Lęk przed odrzuceniem i poczucie wartości

(fot. brad montgomery / flickr.com)
Jennifer Crocker, Shawna J. Lee, Lora E. Park / slo

Wrażliwość na odrzucenie jest związana z niskim poczuciem własnej wartości, neurotyzmem i pozbawionym poczucia bezpieczeństwa stylem przywiązania. Osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie z niepokojem oczekują oznak odtrącenia, bez wahania je interpretują i reagują na nie nadmiernie.

Nawet jeśli zachowanie drugiej osoby jest niejednoznaczne, ludzie o wysokiej wrażliwości na odrzucenie są bardziej skłonni oczekiwać zamierzonego odrzucenia i spostrzegać je niż ludzie o niskiej wrażliwości na odrzucenie.

Zwiększona troska o to, czy będzie się odrzuconym, z kolei może mieć zgubne konsekwencje dla relacji interpersonalnych. Na przykład, osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie w związkach miłosnych mają większą skłonność do spostrzegania nieczułego zachowania ich partnera jako zamierzonego odrzucenia, czują się mniej bezpiecznie i czują się bardziej nieszczęśliwe w swoim związku niż osoby mniej wrażliwe na odrzucenie.

Dlaczego osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie czują się niezadowolone ze swoich związków? Downey wraz ze współpracownikami odkryła, że osoby wysoce wrażliwe na odrzucenie reagują w sposób destruktywny, który podkopuje relację, kiedy stoją w obliczu zagrożenia realnym lub spostrzeganym odrzuceniem.

DEON.PL POLECA

Wśród kobiet o wysokiej wrażliwości na odrzucenie antycypowane odrzucenie prowadzi do wzrostu wrogości i spadku wsparcia okazywanego partnerowi; wśród mężczyzn wysoce wrażliwych na odrzucenie możliwość bycia odrzuconym prowadzi do wzrostu zazdrości, zaborczości i chęci kontrolowania swojej partnerki. Te nieprzystosowawcze reakcje na odrzucenie mogą przyczynić się do realizacji samospełniającego się proroctwa, które stopniowo osłabia jakość relacji. Nie zdziwi nikogo, że badania wykazały, iż osoby z wysoką wrażliwością na odrzucenie z większym prawdopodobieństwem będą w relacjach, które się zakończą, w porównaniu z osobami o niskiej wrażliwości na odrzucenie. Tak więc kiedy osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie spodziewają się realnego lub spostrzeganego zagrożenia, interpretują je lub reagują na nie, w rezultacie ostatecznie stwarzają sytuacje, w których doświadczają dokładnie tego, czego sobie nie życzą.

Podsumowując: badania sugerują, że ludzie z wysokim i kruchym poczuciem własnej wartości dążą do poczucia własnej wartości, używając innych strategii aniżeli ludzie z niskim i kruchym poczuciem własnej wartości. W sytuacji zagrożenia osoby z wysokim i kruchym poczuciem własnej wartości reagują bezpośrednią obroną przed zagrożeniem; ogarnia ich wtedy gniew, wrogość i niechęć, przez co w konsekwencji stają się mniej sympatyczni. Osoby o niskim i kruchym poczuciu własnej wartości skłaniają się do poszukiwania upewnienia ze strony innych co do tego, że są uroczy lub że inni ich cenią. Na początku, przynajmniej w zetknięciu z obcymi, stają się bardziej sympatyczni. Jednak ich potrzeba wsparcia duchowego wydaje się być nienasycona, szybko więc mogą dostrzec odrzucenie i brak aprobaty u innych, na co reagują dystansując się lub wyrażając gniew i ostatecznie niszczą relację tą korozyjną metodą.

Dążenie do poczucia własnej wartości nie ogranicza się do ludzi, którzy czują się bezwartościowi lub tych, którzy mają wysokie poczucie własnej wartości; z dążeniem do poczucia własnej wartości może się wiązać zarówno wysokie, jak i niskie poczucie własnej wartości, choć też różne mogą być strategie, jakich każda z tych grup używa do podtrzymania i ochrony poczucia własnej wartości w obliczu zagrożenia. Badania sugerują, że dążenie do poczucia własnej wartości nie dotyczy zwykłego poziomu poczucia własnej wartości i wiąże się z poczuciem wartości, które jest kruche, niestabilne i uzależnione, a zwłaszcza z takim, które wymaga zewnętrznego potwierdzenia.

