Najpierw małżonkowie, później rodzice

Najpierw małżonkowie, później rodzice
(fot. Charlotte / flickr.com)
Paolo Curtaz / slo

Relacja z dziećmi jest zdrowsza i daje lepsze rezultaty, jeżeli rodzice są małżeństwem. Para małżeńska to środowisko najbardziej sprzyjające rozwojowi dziecka! Wszystkie inne układy: począwszy od zbiorowego wychowania dzieci w kibucach, po rodziny, w których - z konieczności lub z wyboru - jest tylko jedno z rodziców, rodzą określone problemy.

Oczywiście, kiedy małżonkowie się kłócą lub w ich relacji brak miłości, również wyrządzają wiele szkód!

Mówimy jednak o sytuacji idealnej, o punkcie odniesienia, z którym należy porównywać konkretne doświadczenia. Idealnym środowiskiem do narodzin i rozwoju człowieka pozostaje para małżonków, którzy są odpowiedzialni, angażują się i w sposób przemyślany przyjmują rolę rodziców, aby ostatecznie ją przedefiniować, dostosowując do życiowej sytuacji. I którzy namiętnie się kochają oraz darzą wzajemnym szacunkiem...
A przynajmniej próbują tak postępować.

Nie wystarczy spłodzić dziecko, aby stać się rodzicem, nie wystarczy mieć dziecko, aby odkryć w sobie rodzicielski talent! W dzieciństwie mamy skłonność do idealizowania rodziców, w dorosłym życiu odkrywamy ich ograniczenia i krzywdy, jakie mogą wyrządzić, jeżeli nie są świadomi swoich wad.

DEON.PL POLECA

Powiedzieliśmy wyżej, że w dzisiejszych czasach my, rodzice, czujemy się niekompetentni i mamy skrywane poczucie winy wywołane faktem, że poświęcamy dzieciom mało czasu i uwagi. Jednak ta słabość może stać się naszą siłą. To bolesne odkrycie może być bodźcem do stawania się rodzicami, którzy dobrym wychowaniem prowadzą swoje dzieci przez życie.

Wychowywać to znaczy prowadzić, wydobywać z wnętrza. Aby prowadzić, trzeba wiedzieć, dokąd się idzie. Aby wydobyć z dziecka arcydzieło, które nosi w sobie, trzeba dawać z siebie to, co najlepsze. Sam fakt, że mamy różne uczucia wobec dzieci, nie jest niczym złym. Dopiero, kiedy oceniamy je na podstawie tego kryterium, możemy wyrządzić wiele złego.

Nauka wychowania i podejmowania właściwych wyborów to trudne zadanie. Nie ulega wątpliwości, że warto słuchać rad ekspertów, ostatecznie jednak najważniejsze jest zaangażowanie obojga rodziców. Nie istnieje idealna matka ani idealny ojciec. Istnieję ja, konkretny człowiek, który uczy się, jak być ojcem lub matką. Znajduję się pod wpływem dobrych i złych doświadczeń z mojego życia (także z czasu, kiedy sam byłem dzieckiem), ale jestem wolny i wolny pozostanę!

Różnica zdań przeradza się czasami w nierozwiązywalny konflikt, który może nawet być przyczyną rozwodu. Dotyczy to nie tylko poglądów na wychowanie dzieci, lecz również na sam charakter związku. Rozpad związku zawsze odbija się negatywnie na dzieciach. Taką krzywdę oczywiście można i trzeba łagodzić, ale nie wolno zapominać, że ona naprawdę istnieje!

Są oczywiście sytuacje, w których rozstanie rzeczywiście jest mniejszym złem. Są to jednak rzadkie wyjątki. O wiele częściej, niestety, zdarza się, że byli partnerzy kłócą się o wszystko, nie wyłączając dzieci, które wykorzystają jako narzędzia szantażu, głęboko je raniąc. Zastanówmy się tysiąc razy, zanim postanowimy się rozejść!

Więcej w książce: MIŁOŚĆ I INNE SPORTY EKSTREMALNE - Paolo Curtaz

***

MIŁOŚĆ I INNE SPORTY EKSTREMALNE - Paolo Curtaz

Miłość to ogromne ryzyko i wyzwanie, dlatego wymaga odwagi, wyjątkowych zdolności i odpowiedniego przygotowania.

Wiąże się z wielkimi emocjami i osiąganiem tego, co niemożliwe.

Tak, miłość to sport ekstremalny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najpierw małżonkowie, później rodzice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.