5 sposobów, jak nie marnować talentów danych od Boga

5 sposobów, jak nie marnować talentów danych od Boga
(fot. depositphotos.com)

Przypowieść o talentach należy do chrześcijańskiej klasyki i wielu z nas potrafi przytoczyć jej tekst z zaskakującą dokładnością. Gorzej wypadamy gdy przyjrzymy się jej praktycznemu zastosowaniu w naszym codziennym życiu.

Masz ich dziesięć, pięć lub jeden. To nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, czy je rozwijasz i puszczasz w obieg. A im więcej talentów, tym większa odpowiedzialność: Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą (Łk 12, 48), więc nie mamy czego sobie zazdrościć! Im więcej talentów otrzymaliśmy, tym więcej większe owoce powinny przynosić. Jak praktycznie zastosować słowa o pomnażaniu talentów? Poniżej 5 konkretnych sposobów dzięki którym to Słowo stanie się ciałem w Twoim życiu.

Poznaj siebie

Aby coś rozwijać trzeba to najpierw… poznać. Tymczasem wielu z nas nadal kojarzy słowo talent tylko ze zdolnościami artystycznymi, przy okazji zwalniając się z obowiązku rozwijania czegokolwiek. Talenty, a właściwie Twoje mocne strony, są czymś o wiele większym i ważniejszym niż umiejętność czytania nut. To Twoje naturalne predyspozycje, które wpływają na to kim jesteś i jaki masz wpływ na świat. To właśnie przez to jak konkretnie Bóg Cię ukształtował, masz wpływ, którego nie może wywrzeć na świecie nikt inny.

Może jesteś naturalnym mówcą i nie stresują Cię duże audytoria i to właśnie Ciebie Bóg chce używać do głoszenia Jego Słowa, albo śpiewania muzyki na scenie? A może jesteś świetny w słuchaniu, a na kawę z Tobą ustawia się zawsze długa kolejka chętnych? A może potrafisz pięknie ubierać w słowa to co widzisz i słyszysz i świetnie sprawdzisz się w roli dziennikarza? A może tworzysz swoją obecnością tak dobrą atmosferę, że wszyscy czują się bezpieczni i zaopiekowani? Cokolwiek jest Twoim talentem, kluczową sprawą jest jego poznanie i nazwanie. Dlaczego? Abyś mógł go w sposób świadomy używać i znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce w społeczeństwie, ale także w Kościele.

DEON.PL POLECA

Jak poznać swoje talenty? Wykonaj testy osobowości, porozmawiaj z przyjaciółmi i zapytaj rodzinę o to, co jest Twoją siłą, jaki widzą w Tobie potencjał. Pomyśl o tym, co lubisz robić i co przychodzi Ci szczególnie łatwo. W jakich sytuacjach czujesz się na ryba w wodzie? Nie uznawaj niczego za nieważne i nieistotne. Nawet pieczenie pysznych ciast może mieć konkretny wpływ na budowanie Królestwa niebieskiego, jeżeli robisz to np. podczas rekolekcji, albo zawozisz do domu opieki społecznej czy schroniska dla bezdomnych. Doceniaj to co masz i nie wierz przekonaniu, że „wszyscy tak mają”. Spisz wszystkie mocne strony na jednej kartce i uciesz się sobą!

Zaplanuj czas

Czas to najcenniejsza waluta w rozwoju osobistym. Waluta, którą niestety często marnujemy na oglądanie seriali czy scrollowanie facebookowego walla. Rozwój talentów wymaga planowania i wygospodarowania konkretnego czasu, który chcemy na to poświęcić. Wpisz w swój kalendarz na stałe godziny i dni, w które chcesz dany talent rozwijać. Przez to unikniesz dodatkowych obowiązków lub przyjemności, które mogą Ci pokrzyżować plany.

