Twój mózg potrzebuje snu. Oto cztery rady, które pomogą ci zasnąć
Wstajesz rano zmęczony i bez energii do życia? Czujesz się rozdrażniony i rozbity wewnętrznie? Dosypiasz kolejne minuty po wyłączeniu budzika? Prawdopodobnie masz za mało snu.
Badania dowodzą, że statystycznie do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu w nocy. To bardzo cenny czas dla naszego organizmu - zachodzi wtedy wiele procesów regeneracyjnych, stabilizuje się układ odpornościowy, pozbywamy się napięć emocjonalnych. Nasz mózg oczyszcza się.
Jak zauważa Gary Jansen, autor książki „Mikrozmiany” - sen jest dla umysłu jak prysznic dla ciała. „Zmywa” z mózgu toksyny, które nagromadziły się w nim w ciągu całego dnia. Pomaga też redukować stany zapalne organizmu.
Ale to nie wszystko.
Dobry sen w dorosłym życiu znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Pomaga usunąć z mózgu blaszki amyloidowe, wpływające negatywnie na zdolności poznawcze. To właśnie te odkładające się blaszki mogą prowadzić do chorób mózgu, w tym otępienia.
Kłopoty ze snem bywają również przyczyną problemów duchowych.
Choć nie ma na ten temat istotnych badań, osobiste doświadczenie wielu osób pokazuje, że po dobrze przespanej nocy sprawy często wyglądają lepiej niż przed zaśnięciem.
Aby mieć zdrowy sen, skorzystaj z poniższych podpowiedzi:
1. Wyłącz elektronikę
Zaleca się, aby co najmniej godzinę przed snem przestać korzystać z urządzeń z ekranami. Niebieska poświata emitowana m.in. przez smartfony i tablety hamuje wytwarzanie melatoniny i zakłóca naturalny rytm dobowy organizmu.
2. Zadbaj przed snem o twarz
Umyj przed snem twarz i zęby. Wieczorna higiena nie tylko daje uczucie świeżości, ale zapewnia też delikatny masaż, który pomaga zrelaksować się.
3. Poczytaj coś przed snem
Wyłącz telewizor i komputer. Zamiast oglądania ulubionego serialu poczytaj coś, co uspokoi twój umysł.
4. Pomódl się lub pomedytuj
Wykorzystaj te kilka minut przed snem, by podziękować Bogu za dobro, które otrzymałeś w ciągu dnia. To przede wszystkim spotkanie z Nim, ale dzięki wypowiedzianej wdzięczności przywołasz pozytywne myśli i uczucia.
Skomentuj artykuł