Borówki opóźniają starzenie się mózgu

Borówki opóźniają starzenie się mózgu
Korzyści z jedzenia różnych owoców jagodowych dotyczą też procesu oczyszczania mózgu z toksycznych substancji (fot. angeloangelo / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Owoce jagodowe, takie jak borówka amerykańska czy truskawki mogą pomóc zachować sprawny mózg w starszym wieku - o odkryciu naukowców z USA, którzy rozszyfrowali też mechanizm korzystnego działania tych owoców, informuje serwis internetowy EurekAlert.

Jednym z procesów przyczyniających się do starzenia jest systematyczne pogarszanie się zdolności organizmu do obrony przed rozwojem stanów zapalnych i wolnymi rodnikami, które jako silne utleniacze szkodzą komórkom. To zwiększa podatność na choroby wyniszczające mózg, jak choroba Alzheimera i inne odmiany demencji, ale też na choroby serca, nowotwory złośliwe i inne schorzenia typowe dla podeszłego wieku.

- Optymistyczne jest jednak to, że naturalne składniki naszej diety - polifenole obecne w owocach, warzywach i orzechach mają własności przeciwutleniające i przeciwzapalne, przez co mogą chronić mózg przed skutkami starzenia - powiedział główny autor badań dr Shibu Poulose z Human Nutrition Research Center on Aging w Bostonie, placówki działającej pod egidą ministerstwa rolnictwa USA.

Specjalista zaprezentował wyniki badań swojego zespołu na 240. spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które odbywa się w Bostonie.

W swoich poprzednich doświadczeniach zespół dr. Poulose wykazał, że u starszych szczurów laboratoryjnych, które przez dwa miesiące były na diecie zawierającej 2 proc. ekstraktu z truskawek, borówek amerykańskich lub jeżyn poprawiała się czynność mózgu oraz zdolność uczenia się i zapamiętywania.

DEON.PL POLECA

Teraz naukowcy zaobserwowali, że owoce jagodowe - w tym borówki amerykańskie, truskawki i jagody acai (owoce euterpy warzywnej z Ameryki Południowej) mogą przeciwdziałać innemu procesowi związanemu ze starzeniem, tj. pogorszeniu zdolności mózgu do usuwania toksycznych i niepotrzebnych substancji. Jest to bardzo ważna przyczyna pogorszenia sprawności intelektualnej. Może to na przykład przyczyniać się do odkładania płytek amyloidalnych - patologicznych struktur typowych dla choroby Alzheimera.

Normalnie, funkcje służb porządkowych w mózgu pełnią komórki mikrogleju. W procesie nazywanym autofagocytozą komórki te usuwają substancje, które mogłyby zakłócać funkcje neuronów. - Jednak w trakcie starzenia mikroglej przestaje dobrze wykonywać swoją pracę i zaczynają się gromadzić odpady - wyjaśnił dr Poulose. Poza tym, komórki mikrogleju stają się nadmiernie aktywne i zaczynają niszczyć zdrowe neurony.

W badaniach prowadzonych na dwóch grupach komórek pobranych z mysich mózgów - tj. neuronów z hipokampa, struktury zaangażowanej w zapamiętywanie oraz komórkach mikrogleju - naukowcy wykazali, że wyciągi z borówek amerykańskich, truskawek i jagód acai blokowały białka, które hamują zdolność mikrogleju do oczyszczania mózgu w procesie autofagocytozy. Dzięki temu, mikroglej mógł sprawnie wykonywać swoją pracę.

W badaniach brał udział ówczesny jego szef dr James Joseph, który zmarł 1. czerwca 2010 r. Był on pionierem badań nad rolą przeciwutleniaczy obecnych w owocach i orzechach w zapobieganiu demencji związanej z wiekiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Borówki opóźniają starzenie się mózgu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.