Mężczyźni i kobiety inaczej reagują na stres
Zaburzenia wywołane stresem występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Badania pokazują, że z neurologicznego punktu widzenia kobiety mogą reagować na stres szybciej, dłużej i silniej niż mężczyźni. Rozumienie tego może poprawić sposób, w jaki ludzie mogą wspierać się w trudnych momentach.
Czy kiedykolwiek próbowałaś wyjaśnić bliskiej osobie lub współpracownikowi, jak czujesz się będąc zestresowana, a oni patrzyli na ciebie tak, jakby z trudem rozumieli, co masz na myśli? To frustrujące, jak i pomniejszające znaczenie twojego stanu. ekran
W takich momentach możesz się zacząć się zastanawiać, czy wszystko jest z tobą ok,
wmawiając sobie, że jesteś zbyt wrażliwa, nie powinnaś pozwalać, aby stres tak na Ciebie. Być może myślisz, że powinnaś mieć twardszą skórę. Wszystko to sprawia, że możesz czuć, że twój bliski nie troszczy się o ciebie i nie cię kocha.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań sugerują, że kobiety mogą reagować na stres szybciej, intensywniej i dłużej niż mężczyźni.
Hormony płciowe odgrywają tu pewną rolę. Testosteron hamuje reakcje na stres, a estrogen uwrażliwia układ stresowy. Ponieważ poziom estrogenów wzrasta i spada w trakcie cyklu menstruacyjnego, kobiety doświadczają większej zmienności w swojej reakcji na stres. Są chwile, kiedy mogą łatwo czuć się zestresowane.
Weźmy przykład pary przygotowującej się do rodzinnych wakacji z dziećmi. W przypadku wielu par kobieta będzie przygotowywać się tygodniami i stresować się, że o czymś zapomni. Mężczyzna pomyśli, że dobrze jest spakować się poprzedniego wieczoru i dlatego nie pomoże.
W przypadku kobiet takie zachowanie mężczyzn może być irytujące. Kobiety często postrzegają brak stresu u mężczyzny jako wybór, by się tym nie przejmować, podczas gdy w rzeczywistości ich mózgi mogą tego nie rejestrować, przez co inaczej reagują.
Chociaż nie ma gotowych odpowiedzi na pytanie, jak sobie poradzić w takich sytuacjach, istnieje zrozumienie. W powyższym przykładzie mężczyzna mógłby docenić, że kobieta stresuje się łatwiej niż on, i mógłby wspierać swoją partnerkę, pomagając jej w zadaniach.
psychologytoday.com/dm
Skomentuj artykuł