Dziewczyny z Indii walczą z zawieraniem małżeństw przez dzieci

Dziewczyny z Indii walczą z zawieraniem małżeństw przez dzieci
(Fot. Youtube/Rajasthan Rising)
https://www.theguardian.com/

Pochodząca z Indii Priyanka Bairwa w wieku 17 lat odmówiła zaaranżowanego małżeństwa. Dziewczyna miała szczęście. Większość jej koleżanek zostało do tego zmuszonych. Bairwa wywalczyła sobie możliwość podjęcia studiów. Krótko potem założyła ruch "Rajasthan Rising", którego celem jest m.in. prawo do bezpłatnej edukacji dla uczniów i zaprzestanie zawierania małżeństw z dziećmi.

Priyanka Bairwa miała 15 lat, gdy jej rodzina zaczęła szukać dla niej męża. Rodzice wybrali dla niej odpowiedniego kandydata z ich wioski w Radżastanie. Jednak Bairwa nie chciała o tym słyszeć. Priyanka Bairwa zagroziła rodzicom, że ucieknie z domu, jeśli ci zmuszą ją do ślubu. Matka dziewczynki wywalczyła jej możliwość podjęcia studiów.

Pandemia w Indiach zwiększyła o 17 proc. ilość zawieranych małżeństw zawieranych z dziećmi. Wg rządowych danych Radżastanu co trzecia kobieta w wieku od 22 do 24 lat wyszła za mąż przed ukończeniem 18 roku życia.

Bairwa, która wywodzi się z najniższej kasy w Indiach, przeciwstawiała się temu trendowi i założyła "Rajasthan Rising" - ruch młodych kobiet i dziewcząt. Celem ruchu jest m.in. prawo do bezpłatnej edukacji dla uczniów do 14 roku życia, stypendia na wyższych uczelniach, zaprzestanie zawierania małżeństw z dziećmi, brak dyskryminacji kastowej i płciowej.

DEON.PL POLECA

Początkowo ruch skupiał dziesięcioro przyjaciół Priyanki, którzy z pomocą lokalnych aktywistów organizowali spotkania we wsiach i małych miejscowościach i informowali ich mieszkańców o ich konstytucyjnych prawach. Wkrótce ich grupa liczyła 100 osób, a po kilku miesiącach ruch rozprzestrzenił się na cały kraj.

Osoby zaangażowane już w ruch  nauczyło się korzystać z laptopów i internetu, co umożliwiło im kontaktowanie się z urzędnikami i politykami. Członkowie ruchu chcą dotrzeć do jak największej liczy wpływowych ludzi, by móc zrealizować swoje postulaty.

Jednak na tym się nie zakończyło. Dziewczyny z "Rajasthan Rising" wyszły na ulice, gdzie powstały murale z hasłami wzywającymi do darmowej edukacji dziewcząt i zakazujące małżeństw z dziećmi.

"Rajasthan Rising" ma na swoim koncie również bardzo konkretne działania. Jedna z działaczek ruchu Vineeta Meena, która dołączyła do Bairwy w wieku 20 lat powstrzymała kilka małżeństw dzieci.

Obecnie postulatami "Rajasthan Rising" zajął się indyjski resort edukacji. Sprawę opisał The Guardian. 

theguardian.com/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Dziewczyny z Indii walczą z zawieraniem małżeństw przez dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.