Prof. Bogdan de Barbaro: niepokojące są dwie skrajne postawy w czasie epidemii
Znany psychiatra i terapeuta zdradza, czego najbardziej się boimy i wyjaśnia, jak możemy sobie z tym radzić.
Profesor Bogdan de Barbaro w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" opisuje, z jakimi reakcjami na obecną sytuację spotyka się w gabinecie, jak epidemia koronawirusa może wpływać na nasze życie i jak możemy się przed tym uchronić.
>> Przeczytaj cały tekst wywiadu
Wyróżnia dwie skrajne postawy. Pierwsza z nich to ktoś, kto lekceważy zalecenia lekarzy i epidemiologów. Druga to postawa dewastowana przez własną panikę. Obie określa jako niebezpieczne.
Jako źródło lęku podaje brak wiedzy, jak skutecznie przeciwstawiać się wirusowi. Mówi: "lęk budzi chaos i poczucie, że najgorsze jest przed nami, a jego postać niewiadoma". Zaznacza, że dzięki tej sytuacji każdy z nas będzie mógł się dowiedzieć czegoś nowego o sobie.
Sam obserwuje wiele reakcji w gabinecie psychoterapeutycznym. Mówiąc o kwarantannie, zwraca uwagę na to że: "dla jednych jest to paraliżująca katastrofa, a dla innych będzie to okazja do przeczytania zaległych lektur". Zachęca do znajdywania w tej sytuacji wokół siebie dobra, do angażowania się w różne inicjatywy społeczne.
Na koniec podkreśla: "jeśli jestem sam w czterech ścianach mojego pokoju, to mogę je wytapetować albo grozą, albo zadbać o swój umysł i postarać się o to, by to, co mądre i dobre, miało do mnie dostęp".
Skomentuj artykuł