Bezdomnym brak motywacji, by zmienić życie

Bezdomnym brak motywacji, by zmienić życie
(fot. peasap / flickr.com)
PAP / slo

Największą trudnością w niesieniu pomocy osobom bezdomnym jest brak motywacji z ich strony. Wielu z nich nie chce zmienić swojej sytuacji życiowej - mówiła w środę w Krakowie na konferencji nt. bezdomności psychoterapeutka Joanna Dziasek.

Według niej, bezdomni liczą przede wszystkim na wsparcie materialne, a nie na pomoc psychologa czy psychoterapeuty.

Do poradni psychiatryczno-psychologicznej krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio (organizującego konferencję), z własnej inicjatywy bezdomni rzadko się zgłaszają. Na ogół przysyłają ich tam pracownicy socjalni lub inne instytucje, z którymi placówka współpracuje.

- Pozytywny rezultat w zwiększeniu motywacji bezdomnego do zmiany swojej sytuacji może przynieść długoterminowa terapia, a do takiej trudno nakłonić bezdomnych - powiedziała PAP Dziasek. Podkreśliła, że w terapii ważne jest budowanie podstawowych relacji: zaufania i bezpieczeństwa. Dodała, że aby proces wychodzenia z bezdomności był skuteczny potrzeba nie tylko wsparcia psychologicznego, ale też pomocy pracowników socjalnych i osób duchownych.

DEON.PL POLECA

Jak oszacowała, do poradni psychiatryczno-psychologicznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio miesięcznie trafia ok. 40 osób - przy czym szukają one doraźnej konsultacji, a nie długoterminowej terapii.

Psychoterapeutka podzieliła bezdomnych na dwie grupy. Pierwszą stanowią osoby uzależnione od używek, a drugą osoby z trudnościami wynikającymi z zaburzeń osobowości.

Pedagog Dzieła Pomocy św. Ojca Pio Joanna Zaborowska oszacowała, że z pomocy pracowników socjalnych, terapeutów, prawników i doradców zawodowych placówki, miesięcznie korzysta co najmniej sto osób. - Są to często od lat te same osoby. Inne, nowe, dowiadują się o nas "pocztą pantoflową". Od lipca do grudnia 2012 roku aż 47 osób znalazło dzięki nam stałą pracę - powiedziała PAP pedagog.

Konferencja "Świadoma droga do domu" poświęcona problemowi bezdomności odbyła się dzięki środkom z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to organizacja, która powstała w 2004 r. jako kontynuacja działalności Kuchni św. Łazarza wydającej posiłki biednym i bezdomnym. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio wspiera psychologicznie i materialnie biednych, w szczególności bezdomnych. Prowadzi też kuchnię dla ubogich, z której dziennie korzysta ok. stu osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezdomnym brak motywacji, by zmienić życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.