Jesteś tatą na odległość? Mamy 10 pomysłów na Twój czas z dziećmi

Jesteś tatą na odległość? Mamy 10 pomysłów na Twój czas z dziećmi
(fot. depositphotos.com)
Gregory W. Slayton

Wybierz te, które wydają się najlepiej pasować do ciebie i twojej rodziny, i sam je wypróbuj. Zobacz, co działa najlepiej, i eksperymentuj, by znaleźć nowe, jeszcze lepsze pomysły.

Pamiętaj też, że istnieje wiele rodzajów ojców na odległość; niezależnie od tego, czy musiałeś się przeprowadzić do innego stanu, twoja córka wyjechała na studia czy też syn został wysłany ze swoim oddziałem do Iraku, twoje dzieci wciąż cię potrzebują. Nawet jeśli dzieli was wiele kilometrów, wciąż możesz być świetnym tatą.

10 pomysłów dla ojców na odległość, którzy mają dzieci w dowolnym wieku

1. Napisz list raz w tygodniu

Przynajmniej raz w tygodniu napisz do każdego z dzieci ciepły, odpowiedni do jego wieku list lub e-mail, a jeśli to możliwe, dołącz do niego zdjęcia swoje oraz swojego miejsca pracy i zamieszkania. Koniecznie napisz pociechom, jak bardzo za nimi tęsknisz i jak bardzo się o nie troszczysz. Listy mogą być krótkie, ale koniecznie wspomnij w nich o tym, co dzieje się u twoich dzieci (na przykład: „Jestem bardzo dumny, że dostałaś piątkę ze sprawdzianu” albo „Oglądałem nagranie z waszego przedstawienia – wypadłeś świetnie!”). W dobie komunikacji internetowej słowo pisane (zwłaszcza twoją ręką) wciąż ma dużą wartość dla twoich dzieci.

2. Od czasu do czasu dołącz do listów coś zabawnego

Może to być artykuł z miejscowej prasy, coś, co zrobisz własnoręcznie, liścik od innego żołnierza lub przyjaciela, opowiadający twoim dzieciom, jak bardzo ich tata za nimi tęskni, albo coś innego, co doda listowi smaku i sprawi, że będzie bardziej osobisty i prawdziwy.

DEON.PL POLECA

3. Dzwoń do swojej rodziny na Skypie

Regularnie łącz się ze swoją rodziną za pośrednictwem Skype’a. To proste i nic nie kosztuje, pod warunkiem że zarówno ty, jak i twoja rodzina macie dostęp do komputera (będzie nawet lepiej, jeśli w obu komputerach znajdą się kamerki: wtedy wszyscy będą się widzieć). Możesz połączyć się z bliskimi w trakcie obiadu albo przeczytać swoim dzieciom książkę. Po prostu ustalcie regularną porę i w miarę możliwości trzymajcie się jej. Twoje dzieci będą to uwielbiały!

4. Filmy na bieżąco

Poproś swoją żonę albo przyjaciela, żeby filmowali zawody, występy i inne wydarzenia, w których biorą udział twoje dzieci, i przysyłali ci je e-mailem albo na płycie DVD. To doskonały sposób, byś był na bieżąco z tym, co robią twoje dzieci, i mógł je szczerze i prawdziwie pochwalić, gdy dobrze im pójdzie.

5. Nagraj swój typowy dzień

Jeśli to możliwe, zrób zdjęcia albo nagraj filmik dokumentujący twój typowy dzień. Koniecznie podaj wiele szczegółów, na przykład pokaż, gdzie zazwyczaj jadasz, z kim pracujesz, co robisz, jak sobie radzisz. Tobie to wszystko może się wydawać nudne, ponieważ robisz codziennie to samo, ale uwierz mi: twoje dzieci będą bardzo zainteresowane podglądnięciem twojego przeciętnego dnia. Dzięki temu zrozumieją, gdzie jesteś i co robisz.

6. Poproś dzieci o film

Gdy już wyślesz dzieciom swój film, poproś, żeby one również udokumentowały na zdjęciach lub na filmie własny typowy dzień i przesłały ci ten materiał. Może się to okazać dobrą zabawą dla całej rodziny. Twoje starsze dzieci mogą same nagrać filmy przeznaczone tylko dla twoich oczu.

7. Nazwij gwiazdę imieniem swojego dziecka

Czy wiesz, że możesz oficjalnie nazwać gwiazdę na cześć swojego dziecka? Trochę to kosztuje, ale zawsze wydawało mi się naprawdę niezłym pomysłem, a twoim dzieciom bardzo by się spodobało. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej na ten temat, zadzwoń pod numer +1-800-282-3333 i dowiedz się, jak to zrobić.

8. Wysyłaj pocztówki

Jeśli możesz kupić pocztówki, wybierz najciekawsze, jakie jesteś w stanie znaleźć, i wysyłaj ich wiele. Jeśli to niemożliwe, sam zrób kartki, tworząc odpowiednie rysunki. Nazywam to „gradem pocztówkowym”. Po pewnym czasie twoje dzieci zaczną zaglądać do skrzynki i szukać kartek od swojego taty.

9. Zagraj z dziećmi w grę

Jeśli masz dostęp do Internetu, poszukaj gier, w które mógłbyś zagrać, zwłaszcza ze starszymi dziećmi. W sieci łatwo dostępne są takie gry jak Monopol, VaBanque, Koło Fortuny oraz wszelkiego rodzaju gry karciane, szachy, warcaby lub tryktrak. Istnieje wiele stron (np. Facebook albo Yahoo Games) umożliwiających dostęp do licznych ciekawych gier dla wielu zawodników, w które możesz za darmo grać z ukochanymi osobami, kiedy nie ma ich obok ciebie.

10. Jedzcie razem posiłki

Jeśli twoja rodzina dysponuje telefonem z głośnikiem, poproś kogoś, by umieścił go na kuchennym stole podczas wspólnego posiłku. W ten sposób twoja rodzina będzie w stanie „zjeść” z tobą obiad. Podobnie jak z pomysłem na wykorzystanie Skype’a, także i w ten sposób, gdy twoje dzieci będą szły spać, będziesz mógł przeczytać im ulubioną bajkę i pomodlić się z nimi (co jest bardzo ważnym zajęciem wszystkich ojców). Możesz też zadzwonić do nich rano i życzyć im udanego dnia.

Fragment tekstu pochodzi z książki "Projekt supertata".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gregory W. Slayton

Gregory W. Slayton nie owija w bawełnę, gdy mówi o ojcostwie: od tego, jak mężczyzna wykonuje to zadanie, zależy nie tylko przyszłość dzieci, rodzin ale także przyszłość cywilizacji. Projekt: Supertata to inspirujący i praktyczny przewodnik,...

Skomentuj artykuł

Jesteś tatą na odległość? Mamy 10 pomysłów na Twój czas z dziećmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.