Jak reagować, kiedy ktoś zrobi ci krzywdę?

Jak reagować, kiedy ktoś zrobi ci krzywdę?
(fot. shutterstock.com)

Mieszkając chwilowo poza Polską, musiałem nauczyć się takich słówek jak: "crime", "deceive", "cheat" i odwiedzić posterunek policji. Zostać oszukanym to okropna sprawa. Bardziej od strat materialnych boli serce.

Lubię ludzi. Nie lubię z nikim przepychanek. Staram się unikać konfliktowych sytuacji. Nie czuję się w takich chwilach dobrze. Z wyboru ufam ludziom. Zdarzyło się, że przez to "otwarcie się" nadziałem się na bolące ciosy. Mimo to uważam, że o wiele lepiej darzyć życzliwością niż podejrzliwością, otwartością niż zamknięciem, przebaczeniem niż odwetem.

Chciałbym w tym miejscu napisać:

1. Kiedy spotyka cię krzywda, gdziekolwiek, w realu czy na FB, nie odpłacaj w ten sam sposób. Napotkane zło nie upoważnia cię, by odpłacać tym samym. Zło dobrem zwyciężaj, jak powiedział Apostoł Narodów.

2. Kiedy spotka cię krzywda, nie pozwól swojemu sercu zatrzasnąć się na człowieka. Bądź trzeźwy w ocenie i ochronie samego siebie, ale nie odgradzaj się od ludzi. Przeczytałem takie zdanie u kogoś na tablicy FB: "It is better to be feared than loved". Nie! Lepiej kochać. Lepiej 100 razy się pomylić w miłosierdziu niż raz niesprawiedliwe odtrącić człowieka.

DEON.PL POLECA

3. Rzeczy przykre, które dotykają naszego życia, mogą zrodzić w nas frustrację, niechęć i czarne myśli. Kiedy tego nie wyrzucimy z siebie, a pozwolimy pozostać, w końcu kiedyś to wybuchnie. Nierzadko na niczego winnych ludzi, nieraz na najbliższych. Dlatego hasło "zło dobrem zwyciężaj" dotyczy również naszego środka, wnętrza, umysłu i serca.

4. Wreszcie możemy wybrać postawę modlitwy i błogosławieństwa tych, którzy w jakikolwiek sposób nas skrzywdzili, ale bez cienia wywyższenia czy poczucia typu: "dzięki Ci Boże, że nie jestem jak on". O to chodzi w postawie przebaczenia. Nie tyle zapominasz, ile decydujesz się nie wspominać krzywdy i być gotowym na to, że być może kiedyś ten, kto krzywdził, krzywdzić przestanie i znajdzie u ciebie otwarte ramiona. Będziesz gotowy tę osobę przyjąć.

Więcej! Być może jak skrzywdzony i sprzedany przez swych braci Józef powiesz do swych skruszonych krzywdzicieli: "Wy niegdyś knuliście zło przeciwko mnie, ale Bóg zamierzył to jako dobro" (Rdz 50,20).

To właśnie przez zło - kiedy Józef został sprzedany przez braci do Egiptu - w więzieniu przeszedł on zmianę charakteru, został przygotowany do roli wybawcy dla Izraela, a przez to zachowana została linia rodowodowa dla nadchodzącego Mesjasza.

Wszechmogący Bóg ma zdolność zamienić obiektywne zło w obiektywne dobro. Być oszukanym, zranionym, oplutym, kopniętym - to niefajna rzecz! Ale Bóg może użyć i tego, aby coś w naszym życiu zmienić. Zamienić perspektywę pokrzywdzonego na perspektywę błogosławionego.

Radosław Siewniak - założyciel i prezes Stowarzyszenia Do Źródła, ewangelista i nauczyciel Słowa Bożego. Publicysta, autor książki "Prawda głodna odwagi". Głosił w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Austria, Czechy, Norwegia). Z zawodu fizjoterapeuta. W wolnym czasie lubi podróże i dobrą książkę

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka

Idź i zrób!

Nie znajdziesz tu gładkich słów i okrągłych zdań, które niczego w tobie nie zmienią. Siostra Małgorzata Chmielewska wprost i bez patosu mówi o miłosierdziu w praktyce i prawdziwym życiu chrześcijańskim:

→ pieniądze,...

Skomentuj artykuł

Jak reagować, kiedy ktoś zrobi ci krzywdę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.