijnym i świeckim odkryje przed czytelnikiem dziwne początki przesądów, tych starożytnych i tych współczesnych, niejednemu pomagając pozbyć się nieracjonalnych lęków i infantylnych przekonań.
Gianni Baget Bozzo / Wydawnictwo „Jedność”
Czy rzeczywiście człowiek ma duszę? Czy nie lepiej mówić o rozumie, umyśle czy świadomości jako najważniejszej części osoby ludzkiej? Czy jest w nas jakaś nieśmiertelna cząstka? Co to znaczy „żyć wiecznie”?…
Książka ta stawia pytania, o których wielu dzisiaj zapo-mniało. Inni boją się je sobie zadać i odsuwają je jak najdalej od siebie. Jeszcze inni uważają, że takie problemy ich nie dotyczą, że liczy się tylko życie na ziemi. Dla wszystkich osób, które odważą się postawić sobie tak trudne pytania, lektura tej publikacji będzie z pewnością niezwykłą przygodą intelektualną i duchową.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}