"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?

"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?
(fot. unsplash.com)
2 miesiące temu

Podobno prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom. A prawdziwa kobieta? Co powinna zrobić, by dowieść, że zasługuje na to miano?

Nikt nie powiedział nam tego wprost, a przynajmniej nie potrafię sobie tego przypomnieć. Nie dostałam na osiemnaste urodziny książki w stylu "Instrukcja obsługi kobiecości" albo "Kobieta idealna: zasady i reguły". Nie było też takiego przedmiotu na lekcjach. A jednak w jakiś dziwny sposób w moim krwiobiegu zaczęły kiedyś krążyć przeróżne "powinnam", nieodłącznie związane z porównywaniem się. Zadomowiły się we mnie. Poznały mnie od środka i nauczyły się idealnie naśladować głos moich tęsknot i pragnień, udając jednocześnie, że są prawdą o mnie i mojej kobiecości.

Sączyły we mnie po cichu...
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy będziesz się zawsze uśmiechać;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy nigdy nie będziesz narzekać;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy pokażesz światu swoją pewność siebie;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy nie utracisz przy tym skromności;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy wyjdziesz za mąż;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy będziesz miała dłuższy staż małżeński;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy urodzisz dziecko;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy urodzisz więcej dzieci;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy zawsze będziesz zadbana i elegancka;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy pokażesz, że umiesz dawać sobie radę ze wszystkim.

Będziesz prawdziwą kobietą... no właśnie - kiedy? Co jeszcze musisz zrobić? Czyje są te wymagania, które w sobie słyszysz? Bo wiesz, nawet jeśli mówi je do Ciebie Twój wewnętrzny głos, to one niekoniecznie są Twoje. I niekoniecznie są Boże.

Bóg, który stworzył Ciebie i mnie kobietą, stworzył Ciebie i mnie kobietą. To już się dokonało. To dar, który jest do odkrywania dziś, teraz, w tym, co się dzieje w Tobie i wokół Ciebie. Aby to robić, nie musisz czekać do czasu, gdy już wystawisz sobie bardzo dobrą ocenę z zachowania, wyglądu i pobożności.

Kobiety w Biblii to zarówno "dająca życie" Ewa, jak i przez długi czas bezdzietna Elżbieta. To królowa Estera, ale i żyjąca w ciszy i skromności prorokini Anna. To bogactwo pokazuje nie tylko różne możliwości wyboru życiowych dróg i zaangażowań, ale również to, co kryje się w każdej z nas (w jednej z książek pisał o tym świetnie o. Anselm Grun, polecam - "Królowa i dzika kobieta"). Goniąc za tym, co powinnaś zrobić, możesz łatwo przegapić to, co masz teraz. A nawet jeśli wydaje Ci się, że nosisz w sobie sprzeczności, których nie potrafić zrozumieć - kto powiedział, że to w czymś przeszkadza?

Wszystko, co masz, jest bogactwem. Wszystko jest darem. Jesteś kobietą, dziełem Bożej miłości. Jego głos z czułością wypowiada Twoje imię, właśnie teraz.  Może jedyne, co powinnaś zrobić, to posłuchać?

 

Tekst pierwotnie ukazał się na blogu chrzescijanskamama.pl.

Aktywna zawodowo mama dwójki dzieci, na co dzień dentystka i magister psychologii. Od lat zakochana w swoim mężu, od zawsze i chyba z wzajemnością - w życiu i górach. Autorka bloga Chrześcijańska Mama i autorka książek "Pogoda ducha. Pełna uczuć jesteś boska!" i "Ile lat ma Twoja dusza?"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
19,74 zł
32,90 zł

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?
Komentarze (1)
PX
~Paulina X
15 maja 2020, 10:01
Zaobserwowałam, że męczymy siebie i inne kobiety jakimiś absurdalnymi wymaganiami. Czyje to są wymagania? Może nasze.. Bo zazdrościmy innym kobietom tego co mają lub kim są. Bo z sobą rywalizujemy. Chyba same tworzymy te wymagania. Odpuśćmy sobie i innym. Szczególnie, że te wymagania często tyczą się przyziemnych spraw. Dlaczego w dzisiejszych czasach zazdrościmy roznegliżowanym kobietom na instagramie ich pięknego ciała zamiast budować w sobie poczucie wartości z tego,że ja tak nie robię, nie rozbieram się, bo jestem skromna. Kurczę, gdzie się podziały te wszystkie wartości? Feminizm chyba poszedł w złym kierunku..

Skomentuj artykuł

"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.