Pokochaj siebie tak, jak chciałabyś być kochana

Pokochaj siebie tak, jak chciałabyś być kochana
Fot. Alex Perez / Unsplash

Jak czerpać radość z każdego dnia? Jak pozbyć się lęku i poczucia bezradności? Spróbuj pokochać siebie. Nikt nie zrobi tego lepiej. Oto sześć rad dla każdej kobiety.

Każda z nas ma lepsze i gorsze chwile w życiu. To normalne. Co jednak możemy zrobić, by patrzeć na siebie z większą miłością? Oto kilka podpowiedzi Virginii Ann Froehle, autorki książki „Kobiece serce”.

DEON.PL POLECA
1. Uwierz, że masz mnóstwo talentów, zdolności i umiejętności

Jeśli jesteś przekonana, że niczym się nie wyróżniasz, nie masz wyjątkowych zdolności, to spójrz na swoją codzienność. Potrafisz ugościć znajomych, którzy cię odwiedzają, słuchasz zwierzeń sąsiadki pomimo zmęczenia, podlewasz kwiaty koleżance, kiedy cię o to poprosi, wybierasz starannie upominek, bo wiesz, co komu sprawi radość? Te wszystkie drobne rzeczy, które robisz dla innych, są wyjątkowe, bo w ten sposób wprowadzasz w ich życie dobro.

Które z twoich talentów wzbogacają ciebie i osoby z twojego najbliższego otoczenia? Zapisz je, by pamiętać o tym, jak bardzo jesteś obdarowana.

DEON.PL POLECA

2. Jesteś kochana taka, jaka jesteś

Zastanawiasz się, co myślą o tobie inni ludzie. Rodzina, przyjaciele. Albo mniej przyjazne osoby. Najczęściej nie masz odwagi, by o to zapytać. To, co usłyszysz, może nie pasować do twojego kruchego obrazu siebie lub może mu zaprzeczać. A jednak ważne jest, byś wiedziała, kim jesteś. Jakie masz zalety, jakie wady, co jest prawdą o tobie, a co przekonaniem innych na twój temat? Pamiętaj, że nie ma w tobie nic, czego by Bóg nie kochał.

Co uważasz w sobie za najtrudniejsze do kochania? Spróbuj spojrzeć na siebie, na tę „najtrudniejszą cząstkę”, z miłością.

3. Nie bój się zaufać

Życie jest pełne niespodzianek: tych przyjemnych i tych nieprzyjemnych. Wiele razy tego doświadczyłaś. Nie wszystko dało się przewidzieć, skontrolować. Ale było też dużo dobrych rzeczy, których sama nie wymyśliłabyś.

Pomyśl o tych przypadkach, kiedy sprawy potoczyły się inaczej, niż prosiłaś, inaczej, niż planowałaś, a jednak widać, że potoczyły się w najlepszym kierunku. Możesz je zapisać, by w chwilach zwątpienia do nich wracać.

4. Akceptuj potrzeby swojego ciała

Potrzebujesz snu, żeby dobrze funkcjonować w ciągu dnia i zdrowego posiłku, by mieć siły do podejmowania różnych aktywności. Wyjątkowe okoliczności zmuszają nas do zapominania na jakiś czas o własnych potrzebach, ale w normalnych okolicznościach należy dawać sobie to, czego potrzebujemy i akceptować własne ograniczenia.

Zastanów się, o jakie potrzeby dbasz wystarczająco, a o jakie jeszcze za mało? Czy znajdujesz czas na relaks, ćwiczenia wzmacniające? Czy i jak troszczysz się o słabsze części ciała, te, które niedomagają?

5. Szukaj ciszy

Cisza pomaga nam spotkać się ze swoim wnętrzem, usłyszeć własne myśli i pragnienia. W ciszy konfrontujemy się też z różnymi problemami, które w codziennej bieganinie zostają zepchnięte na skraj świadomości. Każda z nas potrzebuje ciszy, ale w różnej ilości i innego rodzaju.

Pomyśl, w jakim miejscu możesz odprężyć się najbardziej, o której porze dnia udałoby ci się znaleźć choćby 15-20 minut na chwilę samotności? Zastanów się czy i kiedy możesz przeznaczyć pół dnia albo cały dzień, żeby odpocząć, pomarzyć, pobyć ze sobą.

6. Nie wstydź się

Kiedy świat narzuca nam swoje standardy, którym nie dorównujemy, odczuwamy wstyd. A świat mówi nam, że nie należy być prawdziwie ludzkimi. Mamy nie przyznawać się do lęku, nie dopuszczać cierpienia, nie okazywać szczerze emocji. Mamy być niezależnymi i kompetentnymi, skupionymi na sukcesie kobietami. Jednak prawdziwa kobiecość nie na tym polega.

Bądź czujna wobec nawet najmniejszego uczucia wstydu związanego z czymś, co po prostu jest oznaką twojego człowieczeństwa, na przykład z potrzebą bycia docenioną, lękiem, popełnianiem błędów, niewiedzą. Pozbywaj się tego wstydu. Nie musisz wstydzić się tego, co ludzkie.

 

Kobiece serce. 101 medytacji Virginii Ann Froehle RSM to książka, dzięki której bardziej poznasz i pokochasz siebie.

Celina Woryna – autorka tomiku wierszy, współpracowała z „Dziennikiem Polskim” i radiem nowohuckie.PL (obecnie Pallotti.FM). Interesuje się historią, psychologią i dobrym kinem. Uwielbia powieści detektywistyczne i język włoski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Virginia Ann Froehle RSM

Nieustanna gonitwa między pracą, domem, przedszkolem, szkołą. Zabieganie, zmęczenie, poczucie przytłoczenia obowiązkami. Spełnianie życzeń najbliższych zawsze z uśmiechem na twarzy. Brzmi znajomo?

Co zrobiłaś dzisiaj dla innych? I czy zrobiłaś też coś dla siebie? Czy...

Skomentuj artykuł

Pokochaj siebie tak, jak chciałabyś być kochana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.