10 mitów o kobiecej seksualności

10 mitów o kobiecej seksualności
(fot. shutterstock.com)
Luis Valdez Castellanos SJ

W każdym społeczeństwie istnieje jeden dominujący model życia i wyrażania własnej seksualności. To model, który wszyscy powinni powielać i którego nie powinno się krytykować.

W wielu społeczeństwach pokutuje model szowinistyczny, w którym mężczyźnie pozwala się na przedmałżeńskie stosunki płciowe, ale od kobiety wymaga się dziewictwa. Również po ślubie na niewierność mężczyzny przymyka się oko, podczas gdy niewierna kobieta jest powszechnie potępiana. Ten model również promuje jak największą liczbę stosunków płciowych, które są wyznacznikiem możliwości seksualnych mężczyzn.

W praktyce model ten ogranicza mężczyznę i kobietę, narzucając im obowiązki i zadania, którym ciężko sprostać. Seksualność często zamienia się w problem zarówno dla osób zamężnych, jak i żyjących w stanie wolnym, stając się źródłem wielu frustracji i napięć. Jest to model tyrański, który zmusza ludzi do zachowywania się wyłącznie w jeden określony sposób. Doprowadza on do tego, że to człowiek zaczyna służyć modelowi, a nie model człowiekowi. A przecież model powinien pomóc jednostce w dojrzewaniu i osiągnięciu szczęścia.

Biorąc pod uwagę, że media stale bombardują nas ogromną ilością informacji, musimy nauczyć się odróżniać prawdziwe informacje na temat seksualności od fałszywych, szukać na własną rękę tego, co nas interesuje, a także podchodzić do wszystkiego z odpowiednią dozą krytycyzmu.

Mity o kobiecej seksualności

DEON.PL POLECA

Opierając się na własnych obserwacjach i doświadczeniach, myślę, że istnieje również model kobiecej seksualności.

1. W seksie liczy się tylko kobiece ciało. Jeżeli ciało kobiety ma jakieś niedoskonałości, jest dla mężczyzn nieatrakcyjne i nie będzie ona mogła przeżyć swojej seksualności.

2. W związku kobieta zawsze musi być uległa i posłuszna mężczyźnie, żeby mu się przypodobać.

Znasz 10 mitów o męskiej seksualności?

3. Kobieta niczego nie wie o seksualności; na wszystkim zna się mężczyzna i to on decyduje. Kobieta nie powinna sugerować ani oznajmiać tego, co lubi, a czego nie.

4. Jeżeli kobieta nie osiągnie orgazmu, to powinna go udać, żeby mężczyzna był z siebie zadowolony.

5. Kobieta zawsze powinna zgodzić się na stosunek płciowy. Nawet w przypadku choroby kobieta powinna dbać o intymną stronę związku, gdyż mężczyzna tego potrzebuje. Jeśli tego nie zrobi, to on ją porzuci.

6. Jedynym sposobem zdobycia miłości i zatrzymania przy sobie mężczyzny jest seks. Trzeba przecierpieć seks, żeby otrzymać trochę czułości i uczucia.

7. Jeżeli kobieta czuje się w związku raniona, powinna to przemilczeć. Nawet jeśli czuje się wykorzystywana i cierpi fizycznie, powinna znosić to w ciszy, by nie zezłościć mężczyzny.

8. Nawet jeśli kobieta chce tylko poczuć się bezpiecznie w ramionach mężczyzny, będzie musiała zapłacić za to stosunkiem płciowym.

9. Kobieta nie może przejąć inicjatywy w związku. Powinna zaczekać, aż poprosi ją o to mężczyzna, gdyż w przeciwnym razie zostanie oskarżona o wyuzdanie i doprowadzi do wzbudzenia w mężczyźnie zazdrości.

10. Rozkosz seksualna jest dopuszczana wyłącznie w celu spłodzeniu dziecka.

Głównym problemem tego modelu jest to, że powszechnie nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Ludzie są nieświadomi, że próbują dostosować swoją seksualność do wzorców narzuconych im z zewnątrz, które w większości przypadków są niemożliwe do spełnienia.

Wiele agresywnych i destrukcyjnych zachowań wynika z podążania za opisanym wyżej modelem, który już dzieciom wpaja, że jedna płeć jest silniejsza i góruje nad drugą; płeć męska powinna zdominować żeńską i nią pokierować, bo w przeciwnym razie mężczyźni przestaną być prawdziwymi mężczyznami.

Przeczytaj też: 3 kłamstwa o katolickim seksie >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap

Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

10 mitów o kobiecej seksualności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.