Krytykę personalistyczną można wyprowadzić z prostego i raczej niespornego założenia: każdy akt twórczy jest aktem osobistym, każde dzieło jest znakiem danym przez osobę ludzką i utrwalonym w jakimś materiale. To w naszym przypadku byłby ów punkt środkowy, z którego krytyk może ogarnąć całość, punkt - w przekonaniu Coleridge'a - krytykowi równie niezbędny, jak astronomowi niezbędne jest przyjęcie stanowiska na słońcu, jeśli chce wyjaśnić ruchy systemu słonecznego. Spróbujmy rozejrzeć się w tym systemie.
Daniel Brent / Wydawnictwo WAM
Po raz pierwszy zobaczyłem Nauczyciela nad Jordanem w czasie mojej drugiej wyprawy do Jerozolimy. Parę tygodni później odkryłem, że przyszedł też do Kafarnaum, gdzie przemawiał do małej grupy ludzi nad brzegiem naszego jeziora. Wykorzystywałem chwile wolnego czasu i zacząłem chodzić nad jezioro aby go posłuchać. Często wieczorami zapisywałem sobie to, co powiedział albo co uczynił tego dnia.
"Ewangelia spisana przez szewca" jest powieścią. Wymyślone wątki czy osoby umieszczone zostały w dobrze znanym, historycznym kontekście, jakim jest życie Jezusa.
Wydawnictwo WAM
Przekazywana do rąk czytelników książka składa się z różnych dziedzin nauki, o odmiennym charakterze badań, to jednak te wszystkie rozdziały, różniące się zasadniczo pod względem merytorycznym, nie są pozbawione jednej - nader istotnej - cechy wspólnej. Jest to mianowicie, podkreślane szczególnie w polskiej koncepcji historii nauki profesora Bogdana Suchodolskiego, CIĄGŁE DĄŻENIE DO PRAWDY, odwieczna tęsknota, jak pisał Gotthold Ephraim Lessing (1729-1781), w nieustannym jej poszukiwaniu.
C. S. Lewis / Wydawnictwo Esprit
"Dopóki mamy twarze" to niemal nieznane w Polsce arcydzieło C. S. Lewisa, autora "Opowieści z Narnii"; jego ostatnia powieść, napisana dla dorosłych czytelników.
W starożytnej krainie Glome, gdzie czci się krwawą boginię Ungit, dorastają dwie królewskie córki: piękna i tak brzydka, że zakrywa twarz welonem. Gdy na królestwo spadają plagi i nieszczęścia, świątynia Ungit żąda wyboru krwawej ludzkiej ofiary, która ma odwrócić gniew bogini. Ofiara zostanie złożona tajemniczej Bestii, mieszkającej w cieniu Szarej Góry. Oczy kapłanów Ungit zwracają się na mieszkańców Pałacu…
Myriam Terlinden / Wydawnictwo Esprit
Zaczynamy ze sobą spotykać. Rodzi się w nas pożądanie. Zakochujemy się. Co dalej? Seks? Wspólne mieszkanie? A może dwa mieszkania, ale czasem wspólne łóżko? Ślub? Ta ostatnia możliwość brzmi dla wielu młodych ludzi w obecnych czasach wręcz abstrakcyjnie. Nieformalny związek wydaje się dzisiejszym parom czymś tak naturalnym, jak ich dziadkom wydawało się małżeństwo… A jednak Myriam Terlinden, znana belgijska specjalistka w dziedzinie medycyny społecznej, a także nauczycielka prowadząca zajęcia z wychowania seksualnego, w swojej wieloletniej praktyce wciąż spotyka się z pytaniami młodych ludzi o małżeństwo. Książka ta jest odpowiedzią na nie. Autorka umieściła w niej ponadto wiele autentycznych świadectw osób, które postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami.
