Antykoncepcja zawodzi przy ziołach

Antykoncepcja zawodzi przy ziołach
(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
slo/nt

Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak np. pigułki lub implanty, mogą zajść w ciążę, jeśli będą stosowały niektóre zioła, np. popularny dziurawiec.

Brytyjski Urząd Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych (MHRA) poinformował, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymał dwa oficjalne zgłoszenia o "interakcjach prowadzących do spadku efektywności środków antykoncepcyjnych i wystąpieniu nieplanowanych ciąż".

Ryzyko zaniku skuteczności dotyczy zarówno preparatów jednoskładnikowych, jak i produktów dwuskładnikowych oraz implantów antykoncepcyjnych. W tym ostatnim przypadku podano nawet handlową nazwę wyrobu: "Implanon". Jeszcze nie wiadomo, czy do spadku efektywności dochodzi również w przypadku wkładek wewnątrzmacicznych ze stopniowo uwalnianym syntetycznym progesteronem.

Od 2000 r. urząd MHRA zarejestrował dokumentację 19 kazusów interakcji preparatów leczniczych z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi - 15 z nich skutkowało nieplanowanymi ciążami.

DEON.PL POLECA

Farmaceuci próbują ustalić listę ziół odpowiadających za nieskuteczność antykoncepcji hormonalnej. Znalazł się już na niej m.in. nasz poczciwy dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum).

Dziurawiec to jedno z najbardziej znanych ziół, szeroko stosowane w ziołolecznictwie.Zmniejsza objawy obniżonego nastroju i działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny. Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy bólach migrenowych. Ma działanie żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne.

Z tego względu dziurawiec wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych oraz preparatów złożonych, a nawet w skład gorzkich wódek i pasty do zębów. Nie zawsze mamy świadomość, że go przyjmujemy.

Niektórzy producenci wyrobów zawierających ziele dziurawca sami ostrzegają konsumentki.Na przykład, w ulotce popularnych tabletek "Deprim" możemy przeczytać: "Nie stosować: Jeśli pacjentka przyjmuje doustne leki antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, lub posiada wszczepiony implant hormonalny".

*Opracowanie na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health - 18.03.2014 r.; także HLI]

Źródło pro-life.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja zawodzi przy ziołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.