Janina Ochojska: masz wpływ na świat

Janina Ochojska: masz wpływ na świat
(fot. Bart Pogoda)
4 lata temu
duzyformat/tvn.pl/ Redakcja DEON.pl

Proszę zobaczyć, jakie mam fajne życie. Jestem potrzebna innym ludziom. Nawet ja - niepełnosprawna Janka z ubogiej rodziny, uzależniona od innych i zawsze potrzebującą pomocy.

Janina Ochojska to polska działaczka humanitarna, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom. Dzieciństwo spędziła w szpitalach i zakładach rehabilitacji. Przeszła kilkanaście operacji, całe życie porusza się o kulach. Mimo to stworzyła Polską Akcję Humanitarną. Organizacja jako jedyna w Polsce ma certyfikat ONZ, a w ciągu 25 lat działalności pomogła milionom ludzi na całym świecie.

"Nie ma biedy, ludziom się robić nie chce"

- Proszę zobaczyć jakie ja mam fajne życie. Jestem potrzebna innym ludziom, robię coś dla innych.  Mamy wpływ na świat. Nawet ja - niepełnosprawna Janka z ubogiej rodziny, uzależniona od innych i zawsze potrzebującą pomocy, może też coś zrobić dla innych - mówi Janina Ochojska.

Zadziwia konsekwencją i uporem, inspiruje innych do mądrej pomocy i niemyślenia tylko o sobie: - Ludzie, którym się w Polsce powiodło rzeczywiście, bywają znieczuleni na biedę. Przypisują sukces wyłącznie własnym zdolnościom i uważają, że nie są nikomu nic winni. Elementem tego samozadowolenia jest często pogląd, że jak ktoś znalazł się w życiowych tarapatach, to pewnie zasłużył. "Nie ma biedy, tylko ludziom się robić nie chce" - to taki populizm w wersji dla klas wyższych.

- Będziesz całe życie rzucał drobne i się oszukiwał, że nie jesteś obojętny na los bliźniego. Lepiej nie dawaj, niech twoje wrażliwe sumienie trochę pocierpi i może w końcu każe ci zrobić coś poważnego. Wyrzuty sumienia mogą być bardzo twórcze - podkreśla, że zainteresowanie człowiekiem potrzebującym i wejście z nim w kontakt jest o wiele ważniejsze niż danie mu na ulicy dwóch złotych.

Zadaj pytanie Janinie Ochojskiej

Janina Ochojska w czasie 15-minutowego przemówienia opowie nam o swojej pracy i zainspiruje do życia nie tylko dla siebie. Jeśli chcecie zadać jej pytanie, macie taką szansę. Wyślijcie je na: pytania[at]deon.pl (pytania@deon.pl)

Zadaj pytanie Włodkowi Markowiczowi >>

Osoby, których pytania wybierzemy, otrzymają od nas w prezencie książkę Wydawnictwa WAM.

Zadaj pytanie s. Annie Bałchan >>

"W życiu chodzi o #COŚ WIĘCEJ" to nasz nowy projekt. Gośćmi premierowego spotkania poza Janiną Ochojską będą Włodek Markowicz i s. Anna Bałchan. TUTAJ przeczytacie o szczegółach.

Janina Ochojska: masz wpływ na świat - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Janina Ochojska: masz wpływ na świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.