Używasz tych słów podczas kłótni? Zrobią większe szkody, niż ci się wydaje

Używasz tych słów podczas kłótni? Zrobią większe szkody, niż ci się wydaje
Fot. Depositphotos.com
DEON.pl

Kto się nigdy z nikim nie pokłócił, ręka w górę! Psychologia mówi, że to niemożliwe, a kłótnie, czy je lubimy, czy nie, są naszą codziennością. I choć jedni kłócą się tylko ze swoją drugą połówką, drudzy z dziećmi, jeszcze inni są "specjalistami" od kłótni z rodzicami albo ze znajomymi, to w żadnej kłótni nie powinny paść pewne słowa. 

Niestety, wcale nie jest łatwo się powstrzymać, gdy emocje sięgają zenitu, a pewne zdania i sformułowania same cisną się na usta. Dlaczego? Bo nie potrafimy inaczej wyrazić, co mamy na myśli, albo wydaje nam się, że tak właśnie należy się kłócić. 

Jakich słów nie należy nigdy używać podczas kłótni? 

"Jesteś przewrażliwona!". "Ty mnie nigdy nie słuchasz." "To przez ciebie, bo ty mnie do tego zmusiłeś". "Rób co chcesz, nie obchodzi mnie to." "Uspokój się natychmiast!" "To wszystko jest twoja wina." To tylko kilka przykładów sformułowań, które bardzo łatwo jest wypowiedzieć, ale o wiele trudniej naprawić szkody, które wyrządzają. 

Dlatego nawet w emocjach warto ugryźć się w język, by ze złości i chęci, by dopiec drugiej osobie, która nas zdenerwowała albo rozczarowała, nie zaprzepaścić szansy na późniejsze porozumienie i zgodę. 

DEON.PL POLECA

Jakie słowa niszczą relację?

Do komunikatów, które niszczą relację, należą przede wszystkim wypowiedzi, które oceniają i osądzają drugą osobę (podczas kłótni zazwyczaj o wiele bardziej ostro i krytycznie, niż ocenialibyśmy "na chłodno".) Destrukcyjna krytyka, ośmieszanie, okazywanie wyższości, wytykanie błędów tylko po to, by udowodnić, że druga osoba jest "gorsza" i liczy się "mniej". 

Na liście słów, których na pewno nie powinniśmy używać nie tylko podczas kłótni, są powszechnie już znane dwa stwierdzenia "ty nigdy..." i "ty zawsze...". Ich szkodliwość polega na etykietowaniu drugiej osoby, a skutki trudno odwrócić. Jest w nich zawarta raniąca niesprawiedliwość - bo naprawdę niezwykle rzadko zdarza się, żeby ktoś w stu procentach przypadków robił coś w wypominany mu sposób. Jest też brak uważności i uważanie swojego punktu widzenia za ważniejszy, a opinii drugiej osoby za nieistotną. I na końcu - jest w takich słowach brak akceptacji, na której w relacjach najbardziej nam zależy i właśnie dlatego jej brak często boli najbardziej. 

Równie kiepsko działają podczas kłótni: narzekanie na drugą osobę, ignorowanie jej słów albo udawanie, że się nie usłyszało. Kłótnie są nieodłączną częścią życia, ale jak się okazuje - nawet kłócenia się trzeba się czasem nauczyć, by spięcie nie przyniosło nam jeszcze więcej problemów.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Bogdan de Barbaro, Piotr Żak

Dlaczego sens znika z naszego życia i jak go odnaleźć 

Mierzymy się z wielkimi zagadnieniami współczesności, ale czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi problemom, z którymi musimy się borykać na co dzień?

Prof. Dominika Dudek...

Skomentuj artykuł

Używasz tych słów podczas kłótni? Zrobią większe szkody, niż ci się wydaje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.