Zamiast wszystkich nietrafionych pocieszeń

Zamiast wszystkich nietrafionych pocieszeń
(fot. shutterstock.com)
dlaczego.org.pl

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dlaczego 15 października? Bo tyle trwa ciąża począwszy od 1 stycznia. Dlaczego jest tak ważny? Bo nie ma chyba rodziny, w której nie zdarzyłoby się to nieszczęście, polegające na tym, że to rodzice odprowadzają swoje dzieci do bram wieczności a nie dzieci rodziców. Świat staje do góry nogami i wszystko ulega przewartościowaniu.

"Czas leczy rany"  … takie banalne stwierdzenie często powtarza się osobom, którym zmarło dziecko. Ma to być pocieszenie, a wychodzi zupełnie odwrotnie. Zamiast powtarzania słów, które nic nie wnoszą, lepsze jest milczenie, uścisk dłoni, przytulenie, ciepłe spojrzenie, współczujący uśmiech, a przede wszystkim modlitwa. Nie ma na to żadnej reguły, choć psychologia podaje ich mnóstwo. Wszystko jednak zależy od relacji osobowej z drugim człowiekiem i wyczucia, co najlepiej w danym momencie zrobić.

Jedno jest pewne. Są osoby, u których nagle wybucha rozpacz po stracie dziecka - gdzieś wcześniej zduszona - po dwudziestu, trzydziestu latach po jego śmierci, a są również takie, które już po roku od dramatycznego zdarzenia, po przebyciu okresu żałoby są w stanie  pożegnać dziecko, pogodzić się z tym faktem i zupełnie normalnie funkcjonować.

Często słyszy się "minie parę lat, zapomnisz". A zapomnienie to nie jest uleczenie.  Kiedy się o czymś "zapomina" to zawsze może się również przypomnieć i to niewiadomo w jakim niespodziewanym momencie.  Poza tym czas nie jest osobą. Jak bardzo potrzebne nam są konkretne Osoby do pomocy w różnych trudnych momentach naszego życia - wszyscy dobrze wiedzą. A więc czas odpada. Wraz z "czasem" możemy powiedzieć "jakoś to będzie". My jednak nie chcemy żeby "jakoś to było" - chcemy prawdziwego, rzeczywistego uleczenia a potem życia w całkowitym zdrowiu. A zatem czas nie przyjdzie do nas, żeby nas przytulić kiedy płaczemy, żeby wesprzeć życzliwym słowem, kiedy stoimy na krawędzi.  Czas z nami nie będzie kiedy płaczemy, bo czas ucieka, ciągle jest go za mało. A my, kiedy cierpimy chcemy się zatrzymać. Często rodzice po stracie opowiadając o okolicznościach w jakich doszło do wypadku lub innego tragicznego zdarzenia mówią "moje dziecko nie żyje … dla mnie czas się zatrzymał, ale świat gna dalej na oślep.".

DEON.PL POLECA

Zamiast wszelkich nietrafionych pocieszeń, rodzice po stracie dziecka proszą o modlitwę, a Dzień Dziecka Utraconego jest między innymi po to, aby o tym przypomnieć naszym rodzinom, przyjaciołom, znajomym.

***

Zapraszamy na mszę św. z okazji Dnia Dziecka Utraconego do kościoła o. Dominikanów na Służewiu. Odprawiona ona zostanie 16 października, w piątek o godzinie 19.30. Po jej zakończeniu odbędzie się spotkanie inaugurujące nowy cykl spotkań rodziców dziecka utraconego w ww. kościele o. Dominikanów.

Wszelkie informacje dotyczące tego co dzieje się w związku z Dniem Dziecka Utraconego  w innych miastach i miasteczkach znajdują się na stronie www.dlaczego.org.pl,  https://www.facebook.com/dlaczego.stratadziecka

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamiast wszystkich nietrafionych pocieszeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.