Aktywność fizyczna sprzyja wynikom w nauce

Aktywność fizyczna sprzyja wynikom w nauce
(fot. clappstar / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Aktywność fizyczna dzieci może sprzyjać uzyskiwaniu przez dzieci dobrych wyników w nauce - potwierdza najnowsza analiza holenderskich badaczy, którą publikuje pismo "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".

Naukowcy holenderscy z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie przeanalizowali rezultaty 10 badań obserwacyjnych i 4 interwencyjnych (takich, w których badacze wprowadzają jakąś interwencję, np. zmianę w stylu życia części uczestników). Dwanaście z nich przeprowadzono w USA, jedno w Kanadzie, a jedno w RPA. Zależnie od badania, brało w nich udział od 53 do ok. 12 tys. dzieci w wieku 6-18 lat. Sposób, w jaki radzą sobie w nauce obserwowano przez okres od ośmiu tygodni do ponad pięciu lat.

DEON.PL POLECA

Dwa z tych badań - jedno obserwacyjne i jedno interwencyjne - oceniono jako bardzo dobre jakościowo. Analiza ich wyników wykazała, że "istnieje pozytywny związek między większą aktywnością fizyczną a lepszymi wynikami w nauce u dzieci".

- Ponieważ znaleźliśmy tylko 2 badania wysokiej jakości, niezbędne są dalsze prace, by potwierdzić nasze wyniki - oceniają naukowcy. Powinno się w nich dokładnie sprawdzić związek między aktywnością fizyczną a wynikami w nauce w zależności od dawki ćwiczeń. Do tego celu potrzebne są wiarygodne i przekonywujące narzędzia pomiarowe. Ich zdaniem w żadnym z badań objętych analizą nie zastosowano obiektywnych metod mierzenia aktywności fizycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aktywność fizyczna sprzyja wynikom w nauce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.