Cukier szkodzi sercu
Najnowsze wydanie Journal of the American Heart Associtaion" zaleca: kobiety nie powinny spożywać więcej niż 6 łyżeczek cukru dziennie (czyli 25 gram wartych 100 kalorii), a mężczyźni nie więcej niż 9 łyżeczek (37,5 gram, czyli 150 kalorii).
Najczęściej dodawanymi do pożywienia i napojów rodzajami cukru są m.in.: słodzik i syrop kukurydziany, cukier gronowy, glukoza, maltoza i melasa. Natomiast cukry występujące w naturze to fruktoza i laktoza, które znajdują się w owocach i produktach nabiałowych.
AHA podkreśla - cukier sztucznie dodawany do żywności dostarcza organizmowi puste kalorie. Dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia - a większość z nas w dzisiejszych czasach się do tej grupy zalicza - niezmiernie ważne jest, aby jeść rzeczy bogate w składniki odżywcze, zamiast oszukiwać głód pustymi kaloriami" – twierdzą dietetycy. Powinniśmy spożywać jedzenie bogate nie tylko w składniki energetyczne, ale również odżywcze.
Wiele produktów bogatych odżywczo zaspokoi naszą ochotę na słodką przekąskę dzięki zawartości naturalnego cukru. Przykładowo owoce zawierają niezbędne dla naszego organizmu witaminy i minerały, jak również związki ochronne m.in. kartenoidy i polyfenole. Produkty nabiałowe, również bogate w naturalny cukier, są źródłem wapnia, białka oraz witaminy D.
Jak ograniczyć cukier?
- Zmniejsz spożycie: słodkich napojów gazowanych, sztucznie słodzonych soków, słodkiej herbaty mrożonej etc. Jeżeli ktoś ma problemy z odzwyczajeniem się od tych napojów, w okresie przejściowym może pić takie, które są słodzone sztucznymi słodzikami, niezawierającymi cukru, ale oczywiście najlepszym substytutem jest woda, niesłodzona herbata, naturalne, świeżo wyciśnięte soki albo chude mleko.
- Zmniejsz spożycie tzw. processed foods, czyli przetworzonego, gotowego do spożycia jedzenia i częściej sięgaj po świeże, pełnoziarniste, niepakowane produkty, takie jak warzywa, owoce, zboża, orzechy czy nasiona. Odstawienie przetworzonego pokarmu ma też inne zalety: wraz ze zmniejszeniem ilości cukru mniej spożywamy soli, tłuszczu i ogólnie kalorii, w które obfituje ten rodzaj gotowego do spożycia jedzenia.
AHA podkreśla, że rekomendowane przez nią limity spożycia cukru to tylko ogólne wytyczne. Zdaniem naukowców "dodany" cukier nie powinien stanowić więcej niż połowę kalorii, które nam przysługują po dostarczeniu naszemu organizmowi energii z potraw zawierających niezbędne składniki, takie jak: owoce, warzywa, chude produkty nabiałowe, bogate w błonnik pieczywo pełnoziarniste, jak również chude mięso oraz ryby.
Skomentuj artykuł