Efekt jo-jo jest lepszy niż otyłość
Lepiej z ograniczonym powodzeniem próbować zmniejszyć masę ciała za pomocą diety niż przez całe życie być otyłym - tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na myszach - poinformowano podczas 93. dorocznej konferencji The Endocrine Society w Bostonie.
Choć ciągłe tycie i odchudzanie uważane jest za szkodliwe, niewiele zgromadzono na to naukowych dowodów. Dlatego właśnie zespół Lista rozpoczął pierwsze całożyciowe badania kontrolowane nad efektem jo-jo. Ponieważ trudno byłoby śledzić przez całe życie sposób odżywiania ludzi, naukowcy wykorzystali myszy.
30 myszy podzielono na 3 grupy po 10 osobników. Pierwsza była na diecie wysokotłuszczowej, druga - ubogiej w tłuszcz, zaś trzecia - na diecie jo-jo - co w praktyce oznaczało cztery tygodnie diety wysokotłuszczowej, po których następowały cztery tygodnie diety niskotłuszczowej. Według takich schematów trzy grupy myszy żywione były przez całe swoje życie. Naukowcy rejestrowali masę ciała myszy, zawartość tkanki tłuszczowej w ich organizmie oraz poziom glukozy we krwi.
Co zaskakujące, myszy na diecie niskotłuszczowej żyły mniej więcej równie długo, co w grupie na diecie jo-jo. Zdaniem Lista, także w przypadku ludzi nie należy się zniechęcać niepowodzeniami w odchudzaniu. PMW
Skomentuj artykuł