Robert Więcek / Wydawnictwo WAM
Droga Jezusa jest dzisiaj drogą nawrócenia. Wejdź na Górę Tabor. Pójdź do Jerozolimy, ze świadomością, że trzeba przejść i przez Golgotę. Spotkaj się z Bogiem w słowie, jakim karmi nas Kościół w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy. Refleksje nad tekstami Ewangelii pomogą Ci głębiej przeżyć ten ważny czas, uwierzyć w miłość Boga i doświadczyć radości Zmartwychwstania.
s. Ines Krawczyk MChR / Wydawnictwo Święty Wojciech
„Krok w krok za Jezusem” to świetna pomoc dla wszystkich, którzy chcą najmłodszym wyjaśnić istotę męki i zmartwychwstania Jezusa. Książka napisana jest żywym językiem, odwołującym się do dziecięcych doświadczeń. Autorka książki, siostra Ines Krawczyk jest redaktorką „Małego Przewodnika Katolickiego” – świetnie zna dzieci. Pokazuje maluchom znaczenie najważniejszego dla chrześcijan okresu w roku liturgicznego w sposób który z pewnością zrozumieją.
Carl Semmelroth / Wydawnictwo Jedność
Tylko spokojnie, nie unoś się, nie denerwuj!!!
Czy można raz na zawsze wyeliminować uczucie gniewu?
Z pewnością nie!
Co jednak absolutnie nie oznacza, że pozostajemy wobec niego bezsilni!
Kiedy po raz kolejny Twoje dziecko doprowadzi Cię do furii... Masz co najmniej dwa wyjścia z sytuacji!
Możesz zrobić srogą minę, wrzasnąć i...
dalszy ciąg jest chyba dobrze znany każdemu rodzicowi... Trzaskanie drzwiami, płacz, nadąsana mina...
Słowem wielka domowa awantura!
A drugie wyjście z sytuacji...
Nauczyć się panować nad gniewem!
Łatwe?! Nie!
Ale zanim powiesz, że to niemożliwe, przeczytaj tę książkę!
Jan Paweł II / Wydawnictwo "Święty Wojciech"
Słowa Jana Pawła II zawarte w tym zbiorze układają się w rodzinną księgę dobrych życzeń na różne okazje. W ważnych, pięknych, radosnych i trudnych chwilach życia wzruszają, dodają wiary i nadziei, czasem zaskakują, a zawsze odkrywają głęboki sens i właściwy wymiar spraw i wydarzeń.
Horst Krahl / Wydawnictwo Jedność
Na końcu ziemskiej drogi Jezusa był Krzyż, ale także Zmartwychwstanie. Dobry Pasterz przeszedł tę drogę, by wszyscy ludzie, Jego owce, mieli życie. W szczególny sposób rozmyślamy o tym w okresie trwającym od Środy Popielcowej do Zesłania Ducha Świętego. Przed kapłanami przygotowującymi homilie stoi duże wyzwanie. Muszą mu podołać, aby Dobra Nowina o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa mogła także dziś dotrzeć do ludzi. Inspiracją mogą się dla nich stać przedstawione w tej książce propozycje. Każda z nich zawiera wprowadzenie, kazanie odnoszące się do przypadającego na daną niedzielę fragmentu Ewangelii, modlitwę wiernych i słowo do medytacji na nadchodzący tydzień jako zakończenie.
Stanisław Musiał SJ / Wydawnictwo WAM
Książka zawiera kilkadziesiąt listów Stanisława Musiała SJ pisanych do rodziny, które przez lata zbierała i pieczołowicie przechowywała jego najmłodsza siostra - Barbara. To korespondencja z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki której poznajemy najbardziej prywatne oblicze ojca Musiała: kochającego syna, czułego brata i oddanego przyjaciela. Uzupełnieniem listów jest esej autorstwa Zofii Zarębianki o duchowości Stanisława Musiała SJ oraz wspomnienia jego rodzonych sióstr - Marii Sułkowskiej i Barbary Twaróg.
Ocalenie życia, znalezienie pracy, narodziny dziecka…Tysiące osób przybywa na grób Jana Pawła II, by zostawić swoje podziękowanie. "Wielka księga cudów Jana Pawła II" to kontynuacja bestsellerowych książek "Cuda" oraz "Nowe cuda", które ukazały się staraniem Wydawnictwa św. Stanisława BM w łącznym nakładzie 150 000 egzemplarzy.
Jakub Gorczyca / Wyd. WAM
Etyka jest starsza od chrześcijaństwa, lecz chrześcijaństwo jest starsze od etyki w chrześcijaństwie. W świetle tego wcale nie odkrywczego stwierdzenia pojawia się wcale nie retoryczne pytanie: czy uprawianie etyki przez chrześcijan jest dziś na czasie? Albo w bardziej radykalnej wersji: czy uprawianie etyki przez chrześcijan jest w ogóle na... miejscu? Albowiem czyż etyka, podobnie jak cała filozofia, nie była od swego zarania domeną (miejscem) nieznających objawionej mądrości pogan?
