Nauka gry na instrumencie muzycznym w dorosłym wieku? Jakie może dać korzyści?
Coraz częściej można spotkać osoby dorosłe, które rozpoczynają fascynującą naukę gry na instrumencie muzycznym. Jest do świetnym pomysł nie tylko ze względu na dobroczynne korzyści dla naszego samopoczucia, ale - jak pokazują badania - trening muzyczny w dorosłym wieku rozszerza neuroplastyczność mózgu i sprawia, że zwiększa się zakres naszych możliwości poznawczych.
Rozszerzenie plastyczności mózgu
Chociaż jako małe dzieci mamy tendencję do rozwijania tych umiejętności szybciej niż w wieku nastoletnim i później, to jednak warto pamiętać, że ludzie poprawiają różne umiejętności motoryczne przez całe życie i we własnym tempie. A nauka gry na instrumencie muzycznym wymaga od nas precyzyjnej kontroli motorycznej, czyli dostrajania układu mięśniowo- szkieletowego i nerwowego.
Co więcej, trening muzyczny może rozszerzyć neuroplastyczność naszego mózgu. Co oznacza, wzmożoną reakcję układu nerwowego na bodźce wewnętrzne lub zewnętrzne poprzez spontaniczną reorganizację.
W kontekście uczenia się nowej umiejętności, takiej jak chociażby chwytanie instrumentu muzycznego, nastepuje wzmacnianie połączeń lub ponownego „okablowania” synaps, co polepsza pracę mózgu i jego wydajność.
Trening muzyczny daje korzyści pozapoznawcze
Poprawienie ich jest kluczowe dla codziennego życia. Do głównych umiejętności poznawczych zaliczamy: Pamięć, uwagę, koncentrację, planowanie, rozumienie, ocenę, samokierowanie, myślenie krytyczne i twórcze.
Odkrycia te sugerują, że poprzez trening muzyczny możemy poprawić nie tylko umiejętności związane z muzyką, ale także szeroki zakres umiejętności poznawczych.
Niektóre badania pokazują, że muzycy zwykle osiągają lepsze wyniki niż nie-muzycy w zakresie zadań poznawczych, które nie są bezpośrednio związane z tworzeniem muzyki.
psychologytoday.com/dm
Skomentuj artykuł