Na depresję składają się różne czynniki

Na depresję składają się różne czynniki
(fot. shutterstock.com)
Andrea M. Hesse / slo

Depresja rzadko ma tylko jedną przyczynę. Najczęściej zbiegają się różne czynniki: zaburzenia w przemianie materii mózgowej, skłonności dziedziczne, osobowość, warunki życiowe, układy rodzinne i zawodowe. Dzisiaj mówi się o zespole depresyjnym, na który składają się objawy psychiczne i fizyczne oraz ich konsekwencje.

Kiedy substancje przekaźnikowe nie działają właściwie

Nasz mózg stanowi niezwykle złożona strukturę - prawdziwie cudowny mechanizm. Wiadomo, że składa się z około 25 miliardów komórek nerwowych, które wymieniają pomiędzy sobą informacje. Przekaz dokonuje się przy pomocy chemicznych substancji przekaźnikowych, tak zwanych neurotransmiterów. W przypadku depresji substancje: serotonina i noradrenalina przestają pozostawać w równowadze. Wymiana substancji w mózgu nie funkcjonuje poprawnie w obszarach odpowiedzialnych za radość i zadowolenie. Negatywne uczucia i myśli zdobywają przewagę.

Gdy dochodzi do tego jakieś nadzwyczaj radykalne wydarzenie

Często te zaburzenia w przemianie materii wywołane są przez jakieś radykalne wydarzenia: umiera ktoś z rodziny, odchodzi partner, w pracy męczą cię nadmierne wymagania lub brak wymagań. Niekiedy depresję może wywołać przeprowadzka do innego miasta. Takie kryzysowe sytuacje napotyka prawie każdy człowiek, ale zależnie od swojej wewnętrznej struktury różnie je przeżywa.

U niektórych ludzi substancje przekaźnikowe w mózgu tracą równowagę bez udziału jakiegokolwiek bodźca i wtedy ludzie ci zapadają na depresję. Inni znów przeżywają bardzo dotkliwe doświadczenia, nie mając przy tym zaburzeń depresyjnych.

Gdy w rodzinie występują choroby depresyjne

Przy powstawaniu depresji pewną rolę odgrywa także skłonność, tak zwana predyspozycja genetyczna. Jeśli w rodzinie występują choroby depresyjne, to zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania. Przede wszystkim dotyczy to dzieci rodziców depresyjnych; w porównaniu z rówieśnikami z rodzin nieobciążonych stają się one depresyjne prawie trzykrotnie częściej. Przyczyna nie leży tylko w genach, ale także w tym, że depresyjne matki inaczej obchodzą się ze swoimi dziećmi.

Dla wielu pacjentów informacja, że współodpowiedzialne za ich depresje są zaburzenia w przemianie materii, stanowi wielką ulgę. Ta wiedza pozbawia ich poczucia winy. Często też są w stanie zaakceptować przyjmowanie leków - tak jak w przypadku innych chorób.

Wiecej w książce: Drogi wyjścia z depresji i lęku Andrea M. Hesse


DEON.pl poleca:

Gdy życie ogarnia ciemność. Odnaleźć nadzieję w czasie depresji - Richard Winter

Richard Winter, psychiatra z wieloletnią praktyką, opisuje depresje i analizuje jej przyczyny. W swojej książce bada źródła smutku, zniechęcenia i rozpaczy, wnika w istotę żałoby. Jednocześnie podsuwa sposoby, jak sam mówi, radzenia sobie "w mroku". Przywołując historie z przypowieści biblijnych i odwołując się do literatury klasycznej, podpowiada, jak sobie radzić w chronicznym stanie depresji. Skłania do refleksji i zadaje istotne pytania.

Świetna pomoc w każdej terapii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na depresję składają się różne czynniki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.