Krzywica przed komputerem

Krzywica przed komputerem
Co ważne, nie chodzi tylko o sposób siedzenia (fot. bmfcker/flickr.com)
Logo źródła: Max Medicum "Poradnik Apteczny" / slo

Obserwacja nawyków współczesnej młodzieży doprowadziła brytyjskich naukowców do jednoznacznego wniosku: krzywicę można dodać do listy chorób, które spowodował komputer, a dokładniej – przesiadywanie przed nim.

Co ważne, nie chodzi tylko o sposób siedzenia. Młodzież, która za długo siedzi przed monitorem, wykształca krzywicę spowodowaną przez brak witaminy D. Prowadzi to do bolesnych i zdeformowanych kolan szpotawych. Przypadki te historia Wielkiej Brytanii zna aż nazbyt dobrze z relacji Charlesa Dickensa, który opisywał je jako konsekwencję ubóstwa i braku światła słonecznego. Zdaniem prof. Simon Pearce z Newcastle University, dzisiejsza młodzież i maluchy przeważnie siedzą w domu i grają na komputerze, zamiast bawić się na dworze i cieszyć się świeżym powietrzem, a to z kolei znaczy, iż poziom witaminy D w ich organizmach spada.

Krzywica jest powiązana z szeregiem innych dolegliwości, z których na pierwszy plan wysuwają się choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2. Zespół naukowy sugeruje, choć badanie przeprowadzono tylko na terenie Wielkiej Brytanii, że tendencja ta prawdopodobnie dotyczy także innych krajów rozwiniętych.

W ramach działań profilaktycznych prof. Simon Pearce zaleca przebywanie na słońcu, dietę bogatą w witaminę D w postaci ryb (tuńczyk, makrela, sardynki, śledź) i mleka, co powinno zapobiec wystąpieniu wspomnianego schorzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krzywica przed komputerem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.