Może Twoją mocną stroną jest lekkie pióro? Załóż bloga i zaplanuj w każdym tygodniu chociaż 1-2 godziny na pisanie. Czytaj książki, które rozwiną Twoje słownictwo, albo zapisz się na kurs dla początkujących copywriterów. Masz talent matematyczny? Rozwiązuj zadania, graj w sudoku, przeznacz czas na grę w gry strategiczne (najlepiej towarzyskie!). Świetnie grasz na instrumentach? Twój talent potrzebuje regularnych ćwiczeń, aby dojść do wprawy! Na początku może być ciężko z dyscypliną, ale po czasie docenisz ten rygor. Dobrze wykorzystany czas da Ci ogromną satysfakcję i będzie mieć wpływ na Twoje poczucie własnej wartości.

Służ swoim talentem

Nie musisz być doktorem nauk matematycznych by wytłumaczyć komuś cosinusy. Nie musisz być absolwentką malarstwa, aby nauczyć kogoś rysowania perspektywy. Dzielenie się z kimś swoim talentem to jeden z najlepszych sposobów na jego rozwijanie. Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł dzielić się tym co masz.

Lubisz prace manualne? W powodzeniem możesz być wolontariuszem na warsztatach terapii zajęciowej. Byłeś świetny z przedmiotów ścisłych? Zapytaj w sąsiedniej świetlicy socjoterapeutycznej czy ktoś nie potrzebuje pomocy z tego zakresu. Masz duże poczucie empatii? Znajdź wspólnotę, w której szczególnie wykorzystasz ten talent pomagając chorym i ubogim. Wiele osób czeka na moment, w którym będę specjalistami, aby cokolwiek przekazać innym. Nie czekaj! Podziel się tym, co masz, nawet jeżeli jest to tylko pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby.

Nawet pieczenie pysznych ciast może mieć konkretny wpływ na budowanie Królestwa niebieskiego, jeżeli robisz to np. podczas rekolekcji, albo zawozisz do domu opieki społecznej czy schroniska dla bezdomnych.

Pracuj swoim talentem

Nie wykorzystuj swojego talentu tylko w czasie wolnym! Poszukaj pracy, w której będziesz mógł wykorzystywać jak najwięcej swoich mocnych stron. W pracy spędzasz przecież około 1/3 swojego życia, więc warto ten czas dobrze wykorzystać. Jeżeli jesteś spontaniczny i masz talent do improwizacji, a pracujesz jako księgowy, może być Ci ciężko skupić się na detalach i drobnych cyferkach. A może pracujesz jako programista, a uwielbiasz kontakt z ludźmi i codzienne krótkie spotkania z zespołem Ci nie wystarczają? Może warto zmienić pracę na koordynatora projektów IT, gdzie komunikacji będziesz mieć wystarczającą ilość?

Im więcej Twoich talentów znajdzie odzwierciedlenie w Twojej pracy, tym większa będzie z niej satysfakcja i mniejsze prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego.

Znajdź mentora

Dobry mentor to droga na skróty do rozwoju Twoich talentów. Poszukaj osoby, która przeszła drogę, którą Ty chcesz pójść i rozwija się na podobnych polach. Pytaj o rady, kursy i studia, które warto skończyć. Proś o recenzowanie Twojej pracy i zaangażowania. Piszesz muzykę? Koniecznie znajdź osobę, która ją szczerze oceni i da Ci praktyczne wskazówki. Interesujesz się malarstwem? Dołącz do stowarzyszenia zrzeszającego artystów i poddaj recenzji Twoje prace. Dobry mentor pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, a za jakiś czas i Ty staniesz się dla kogoś taką drogą na skróty.

Niezależnie od tego, który sposób rozwoju talentów wybierzesz (a polecam spróbować wszystkich!), zachęcam Cię do odnalezienia własnego sposobu rozwijania talentów dopasowanego do Twoich potrzeb i możliwości.

Trener kompetencji miękkich, coach kariery, prezes Fundacji Odzyskani, dziennikarka Przewodnika Katolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

5 sposobów, jak nie marnować talentów danych od Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.