Twoja samoocena zależy od innych? Nie daj się!

Twoja samoocena zależy od innych? Nie daj się!
(fot. shutterstock.com)
Sir John Templeton / slo

Nikt nie może sprawić, że poczujemy się gorsi,
jeżeli sami na to nie pozwolimy
Eleanor Roosevelt

Nie musicie pozwalać, aby świat za was decydował, co powinniście myśleć o sobie. Każdy ma możliwość rozeznawania życiowych zdarzeń i prawo do samooceny. Krytyka przybiera różne formy, z których większość ma trywialny, małostkowy charakter.

Krytyka - czy to skierowana do nas, czy od nas wychodząca - jest czynnikiem hamującym rozwój i może być źródłem niezgody i kłopotów. Pewność siebie i umiejętność podkreślania pozytywnych cech u innych przyczyniają się do ujawnienia naszych dobrych stron.

W procesie wychowania człowieka często uczy się, że kontrolę nad swoimi uczuciami należy oddawać w ręce innych ludzi. A przecież dorastając, powinniśmy się dowiadywać, że samoocena niezależna od zewnętrznych opinii jest jednym z warunków szczęśliwego życia. Człowiek, który pozwala, aby inni określali jego poczucie wartości, skazuje się na łaskę i niełaskę ich opinii. Jego szczęście zależy wówczas od wielu czynników, nad którymi nie ma zdrowej, wewnętrznej kontroli.

DEON.PL POLECA

Samoocena ma ogromny wpływ na sposób przeżywania życiowych doświadczeń. Nie można uzależniać swoich uczuć od kaprysów innych ludzi. Człowiek, który nieustannie, bez wyraźnego powodu, czuje się nieszczęśliwy, najprawdopodobniej zrzekł się kontroli nad swoimi uczuciami. Taki stan bezsilności nierzadko jest przyczyną silnych napięć i niepokojów.

Możemy myśleć dobrze zarówno o sobie, jak i o swoim życiu, niezależnie od opinii innych. My przecież najlepiej znamy siebie i swoje możliwości. Dlatego koniecznie trzeba nauczyć się panować nad uczuciami, jakie żywimy do siebie.

Oczywiście należy zachowywać otwartą postawę, aby uczyć się od innych. Jednocześnie jednak trzeba być panem własnych uczuć i właściwie oceniać swoją wartość.

Jeżeli zauważycie, że wasza samoocena zależy od opinii innych ludzi, powtarzajcie proste stwierdzenie, które pomoże wam wyzwolić się spod tego panowania. Na przykład: "Dzisiaj czuję się ze sobą dobrze, niezależnie od tego, co mówią lub myślą inni. Dzisiaj jestem panem swoich uczuć i mam władzę nad swoim życiem!".

Osiągnięcie samoświadomości nie jest sprawą łatwą, ponieważ człowiek ma ogromną pokusę, aby chronić siebie. Odważne i uważne przyjrzenie się swoim uczuciom i ewentualnym niedostatkom pozwala zrozumieć, co należy zrobić, aby przemienić swoje życie. Kiedy już uda się zidentyfikować słabe punkty - na przykład wybuchowy temperament, niskie poczucie własnej wartości czy cokolwiek innego - można rozpocząć proces myślenia o przeciwstawnych cechach. Na przykład jeżeli chcemy pozbyć się kompleksu niższości, myślmy o tym, że pragniemy mieć miłe usposobienie i poczucie pewności siebie.

Zmieniajmy kierunek swoich myśli i uczuć.

Więcej w książce: UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton

***

UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton

Sir John Templeton, słynny inwestor z Wall Street i filantrop. Poświęcił życie na promowanie otwartości umysłu. Ufundował najwyższą na świecie nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w badaniach duchowości człowieka.

Ludzki umysł działa w zdumiewający sposób. Za pomocą swoich myśli człowiek może kształtować rzeczywistość. Zafascynowany tym faktem John Templeton poznawał myśl filozoficzną, wypowiedzi naukowców, artystów i historyków, oraz literaturę różnych kręgów kulturowych w poszukiwaniu mądrości, która będzie stanowiła zbiór praw życia. Wybrał najlepsze z nich i ułożył w prosty, a jakże inspirujący podręcznik pozytywnego myślenia - zdobądź własny egzemplarz

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Twoja samoocena zależy od innych? Nie daj się!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.