Jak znaleźć naprawdę dobrego pracownika?

Dlaczego jednak nie „wychować” sobie specjalisty? (fot. thinkingdigital / flickr.com)
slo

Zarówno wielkie koncerny, jak i małe firmy mają ten sam problem: Jak znaleźć odpowiednich pracowników? Jak najlepiej sprawdzić ich kompetencje? Na co zwrócić uwagę, aby zdobyć uczciwego pracownika, który będzie pomnażał zyski nawet niewielkiej firmy?

Z pewnością wdrożenie pracownika na specjalistyczne stanowisko będzie wymagało trochę więcej zaangażowania ze strony pracodawcy. Co szczególnie istotne, osoba, którą chcemy wdrażać, powinna mieć ku temu pewne predyspozycje i doświadczenie, które dzięki pracy w danej firmie rozwinie i pogłębi. Najistotniejszym czynnikiem jest jednak umiejętne pokierowanie właściwą osobą.

Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z uczelnianymi biurami karier. Taka kooperacja pozwala dość wcześnie poznać predyspozycje kandydata do wykonywania pracy na danym stanowisku. Coraz popularniejsze są też programy z cyklu "Grasz o staż". W tym roku uczestniczyło w nim aż 90 pracodawców, którzy zdobyli w ten sposób ponad 230 nowych pracowników. Pracodawcy, którzy są świadomi potencjału młodych ludzi, są też w stanie pozyskać najlepszych specjalistów.

Nie wystarczy wrzucić swoje ogłoszenie o pracy na kilka portali. Trzeba też mieć osoby, które są w stanie "przesiać" cały stos dokumentów aplikacyjnych, jakie do nas wpłyną, aby wyłowić najcenniejszych kandydatów, czyli w naszym przypadku filary, na których będziemy budować rentowność firmy.

DEON.PL POLECA

Jest to chyba najlepszy dowód na to, jak zgrany zespół wykwalifikowanych i odpowiednio zmotywowanych pracowników może osiągnąć wysokie cele wspólnym wysiłkiem.

Właśnie tak będą postrzegać klienci i kontrahenci przedsiębiorstwo, w którym pracują niewykwalifikowane lub niekulturalne osoby. Mówiąc najdosadniej: niewykwalifikowany pracownik może doprowadzić firmę nawet do… ruiny. W jaki sposób? Nierzadko spotykane jest np. zmniejszenie zamówień na towary i usługi pracodawcy, przez co zyski mogą drastycznie spadać. Bardzo częstym powodem są małe, ale notoryczne zaniedbania ze strony pracownika, które powodują utratę wiarygodności firmy na rynku i w oczach kontrahentów.

