Prof. Bogdan de Barbaro: niepokojące są dwie skrajne postawy w czasie epidemii

Prof. Bogdan de Barbaro: niepokojące są dwie skrajne postawy w czasie epidemii
(fot. youtube.com)
1 rok temu
wysokieobcasy.pl / jb

Znany psychiatra i terapeuta zdradza, czego najbardziej się boimy i wyjaśnia, jak możemy sobie z tym radzić.

Profesor Bogdan de Barbaro w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" opisuje, z jakimi reakcjami na obecną sytuację spotyka się w gabinecie, jak epidemia koronawirusa może wpływać na nasze życie i jak możemy się przed tym uchronić. 

>> Przeczytaj cały tekst wywiadu

Wyróżnia dwie skrajne postawy. Pierwsza z nich to ktoś, kto lekceważy zalecenia lekarzy i epidemiologów. Druga to postawa dewastowana przez własną panikę. Obie określa jako niebezpieczne.

Jako źródło lęku podaje brak wiedzy, jak skutecznie przeciwstawiać się wirusowi. Mówi: "lęk budzi chaos i poczucie, że najgorsze jest przed nami, a jego postać niewiadoma". Zaznacza, że dzięki tej sytuacji każdy z nas będzie mógł się dowiedzieć czegoś nowego o sobie.

Sam obserwuje wiele reakcji w gabinecie psychoterapeutycznym. Mówiąc o kwarantannie, zwraca uwagę na to że: "dla jednych jest to paraliżująca katastrofa, a dla innych będzie to okazja do przeczytania zaległych lektur". Zachęca do znajdywania w tej sytuacji wokół siebie dobra, do angażowania się w różne inicjatywy społeczne. 

Na koniec podkreśla: "jeśli jestem sam w czterech ścianach mojego pokoju, to mogę je wytapetować albo grozą, albo zadbać o swój umysł i postarać się o to, by to, co mądre i dobre, miało do mnie dostęp". 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
118,76 zł
124,99 zł

Pierwsza w Polsce gra przeznaczona dla małżeństw, które chcą polepszyć swoją komunikację.

Nowa edycja!

Małżeńska gra daje możliwość poznania zasad prawidłowej komunikacji, poznania różnic między kobietą a mężczyzną, budowania więzi małżeńskiej poprzez rozmowę i zrozumienie....

Skomentuj artykuł

Prof. Bogdan de Barbaro: niepokojące są dwie skrajne postawy w czasie epidemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.