Książka Jacka Bolewskiego SJ – Objawienie Szekspira to wspaniałe eseje na temat dwunastu arcydzieł wielkiego dramatopisarza, Williama Szekspira. Autor wnikliwie analizuje dzieła Maga teatru i ujawnia ukryte w nich skarby.
Dariusz Piórkowski SJ / Wydawnictwo WAM
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które zamierzają przeżyć owocnie okres Wielkiego Postu, otwierając się na mądrość płynącą z codziennych czytań. Stanowi również cenną inspirację dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać siebie, obserwując własne uczucia i postawy przez pryzmat Słowa Bożego. "Słowo w naczyniach glinianych" z pewnością zachęci czytelnika do regularnej lektury Pisma Świętego oraz do odnowienia w sobie zdolności do uważnego słuchania.
Michał Buczkowski / Wydawnictwo WAM
Wbrew obiegowym opiniom, gorzkie żale nie są modlitwą rzewną i ludową. Tekst nabożeństwa jest przystępny i porusza nawet niewyrobionego odbiorcę. Jego duża siła ekspresyjna nie wynika jednak z uproszczonego i emocjonalnego podejścia do Męki Pańskiej, ale jest wynikiem gruntownej pracy teologicznej oraz retorycznej. To arcydzieło poetyckie epoki, napisane bez wątpienia przez człowieka wykształconego.
Albert Keller / Wydawnictwo WAM
Martin Heidegger uważał, że w każdym pytaniu można wyróżnić trzy elementy - "to, o co pytanie pyta", "to, czego dotyczy" oraz "to, o co się dopytuje". Nawiązując do tej myśli, Albert Keller poszukuje odpowiedzi na główne pytania teorii poznania:
1.Czym jest teoria poznania?
2.Dlaczego i w jakim celu się ją uprawia?
3.Jak, to znaczy jaką metodą, jakimi środkami i w jakich etapach należy ją rozwijać?
Keller omawia też szeroko pojęcie prawdy, między innymi teorie prawdy, możliwość bezzałożeniowego poznania prawdy, pewność bez poznania prawdziwości.
Udo Tworuschki / Wydawnictwo Święty Wojciech
Jak islam ocenia chrześcijaństwo? Czy między buddyzmem a judaizmem zachodzą jakieś podobieństwa? Ile hinduscy uczeni wiedzą o Biblii? I jak każda z religii patrzy na pozostałe? Gdzie spotykają się w wierze, a gdzie są nie do pogodzenia?
Książka ta pokazuje, jak postrzega się wzajemnie i jak ocenia pięć wielkich religii świata: judaizm, chrześcijaństwo różnych wyznań, islam, hinduizm i buddyzm. Uczy, jak rozwijać wzajemne relacje, które instytucje i organizacje angażują się w dialog międzyreligijny i jak wygląda współpraca między religiami w różnych krajach i na różnych kontynentach.
Krzysztof Rafał Prokop / Wydawnictwo WAM
Adam Naruszewicz (1733-1796) jest jedną z tych postaci, których nie pomija żaden szkolny podręcznik. Poeta, historyk, polityk. Zasługuje jednak na większa uwagę, choćby z powodu jego jezuickiego powołania zakonnego, sprawowania funkcji biskupiej w Kościele i szerokiej działalności religijnej.
Bogusław Górka / Wydawnictwo WAM
Poczesne miejsce w szóstym rozdziale Janowej Ewangelii zajmuje tzw. perykopa eucharystyczna. Przesłanie tej perykopy wywiera znaczny wpływ nie tylko na interpretację dyskursu w Kafarnaum, lecz także na interpretację opowiadania o znakach Jezusa. Uczeni generalnie optują za interpretacją chrystologiczną albo eucharystyczną dyskursu. Na ten niejako odwieczny dylemat nowe światło rzuca Bogusław Górka. Proponuje on godne uwagi rozwiązanie, przedstawiając własną i oryginalną interpretację szóstego rozdziału Ewangelii Jana w kluczu inicjacyjnym.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}