Czekanie na diagnozę gorsze od werdyktu

Czekanie na diagnozę gorsze od werdyktu
Pracownicy służby zdrowia i rodzina mogą brać pod uwagę głównie stopień ryzyka związanego z daną procedurą. Pacjent doświadcza jednak czegoś innego (fpt. johnnyalive / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Niepewność związana z oczekiwaniem na diagnozę może być przyczyną większego lęku niż świadomość poważnej choroby - podkreślają naukowcy, którzy zaprezentowali swoje badania na zjeździe Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego. O ich wnioskach informuje Reuters.

- Gdy tylko pacjent usłyszy diagnozę, zyskuje pewnego rodzaju zrozumienie i kontrolę. Jednak bez tego, wszystkim co ma jest lęk, z którym nie wie, jak sobie poradzić. Ważne, by lekarze i inni pracownicy służby zdrowia zdali sobie z tego sprawę i pomagali pacjentom łagodzić obawy i stres - mówi autorka badań dr Elvira V. Lang z Harvardzkiej Szkoły Medycznej w Bostonie.

We współpracy z psycholożką dr Nicole Flory badaczka przeanalizowała poziom lęku i stresu u 214 kobiet, z których 112 oczekiwało na biopsję piersi, 42 na chemoembolizację wątroby (zabieg stosowany podczas leczenia raka wątroby), a 60 na embolizację włókniaków macicy.

Jak twierdzi dr Lang, wyniki są dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że to zabieg embolizacji jest bardziej inwazyjny i wiąże się z większym ryzykiem dla pacjenta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czekanie na diagnozę gorsze od werdyktu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.