Nauka gry na instrumencie muzycznym w dorosłym wieku? Jakie może dać korzyści?

Nauka gry na instrumencie muzycznym w dorosłym wieku? Jakie może dać korzyści?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
psychologytoday.com/dm

Coraz częściej można spotkać osoby dorosłe, które rozpoczynają fascynującą naukę gry na instrumencie muzycznym. Jest do świetnym pomysł nie tylko ze względu na dobroczynne korzyści dla naszego samopoczucia, ale - jak pokazują badania - trening muzyczny w dorosłym wieku rozszerza neuroplastyczność mózgu i sprawia, że zwiększa się zakres naszych możliwości poznawczych.

Rozszerzenie plastyczności mózgu

Chociaż jako małe dzieci mamy tendencję do rozwijania tych umiejętności szybciej niż w wieku nastoletnim i później, to jednak warto pamiętać, że ludzie poprawiają różne umiejętności motoryczne przez całe życie i we własnym tempie. A nauka gry na instrumencie muzycznym wymaga od nas precyzyjnej kontroli motorycznej, czyli dostrajania układu mięśniowo- szkieletowego i nerwowego. 

Co więcej, trening muzyczny może rozszerzyć neuroplastyczność naszego mózgu. Co oznacza, wzmożoną reakcję układu nerwowego na bodźce wewnętrzne lub zewnętrzne poprzez spontaniczną reorganizację.  

W kontekście uczenia się nowej umiejętności, takiej jak chociażby chwytanie instrumentu muzycznego, nastepuje wzmacnianie połączeń lub ponownego „okablowania” synaps, co polepsza pracę mózgu i jego wydajność.

DEON.PL POLECA

Trening muzyczny daje korzyści pozapoznawcze 

Poprawienie ich jest kluczowe dla codziennego życia. Do głównych umiejętności poznawczych zaliczamy: Pamięć, uwagę, koncentrację, planowanie, rozumienie, ocenę, samokierowanie, myślenie krytyczne i twórcze.

Odkrycia te sugerują, że poprzez trening muzyczny możemy poprawić nie tylko umiejętności związane z muzyką, ale także szeroki zakres umiejętności poznawczych.

Niektóre badania pokazują, że muzycy zwykle osiągają lepsze wyniki niż nie-muzycy w zakresie zadań poznawczych, które nie są bezpośrednio związane z tworzeniem muzyki.

psychologytoday.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nauka gry na instrumencie muzycznym w dorosłym wieku? Jakie może dać korzyści?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.