Najlepiej wspomóc się działaniem z zewnątrz, mając jednocześnie na uwadze, że współpraca z firmami rekrutacyjnymi zazwyczaj sporo kosztuje. Dobrą alternatywą w takim przypadku są usługi Zielonej Linii - organizacji rządowej, która swoje usługi oferuje całkowicie bezpłatnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak znaleźć naprawdę dobrego pracownika?
Komentarze (20)
P
Piotrek
25 stycznia 2015, 22:23
Anna i Julka, sądzicie, że w tak prostacki sposób reklamując portal pracy nikt nie spostrzeże, że robicie to bo pracujecie na zlecenie? Albo jesteście tak tępe albo szukacie tak tępych klientów. ŻENADA. Co mi da sam portal?? jest jak każdy inny. 
A
Agata
8 stycznia 2015, 11:43
Ulka i Anna, ja również korzystałam z usług agencji pracy (akurat z tej  http://jobsplus.pl/),  przy zatrudnianiu nowych pracowników do swojego sklepu. Tak jak Wy, jestem bardzo zadowolona! Nie dość że szybko, to jeszcze wygodnie, a pracownicy zatrudnieni tą drogą są ze mną do dziś.
U
Ulka
20 maja 2014, 10:00
Otóż to. Zgadzam się z Tobą Anna Zdyba. Ja szukałam dobrej opiekunki do dzieci i dzięki odkryjfirme.pl znalazłam właściwą osobę w ciągu dwóch dni. Jestem zadowolona ;)
AZ
Anna Zdyba
13 marca 2014, 10:00
Dzień dobry, kiedy zakładałam swoją firmę – salon kosmetyczny – myślałam, że szybko znajdę odpowiednią pracownicę, z którą mogłabym współpracować.. Niestety nie było to takie proste. Zupełnie zrozpaczona trafiłam na portal odkryjfirme.pl – w przeciągu kilku dni odnalazłam wspaniałą asystentkę!
Miłosz Skrodzki
6 listopada 2013, 16:23
Każdy pracownik jest dobry. Byleby był zdolny i uczciwy, to znaczy pobożny.
JN
julia niemirska
25 września 2013, 20:26
Wydaje mi się, że trudniej znaleźć dobrego pracodawcę niż odpowiedzialnego i efektywnego pracownika. Nastąpiło jakieś pomieszanie z poplątaniem obecnie. To bardzo przykre.
P
Piotek
25 stycznia 2015, 22:26
a ja jestem pracodawcą i uważam odwrotnie. Znależć uczciwego i lojalnego pracownika to cud. Miałem kilku pracowników na stanowisko administracyjne i kilka osób okazało się albo: a) oszustami b) skoczkami a kandydaci wszyscy mówią, że są uczciwi, lojalni i odpowiedzialni. A najlepsze są rekrutacje. Na 20 osób 7 nie przychodzi na spotkanie. 
D
Darek
30 sierpnia 2013, 18:44
Moim skromnym zdaniem rekrutacja pracowników rzeczywiście może być problematyczna bez  względu na wielkość przedsiębiorstwa. Jeśli kogoś nie stać na usługi firm HR, warto wypróbować narzędzia, którymi oni się posługują (choćby takie testy Tomas International) i na własną rękę je zastosować dla kandydatów.
P
per...
8 sierpnia 2011, 11:59
Nawet z jednego bym się ucieszyła bardzo ... No to czekamy, może ktoś się tu wpisze wkrótce i zaproponuje nam dobre zatrudnienie :) Sedrecznie zapraszam o zgłaszania się tutaj uczciwych pracodawców! Kto pierwszy ten lepszy. Czekamy tylko do godziny 20.00. Nie przegap tej szansy ;)
P
polonopitek
8 sierpnia 2011, 11:50
A jak znaleźć naprawdę dobrego pracodawcę? - czekam na rozwinięcie takiego tematu i to z listą przynajmniej dziesięciu dobrych pracodawców do wyboru :) Ps. Poprzez pracodawca chciałabym rozumieć kogoś uczciwego, kto potrafi szanować i doceniać drugiego człowieka, nie szuka niewolników lecz ludzi z odpowiednimi talentami do wykonywania określonych zadań, a nie do wszystkiego ... i może zapewnić w miarę stałe stanowisko. Dobre. Ja bym chętnie zobaczył listę nawet pięciu. Albo dwóch :D
P
polonopitek
8 sierpnia 2011, 10:38
...niestety sęk w tym, że są one w istocie narzędziem polityki państw z których się wywodzą, a to już nie ma żadnego związku z uczciwością, wolnym rynkiem czy konkurencją.
P
polonopitek
8 sierpnia 2011, 10:34
