Justyna Siemienowicz
Sporo nieporozumień bierze się z tego, że słowo depresja jest w codziennym języku nadużywane. Bardzo często używamy określenia "depresja", chcąc powiedzieć, że mamy chandrę, "dołek".
Huub Buijssen / slo
Depresja pojawia się w momentach, w których choremu trudno jest nawiązywać relacje z innymi.
Life Site News / mc
Znana aktorka ujawniła, że w latach studenckich chorowała na ciężką depresję spowodowaną tabletkami antykoncepcyjnymi. Choć medycyna udoskonala pigułki, ostatnie przypadki zgonów i masowe odszkodowania na kwotę blisko miliarda dolarów dają do myślenia...
Zbigniew Wojtasiński / PAP / slo
Coraz więcej Polaków mimo depresji chce nadal być aktywnym zawodowo. Nie korzystają ze zwolnień lekarskich, nie zawsze się leczą, samotnie zmagają się z trudami pracy i życia codziennego - alarmowali specjaliści. Jakie są objawy i jak sobie poradzić?
B. Neumann, D. Dietrich / slo
Depresja jest uleczalna, pod warunkiem, że leczeniem zajmie się specjalista. Leczenie zaburzeń afektywnych opiera się przede wszystkim na podawaniu różnego rodzaju leków.
E. Kennedy, S. Charles / slo
Cierpiący na depresję pragną, by bliscy poświęcili im nieco uwagi i uczucia. Często mówią raczej o objawach swej choroby, niż o niej samej. Jak być cierpliwym i dobrym słuchaczem?
Huub Buijssen / slo
Czy sam kiedykolwiek przeżywałeś trudny okres? Czy otrzymywałeś wtedy niechciane porady? A jeśli tak, czy z nich skorzystałeś?
Richard Winter / slo
Wydaje się, że zarówno natura, jak i wychowanie odgrywają rolę w procesie formowania się fundamentalnego poczucia bezpieczeństwa.
Uwe Böschemeyer / slo
"Nie wszystko, co mieni się chorobą, jest rzeczywiście chorobą", powiedział niedawno ktoś, kto ma bogate doświadczenie w dziedzinie zaburzeń psychicznych. Chciał przez to powiedzieć: Nie wszystkie formy wyrazu cierpienia czy przygnębienia są depresjami w sensie klinicznym.
Wunibald Muller / slo
Najlepszą ochroną przed lękiem są relacje intymne łączące człowieka z innymi ludźmi. Jest to przede wszystkim doświadczenie miłości, która nie zostawia człowieka samego, lecz ujawnia się w bardzo konkretnym sposobie zachowania dla dobra drugiej osoby.
Bernd Neumann, Detlef Dietrich / slo
Wielu z nas zna to uczucie: kiedy dni stają się krótsze i smutniejsze, za oknem szaro i ponuro. Mamy mniejszą ochotę, by coś robić, brak nam energii, stajemy się bardziej ospali, a życie traci barwę...
H. Norman Wright / slo
Co powstrzymuje ludzi w depresji przed szukaniem pomocy? Najczęściej seria mitów, powtarzanych przez samozwańczych ekspertów, którzy niewiele wiedzą. Jakie to mity?
Richard Winter / slo
Niestety, jako ludzie nie jesteśmy zbyt biegli w przewidywaniu, co uczyni nas szczęśliwymi, ponieważ uważamy zazwyczaj, że posiadanie więcej oznacza większe szczęście.
Huub Buijssen
Wyrzuty i narastająca izolacja, w którą popada Twój depresyjny bliski, prowadzą do dalszego pogłębienia choroby. Jak można uciec z tego błędnego koła depresyjnej interakcji? Czy jest w ogóle możliwe, by nie wpaść w taką spiralę?
Katarzyna Górczyńska
Czy za każdym razem przygnębiony pacjent spełnia kryteria choroby? Czy każdy towarzyszący nam smutek jest podstawą do podjęcia farmakologicznego leczenia i terapii?
PAP / slo
Twarz depresji to twarz maskowana, która nie wyraża emocji ani uczuć, twarz obojętności i apatii. Jak rozpoznać, że bliska nam osoba lub nasz znajomy zmaga się z depresją?
Anselm Grün OSB, Ramona Robben / slo
Dzisiaj przybywa na świecie ludzi, którzy doświadczają porażki w życiu zawodowym. Wykonują swój wymarzony zawód, angażują się w pracę całym sercem i ze wszystkich sił. Firma była dla nich jak rodzina. Teraz są z niej wyłączeni.
Andrea M. Hesse / slo
Depresja rzadko ma tylko jedną przyczynę. Najczęściej zbiegają się różne czynniki: zaburzenia w przemianie materii mózgowej, skłonności dziedziczne, osobowość, warunki życiowe, układy rodzinne i zawodowe. Dzisiaj mówi się o zespole depresyjnym, na który składają się objawy psychiczne i fizyczne oraz ich konsekwencje.
Trudności z wykonywaniem codziennych czynności, uczucie zmęczenia, zwiększona potrzeba snu, problemy z porannym wstawaniem, brak siły i ochoty do podejmowania spontanicznych działań - to objawy jesienno-zimowej depresji. Skuteczną metodą jej leczenia jest fototerapia.
Wunibald Müller/ slo
Żyjemy w epoce światła. Liczy się to, co jasne, świecące, kolorowe, barwne. Lubimy barwy. Jeśli jednak pragniemy nadać wartość wszystkiemu, co staje się naszym udziałem, jeśli pragniemy uważnie wsłuchiwać się w siebie i czynić to owocnym, wówczas nie możemy odrzucać tego, co ciemne, zimne, trudne, co jest sygnałem depresji.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}