Wstydzę się mówić o swoich pragnieniach

Wstydzę się mówić o swoich pragnieniach
(fot. unsplash.com)
Helen Maja Heinemann / slo

Wiele osób ma opory przed powiedzeniem tego, co naprawdę czują albo myślą. Wydaje im się, że się zblamują albo że inni nie będą wiedzieć, co z tym zrobić i sytuacja stanie się krępująca dla wszystkich.

Skup się na moment i przyznaj przed sobą, co cię w danej chwili naprawdę porusza. Najczęściej jest to głęboki smutek, rozczarowanie, złość albo tęsknota. Połóż rękę na sercu i powiedz w prostych słowach o swoich odczuciach. Zobacz, co się stanie.

Serce to ośrodek naszego życia. Jeśli mówimy, że coś pochodzi z serca, mamy na myśli, że jest to autentyczne, pełne życia i miłości.

Jeśli jesteśmy rozczarowani i zranieni, nasze serce w odruchu obrony się zamyka. Dlatego w sytuacjach konfliktowych trudno jest się otworzyć, ponieważ nie jesteśmy pewni, jak zachowa się wobec nas druga strona. Ale mając serce zamknięte nie dotrzemy do prawdy, a to ona sprawia, że możemy pójść dalej.

Często nasz potok słów jest przelewaniem pustego w próżne - nie służy sprawie. Jedno proste zdanie, które pochodzi z serca, robi więcej, niż potok uczonych kwestii.

DEON.PL POLECA

Po biciu twego serca rozpoznasz, czy jesteś na właściwej drodze.

Wszystko, co mówię, musi być prawdą, ale nie wszystko, co jest prawdą, muszę powiedzieć.

Powiedzenie "osioł zaczyna od siebie" zawiera w sobie krytykę takiego sposobu mówienia, kiedy zaczyna się wypowiedź od słówka "ja". Uważa się, że zdradza to egoistyczne nastawienie mówiącego, a tym samym jest nieładne wobec innych osób.

Zdanie rozpoczynające się od "ja" znaczy też jednak, że mówiący jasno określa swoją pozycję i bierze odpowiedzialność za to, co powie. Tylko w ten sposób rozmówca może się zorientować, o co idzie i jakie jest nastawienie mówiącego.

Nawet, jeśli jesteś wściekła na swego męża, uważając że jest powodem całego twego nieszczęścia, nie zaczynaj swoich wypowiedzi od "ty" i wyliczania wszystkich jego fatalnych zachowań, lecz powiedz mu, jak sama przeżywasz tę sytuację i co sama czujesz. Nawet gdy odżywają wtedy dawne rany i dochodzą znów do głosu stare bolesne historie, trzymaj się tylko tej konkretnej sytuacji. Powiedz, co ci leży na sercu. Tylko to może naprawdę oczyścić i uzdrowić atmosferę między wami.

Więcej w książce: Być rodzicami, pozostać zakochanymi - Helen Maja Heinemann

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Kobiecość – siła, która zmienia świat

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej...

Skomentuj artykuł

Wstydzę się mówić o swoich pragnieniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.