To akurat wiem, dzięki za ekspresową reakcję :) W tym kraju nie szanuje się drobnych przedsiębiorców, są nazywani pogardliwie prywaciarzami. Mają płacić podatki i nie przeszkadzać za bardzo w urzędach, bo nikt dla nich nie ma czasu. W razie problemów państwo chce przede wszystklim wydoić kase i jak najszybciej położyć niewypłacalnego płatnika. A w jakim kraju jest inaczej? To jest problem globalny a jego przyczyną jest brak zmian w dużych międzynarodowych firmach. Jeśli koncerny się skutecznie  nie zreformują należy je po prostu zlikwidować.
P
per...
8 sierpnia 2011, 10:12
To jaki inny kraj mi polecasz? ;)
P
per...
8 sierpnia 2011, 09:58
To akurat wiem, dzięki za ekspresową reakcję :)
P
per...
8 sierpnia 2011, 09:53
A jak znaleźć naprawdę dobrego pracodawcę? - czekam na rozwinięcie takiego tematu i to z listą przynajmniej dziesięciu dobrych pracodawców do wyboru :) Ps. Poprzez pracodawca chciałabym rozumieć kogoś uczciwego, kto potrafi szanować i doceniać drugiego człowieka, nie szuka niewolników lecz ludzi z odpowiednimi talentami do wykonywania określonych zadań, a nie do wszystkiego ... i może zapewnić w miarę stałe stanowisko.
S
stefanX
3 sierpnia 2011, 23:35
Szefowałem w firmie utrzymania ruchu dużych instalacji wod-kan-ciepło-gaz itp, a rada nadzorcza dotyczyła dużej firmy produkującej rynkowe wyroby chemiczne.
P
polonopitek
3 sierpnia 2011, 22:27
stefanX, a co to za branża twoja firma?
S
stefanX
3 sierpnia 2011, 22:18
Najlepiej wspomóc się działaniem z zewnątrz, mając jednocześnie na uwadze, że współpraca z firmami rekrutacyjnymi zazwyczaj sporo kosztuje. Dobrą alternatywą w takim przypadku są usługi Zielonej Linii - organizacji rządowej, która swoje usługi oferuje całkowicie bezpłatnie. Nigdy w naszej firmie nie sprawdzili sie pracownicy skierowani przez firmy HR. Mówię z pozycji członka rady nadzorczej dość dużej firmy, dla której RN poszukiwała obsady stanowisk kierowniczych.
S
stefanX
3 sierpnia 2011, 22:11
Przez wiele lat zatrudniałem pracowników w kilkudziesięcioosobowej firmie jaką prowadziłem dla kogoś. Miałem zasadę która się sprawdzała. Po pierwsze nie oczekiwać cudów od pracownika. Trzeba działać z takimi ludźmi jacy są. Tylko skrajnie niepasujących zwalniać i to tak by nie bruździli potem firmie. Najlepiej było załatwić im jakąś pracę gdzie indziej. W mojej firmie przesuwałem pracowników miernych na stanowiska gdzie ich mierność nie przeszkadzała. Długoletnia praca stwarza poczucie lojalności i to procentuje najbardziej. O posadzie decydowały, owszem kwalifikacje, ale też umiejętność ułożenia sobie pracy z innymi. Nawet najlepszy fachowiec, ale skłócający współpracowników musiał się rozstać z naszą firmą. Po drugie przyjmowałem pracowników po znajomości. To znaczy najlepiej gdy byli poleceni przez pracowników z grupy z jaką mieli pracować. Taki nowy szybko się wdrażał, a jego błędy były kryte przez polecających go współpracowników i też prędko go doszkalali, bez zbędnego "sprawdzania" nowego, wkupywania się itp...  Nowy pracownik, nawet sprawdzany przez jakieś firmy zewnetrzne to zawsze "kot w worku". Trzeba mieć czas na sprawdzenie jego cech i chęci do pracy w tych konkretnych warunkach jakie mieliśmy, a nigdy nie były idealne. Po trzecie zawsze wynagradzać lepiej lepszych pracowników i gorzej gorszych. Nie tworzyć urawniłowki, nawet na tych samych stanowiskach. Premie i inne dodatki powinni rozdzielac bezpośredni przełożeni.
P
polonopitek
3 sierpnia 2011, 14:12
Znależdz dobrego pracownika zawsze będzie problemem , ponieważ w obecnym systemie pracownik to niewolnik. Jeszcze większym problemem jest znależć uczciwego pracodawcę.