Więcej w książce: Dobro i zło - Arthur G. Miller

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lęk przed odrzuceniem i poczucie wartości
Komentarze (14)
N
nieśmiały
30 kwietnia 2014, 11:18
Artykuł w 100% o mnie :(
L
lili
17 stycznia 2014, 19:23
proponuje terapię
J:
ja :)
30 stycznia 2015, 00:36
terapia niezawsze jest skuteczna, także lepiej być bez terapii i miec mniejszą swoadomość, niż mieć terapię, większą świadomość + dodatkowo niemoc zmiany pewnych zachowań, które już wiesz skąd są i jak działają, ale ta wiedza nikaj się ma do zmiany stanu rzeczy.
M
Magdalena
20 października 2013, 23:24
Artykul ogolnie dobry, ale brakuje mi wskazowek, jak sobie z tym radzic, z ta wrazliwoscia czy nawet nadwrazliwoscia na odrzucienie. ...Jak sobie radzić…kochać za dwoje.
M
M.
30 kwietnia 2014, 19:57
że hę? i nie chcący dałam plusa.   Chcialam do komenta podobnego...
A
abi
20 października 2013, 19:29
Artykul ogolnie dobry, ale brakuje mi wskazowek, jak sobie z tym radzic, z ta wrazliwoscia czy nawet nadwrazliwoscia na odrzucienie.
L
lukcy22
25 czerwca 2013, 19:07
Artykuł jak dla mnie świetny nie patrze tutaj na stylistyke zdań czy na artykuł jako całość, liczy się treść która do mnie dotarła i dziekuję za te słowa autorowi wiele mi to uzmysłowiło :) pozdrawiam
T
trudna
25 czerwca 2013, 12:50
Użyte jest sporo trudnych słów i wiele takich samych obok siebie, choć można by je innymi zastąpić, ale ja to rozumiem. I pierwszy raz czytam o tym konkretnym problemie, który mnie dotyczy ... do tej pory szukałam na różne sposoby i w różnych źródłach ale nigdy niczego podobnego nie znalazłam. Tylko jak sobie z tym radzić...?
A
artviolet
25 czerwca 2013, 10:21
Straszby haos myśli w tym artykule,nic z tego nie wiem mimo,że przeczytałam go 3 razy aby zrozumieć co autor chce wyrazić.To co się wyolbrzymia w treści to tylko dwa słowa wrażliwość na odrzucenie i poczucie własnej wartośći powtarzane multum razy bez sensu...
O
Oliwia
25 czerwca 2013, 10:15
Artukuł byłby dużo lepszy, gdyby został odpowiednio zredagowany. Przepraszam, za moją uwagę ale zbyt wiele tu słów "poczucie własne wartości". Przechodząc z jednego zdania do drugiego zdania czytamy mniej więcej: poczycie własnej wartości wyraża się przez poczucie własnej wartości, kótre bez poczucia własnej wartości nie może być poczuciem własnej wartości. ;-)
M
Monika
12 maja 2013, 12:11
Ja się zgadzam z wieloma przykładami i całą wypowiedzią. Jezeli ktoś na serio to widzi u innych i wie jak reakuje ktoś na przykład z niskim poczuciem wartości to tutaj jest napisane dokładnie to samo co człowiek zaobserwuje u innych.  A to że nie rozumie się go to przede wszystkim brak obserwowania i doświadczenia z czymś takim lub też to że czyta się szybko i nie myśli o czym sie czyta ;)
R
RP
3 maja 2013, 12:45
Zgadazam sie z ??. Kiepski artykul.
lucy
29 kwietnia 2013, 23:00
Bardzo mądry artykuł, dużo  wyjaśnia, zgadzam się w wielu kwestiach z autorem.
?
??
29 kwietnia 2013, 18:35
O matko, byłam pełna dobrej woli, ale co to za bełkot u licha, ktoś to w ogóle redagował? Przeczytał zanim opublikował?