"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?

"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?
(fot. unsplash.com)
1 rok temu

Podobno prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom. A prawdziwa kobieta? Co powinna zrobić, by dowieść, że zasługuje na to miano?

Nikt nie powiedział nam tego wprost, a przynajmniej nie potrafię sobie tego przypomnieć. Nie dostałam na osiemnaste urodziny książki w stylu "Instrukcja obsługi kobiecości" albo "Kobieta idealna: zasady i reguły". Nie było też takiego przedmiotu na lekcjach. A jednak w jakiś dziwny sposób w moim krwiobiegu zaczęły kiedyś krążyć przeróżne "powinnam", nieodłącznie związane z porównywaniem się. Zadomowiły się we mnie. Poznały mnie od środka i nauczyły się idealnie naśladować głos moich tęsknot i pragnień, udając jednocześnie, że są prawdą o mnie i mojej kobiecości.

Sączyły we mnie po cichu...
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy będziesz się zawsze uśmiechać;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy nigdy nie będziesz narzekać;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy pokażesz światu swoją pewność siebie;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy nie utracisz przy tym skromności;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy wyjdziesz za mąż;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy będziesz miała dłuższy staż małżeński;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy urodzisz dziecko;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy urodzisz więcej dzieci;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy zawsze będziesz zadbana i elegancka;
... będziesz prawdziwą kobietą, gdy pokażesz, że umiesz dawać sobie radę ze wszystkim.

Będziesz prawdziwą kobietą... no właśnie - kiedy? Co jeszcze musisz zrobić? Czyje są te wymagania, które w sobie słyszysz? Bo wiesz, nawet jeśli mówi je do Ciebie Twój wewnętrzny głos, to one niekoniecznie są Twoje. I niekoniecznie są Boże.

Bóg, który stworzył Ciebie i mnie kobietą, stworzył Ciebie i mnie kobietą. To już się dokonało. To dar, który jest do odkrywania dziś, teraz, w tym, co się dzieje w Tobie i wokół Ciebie. Aby to robić, nie musisz czekać do czasu, gdy już wystawisz sobie bardzo dobrą ocenę z zachowania, wyglądu i pobożności.

Kobiety w Biblii to zarówno "dająca życie" Ewa, jak i przez długi czas bezdzietna Elżbieta. To królowa Estera, ale i żyjąca w ciszy i skromności prorokini Anna. To bogactwo pokazuje nie tylko różne możliwości wyboru życiowych dróg i zaangażowań, ale również to, co kryje się w każdej z nas (w jednej z książek pisał o tym świetnie o. Anselm Grun, polecam - "Królowa i dzika kobieta"). Goniąc za tym, co powinnaś zrobić, możesz łatwo przegapić to, co masz teraz. A nawet jeśli wydaje Ci się, że nosisz w sobie sprzeczności, których nie potrafić zrozumieć - kto powiedział, że to w czymś przeszkadza?

Wszystko, co masz, jest bogactwem. Wszystko jest darem. Jesteś kobietą, dziełem Bożej miłości. Jego głos z czułością wypowiada Twoje imię, właśnie teraz.  Może jedyne, co powinnaś zrobić, to posłuchać?

 

Tekst pierwotnie ukazał się na blogu chrzescijanskamama.pl.

Aktywna zawodowo mama dwójki dzieci, na co dzień dentystka i magister psychologii. Od lat zakochana w swoim mężu, od zawsze i chyba z wzajemnością - w życiu i górach. Autorka bloga Chrześcijańska Mama i autorka książek "Pogoda ducha. Pełna uczuć jesteś boska!" i "Ile lat ma Twoja dusza?"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
23,03 zł
32,90 zł

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

"Będziesz prawdziwą kobietą, gdy...". Czyje są wymagania, które słyszysz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.