Jak znaleźć naprawdę dobrego pracownika?

Jak znaleźć naprawdę dobrego pracownika?
Dlaczego jednak nie „wychować” sobie specjalisty? (fot. thinkingdigital / flickr.com)
Logo źródła: prasowy slo

Zarówno wielkie koncerny, jak i małe firmy mają ten sam problem: Jak znaleźć odpowiednich pracowników? Jak najlepiej sprawdzić ich kompetencje? Na co zwrócić uwagę, aby zdobyć uczciwego pracownika, który będzie pomnażał zyski nawet niewielkiej firmy?

Z pewnością wdrożenie pracownika na specjalistyczne stanowisko będzie wymagało trochę więcej zaangażowania ze strony pracodawcy. Co szczególnie istotne, osoba, którą chcemy wdrażać, powinna mieć ku temu pewne predyspozycje i doświadczenie, które dzięki pracy w danej firmie rozwinie i pogłębi. Najistotniejszym czynnikiem jest jednak umiejętne pokierowanie właściwą osobą.

DEON.PL POLECA

Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z uczelnianymi biurami karier. Taka kooperacja pozwala dość wcześnie poznać predyspozycje kandydata do wykonywania pracy na danym stanowisku. Coraz popularniejsze są też programy z cyklu "Grasz o staż". W tym roku uczestniczyło w nim aż 90 pracodawców, którzy zdobyli w ten sposób ponad 230 nowych pracowników. Pracodawcy, którzy są świadomi potencjału młodych ludzi, są też w stanie pozyskać najlepszych specjalistów.

Nie wystarczy wrzucić swoje ogłoszenie o pracy na kilka portali. Trzeba też mieć osoby, które są w stanie "przesiać" cały stos dokumentów aplikacyjnych, jakie do nas wpłyną, aby wyłowić najcenniejszych kandydatów, czyli w naszym przypadku filary, na których będziemy budować rentowność firmy.

Jest to chyba najlepszy dowód na to, jak zgrany zespół wykwalifikowanych i odpowiednio zmotywowanych pracowników może osiągnąć wysokie cele wspólnym wysiłkiem.

Właśnie tak będą postrzegać klienci i kontrahenci przedsiębiorstwo, w którym pracują niewykwalifikowane lub niekulturalne osoby. Mówiąc najdosadniej: niewykwalifikowany pracownik może doprowadzić firmę nawet do… ruiny. W jaki sposób? Nierzadko spotykane jest np. zmniejszenie zamówień na towary i usługi pracodawcy, przez co zyski mogą drastycznie spadać. Bardzo częstym powodem są małe, ale notoryczne zaniedbania ze strony pracownika, które powodują utratę wiarygodności firmy na rynku i w oczach kontrahentów.

Najlepiej wspomóc się działaniem z zewnątrz, mając jednocześnie na uwadze, że współpraca z firmami rekrutacyjnymi zazwyczaj sporo kosztuje. Dobrą alternatywą w takim przypadku są usługi Zielonej Linii - organizacji rządowej, która swoje usługi oferuje całkowicie bezpłatnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak znaleźć naprawdę dobrego pracownika?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.